Flaporen simpel te verhelpen met spalk en tape Extreemrechtse sticker ontdekt in Duitse politiebus 8 NIEUWS kortingen tot DUITSER IN NEDERLAND FRITZ SCHRÖDER Hoe is het om als Duitser in Nederland te wonen en te werken? Fritz Schröder leidde vanaf 1977 de urologische kliniek in Rotterdam. Van vijandigheid heeft hij nooit iets gemerkt. Zijn vrouw oogstte zelfs lof voor deelname aan herdenkingen. De jongere generatie Nederlanders ziet Duitsers als vrienden Voor het onderzoek werden de oren van 132 baby's tot een half jaar oud gespalkt. Het meeste succes was er bij de jongere kinderen. Twee van de drie hadden een goed resultaat. De oren van pasgeborenen hebben de unieke eigenschap dat ze vlak na de geboorte heel slap en plooibaar zijn. In de weken na de geboorte ebt dit effect weg en wordt het kraak been stugger. Het resultaat brengt ook wat ethische vragen met zich mee. Om dat de flaporen alleen op zeer jonge leeftijd kunnen worden wegge werkt, kan de patiënt zelf niet be slissen. Daarnaast zijn flaporen ge zonde oren. De ingreep is dus puur cosmetisch. „Wil je ouders in een vroeg stadium actief wijzen op een niet-medische afwijking van hun pasgeboren kind?'', vraagt plastisch chirurg Marieke van Wijk zich af. Daarnaast kan het volgens Van Wijk, die het onderzoek leidde, ook een negatief effect hebben op de sa menleving: „Promotie van oor- spalkjes brengt mogelijk de ge dachte naar voren dat flaporen niet de bedoeling zijn. Maar het is geen ziekte. De correctie is geen behan deling maar een verbetering.'' Goed resultaat bij twee op de drie pasgeborenen Bij kinderen ouder dan zes weken nam het effect al snel af. Van Wijk: „Bij hen bleek het lastiger om de tape op zijn plek te houden en het spalken moet ook langer worden volgehouden." De behandeling met spalken is geen reguliere behande ling in het UMC Utrecht. Het Amersfoortse Meander Medisch Centrum biedt dit wel aan. DUISBURG Een politiebureau in Duisburg is gisteren doorzocht na dat een sticker van een extreem rechtse beweging is aangetroffen in een politiebusje. Ook de kluisjes waarin agenten persoonlijke spul len bewaren, zijn nagekeken. Dat melden Duitse media. De sticker werd eergisteren op de bin nenkant van het zonnevizier van een politieauto ontdekt door een deelnemer van een demonstratie tégen extreemrechts in Duisburg. Een foto werd via Twitter verspreid, met als bijschrift: 'De politie laat openlijk zien doordrongen te zijn van nazi's.' Het is een sticker met de tekst: 'Verdedig jezelf! Het is jouw land' (Wehr dich! Es ist dein land!) met het logo van de Identitare Bewegung (Identitaire Beweging), een islamo- fobe organisatie met afdelingen in verschillende Europese landen. De Duitse inlichtingendiensten hou den de beweging in de gaten. De Duitse minister van Binnen landse Zaken Herbert Reul noemt het incident 'onverdraaglijk'. ,,In een politieauto heeft zo'n sticker niets te zoeken.'' Reul wil discipli naire maatregelen tegen degene die de sticker opplakte. Hij voegde eraan toe van elke politieagent te verwachten dat die zich volledig schaart achter de waarden die zijn vastgelegd in de grondwet. ,,Het moet duidelijk zijn: voor extremis ten is bij de politie geen plaats.'' Het hoofd van de politie in Duis burg zei het incident minutieus te gaan onderzoeken. KATHRIN MEYER Toen het bommen re gende, was Fritz Schrö der 6 jaar oud. Hij over leefde de luchtaanval in de kelder van zijn ouder lijk huis, met zijn moeder en broers en zussen. Al in de weken daarvoor waren er luchtaanvallen door de ge allieerden, maar geen daarvan trof zijn Duitse geboortestad zo hard als op 22 oktober 1943. Het oude Kassel werd die nacht bijna volledig ver woest. In totaal kwamen 7000 men sen om het leven. Na een bange nacht kwamen de kleine Fritz en zijn familie uit de kelder. De aanblik van de nog brandende stad zal hij nooit vergeten. „Het is mijn eerste jeugdherinnering'', zegt de nu 81-jarige Schröder. Die herin nering maakt dat hij zich goed kan inleven in wat Rotterdamse leeftijds genoten die de