9 Die dj die mijn plaat in tweeën brak, dat deed me toen veel pijn kwam aan en deed me toen veel pijn.'' De oorlogsgeneratie omarmde de popster als eerste. ,,Maar hun kin deren verwierpen me soms en gaven me dat akelige gevoel'', zegt Dennie Christian. Aan de zanger ligt het niet. ,,Ik ben altijd dezelfde, of ik nu op het podium sta of privé.'' Inmiddels spreekt niemand hem nog aan over die oorlog die allang voorbij was toen hij werd geboren. ,,We zijn nu goede vrienden.'' Toch benadrukt hij dat gebeurtenissen uit het verleden niet mogen worden vergeten. „Vooral in een tijd waarin extreemrechtse ge luiden weer opkomen.'' ,,Mijn moeder is Duits, mijn vader komt uit Rotterdam. Ik heb nog nooit vijandige opmerkingen gehoord van Nederlanders", zegt Astrid Wasse naar (54), geboren in Rottterdam. „Misschien is het bij mij anders, om dat mijn vader een Nederlander is.'' De moeder van Wassenaar zit nu in een verpleeghuis, waar de andere be woners aan haar accent horen dat ze oorspronkelijk niet uit Nederland komt. Geen probleem. Ook tussen de bejaarden in het tehuis zijn Duitsers geen gespreksthema meer. en blijft de belangrijkste handels partner. Nederland intensiveerde haar inspanningen via campagnes om kennis over Duitsland te ontwik kelen en een genuanceerder beeld te bevorderen. Dat Duitsland daarnaast gewoon leuk kon voetballen hielp ook wel mee. In 1995 bracht bondskanselier Hel mut Kohl twee bezoeken aan Neder land, en in hetzelfde jaar reisde ook bondspresident Roman Herzog naar de westerburen. De Nederlandse houding naar het verleden veran derde ook door een meer open bena dering van de eigen geschiedenis. Als zeevarende handelsnatie bleek het land vooral rijk geworden door uit buiting van de koloniën en de slaven handel. Maar dat was lang onbe spreekbaar. Vrienden „Het gevoel van Duitsers dat ze iets goed moeten maken is voorbij'', be vestigt oud-minister Ben Bot: ,,De jongere generatie Nederlanders ziet Duitsers als vrienden en discrimi neert niet meer op basis van het ver leden.'' Bot was de eerste Neder landse ambassadeur in de DDR in 1973. „Ik denk dat er sindsdien veel is veranderd'', zegt hij. De relatie tussen Duitsland en Nederland was dertig jaar geleden nog moeizaam, maar nu zijn de banden uitstekend. ,,We heb- ben het idee dat we bij elkaar horen.'' Bot ziet Duitsland als een belang rijke partner, vooral op economisch gebied. De militaire samenwerking gaat ook goed. Volgens Bot is van bij zonder belang dat Duitsland ook be langstelling toont voor Nederland en duidelijk is gepositioneerd. Zijn in druk is dat het belang van Nederland voor Duitsland misschien nog wel groter is dan andersom. De reden hiervoor is vaak dat internationale handelsrelaties belangrijker zijn voor Nederland omdat het land niet zo centraal in Europa ligt als de grote oosterbuur. Nederlanders hebben daarentegen altijd bewust een afhan kelijkheidsrelatie ontkend. Uwe Hinxlage, directeur van de Duitse internationale school in Den Haag, is zes jaar in Nederland. Een man van de naoorlogse generatie. Hij kent de vijandigheid van Nederlan ders ten opzichte van Duitsers alleen van horen zeggen. „Misschien komt het omdat Den Haag een zeer inter- nationale stad is en is het anders op het platteland.'' Sommige studenten weten wel wat bedoeld wordt met het scheldwoord 'moffen' maar dat hoor je vandaag de dag echt niet meer, zegt de directeur/rector. Vol gens hem kennen de Nederlanders weliswaar hun eigen geschiedenis, maar zouden ze ook een beetje be wondering mogen hebben voor hoe de Duitsers omgaan met het zwarte verleden. ,,Want dat is een stuk in tenser dan in Nederland.'' Dennie Christian Weinig Duitsers zijn bekender in Nederland dan zanger Dennie Chris tian (62) ook al woont hij in Duits land. Maar omdat hij ook zo goed in het Nederlands zingt, kunnen veel van zijn Nederlandse fans onderhand nauwelijks nog geloven dat hun Den- nie geen Nederlander is. Het vaakst treedt hij dan ook op in Nederland en Vlaanderen. Geen feest zonder Rosa- munde (1975) dat in de Benelux meer dan 100.000 keer werd verkocht. Christian ervoer te midden van een hoop gedoe met platenmaatschap pijen destijds ook persoonlijke vijan digheid vanwege zijn geboorteland. 'Een Duitser die schrijft en zingt over vrijheid en vrede is ongeloofwaar dig', vond een oudere dj die uit boos heid Christians plaat in tweeën brak, vertelt Dennie aan de telefoon. ,,Dat vrijdag 3 mei 2019 GO 6 Kathrin Meyer, normaal gesproken werkzaam voor de Duitse regionale krant HNA Kassel, schrijft voor deze krant in het kader van een uitwisse lingsprogramma met Duitsland. —Dennie Christian, Duitse zanger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9