oorlog en het Duitse bombardement hebben meege maakt, zich herinneren. Bij de do denherdenking en op Bevrijdingsdag komt dat verleden steeds voorbij. En nu, bijna 75 jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog? Hoe staat het met de verwerking van de herinnering? Speelt dat beladen ver leden bij Duitsers die in Nederland wonen nog een rol in hun leven? Geen idee Toen hij meer dan 40 jaar geleden in Rotterdam arriveerde, had Fritz Schröder er geen idee hoeveel vijan digheid zijn Duitse nationaliteit nog zou kunnen oproepen onder Neder landers. Slechts een keer eerder was hij in de havenstad geweest. Hij scheepte er met zijn Volkswagen in op een boot naar New York. Hij wilde in Amerika als arts gaan werken. „Toen we voor het eerst naar Rotter dam kwamen, waren we jong en wis ten we gewoon niet wat de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland hadden aangericht'', zegt zijn Duitse vrouw Maren (82). Na een aanbod om de urologische kliniek aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam te leiden, verhuisde Fritz Schröder in 1977 naar de in 1940 zwaar getroffen havenstad, in eerste instantie zonder zijn familie. De oor log was allang voorbij maar af en toe merkte hij wel dat sommige mensen sceptisch tegenover Duitsers ston den. Bij het zoeken naar een apparte ment kreeg hij het advies om niet naar een bepaald stadsdeel te verhui zen, herinnert hij zich. Schröder woonde met zijn vrouw Maren en hun twee dochters eerst in Rockanje en daarna al vele jaren in Oostvoorne. Tijdens zijn gesprekken met pa tiënten was zijn Duitse afkomst nooit een probleem, zegt Schröder, die tot zijn pensionering in 2002 de kliniek leidde. Vaak sprak hij met Ne derlanders ook over het verleden, maar de oorlog was geen heikel punt. Schröder kent de gevoeligheden. „Je moet in Nederland niet zeggen dat je er trots op bent om Duits te zijn." Ze voelden zich hier ook thuis. Echtgenote Maren herinnert zich dat ze meedeed aan de herdenkingscere monies die in Oostvoorne werden gehouden. 's Avonds belde ze een Nederlandse vriendin en voorspelde dat iedereen in het dorp vast over haar aanwezigheid zou praten. Ze werd positief verrast toen dat inder daad gebeurde, omdat er juist waar dering was voor haar deelname, als eerste niet-Nederlandse, aan de stille herdenkingstocht door het dorp. „Voor mij was deelname heel lo gisch'', zegt ze. Duitsers hoeven zo lang na de oorlog niet meer collectief de last van het verleden te dragen, vindt ze. Maar een gevoel van bezin ning en zelfs enige schaamte voor wat er is gebeurd, kan geen kwaad. Veranderd Vergeleken met de eerste naoorlogse decennia is de herinnering aan en het omgaan met de Tweede Wereldoor log in Nederland dramatisch veran derd. De focus lag aanvankelijk op het lijden van de Nederlandse bevol king. In de jaren 60 verschoof de na druk naar de misdaden van de Holo caust. Sinds de jaren 70 nemen meer mensen deel aan de dodenherden king. Een reden is dat herdenkings evenementen belangrijker worden gemaakt om het verleden levend te houden voor volgende generaties. Onderzoek van Instituut Clingen- dael in de jaren 90 gaf aan dat met name veel jongere Nederlanders toch weer een negatief beeld van Duits land hadden. Dat kwam vooral om dat velen het buurland eenvoudig weg niet kenden en daarom een ne gatieve houding hadden. De Nederlandse overheid schrok daar een beetje van want Duitsland is vrijdag 3 mei 2019 GO Jaarlijks laten duizenden men sen hun flaporen opereren. Uit Utrechts onderzoek is nu geble ken dat dit niet nodig is als het kind op jonge leeftijd, rond de zes weken, spalken krijgt. Thijs Bentvelzen Utrecht 'Mijn afkomst Rotterdam 'J Fritz Schröder en zijn vrouw Maren wonen al tientallen jaren in Nederland. Van enige vijandigheid omdat ze Duitsers zijn, hebben ze nooit wat gemerkt. FOTO ARIE KIEVIT —Ben Bot, oud-minister en ambassadeur Boek nu op oad.nl, bel 0547 20 18 18 of ga naar uw reisbureau *kij k op oadn IA/00 rwaarden O.v.v. typefouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8