II Molen Zuidzande vlak voor begin renovatie nog in oude staat te zien 7 STADSDICHTER HULST Van de vos, de kiosk, Tiffany's, de Markt en de bioscoop, tot de Schelde, de polders en de dorpen die van verre uitzien op de basiliek. Stadsdichter van Hulst, Willem de Geus, zal ze allemaal bezingen. De Geus (59) werd ge boren in Driebergen, als vierde zoon in een gezin van zes kinde ren. Zijn talent voor het expressieve: schrijven, tekenen en zingen, kwam al vroeg aan het licht. Hij voltooide het basisjaar van de Rotterdamse Kunstacade mie en volgde workshops aan de Vrije Academie in Den Haag. Extra kennis van literatuur deed hij op aan de Haagse Hogeschool. Na omzwervingen in Leusden en Den Haag streek hij, dertig jaar geleden alweer, neer in Roverberg, bij Lamswaarde. Hij had daar voor zichzelf het 'Heilig Land' gevonden. ,,Ik werkte in Den Haag bij de NMB bank, maar ik had de grote stad wel ge zien en wilde graag op den buiten wonen. Toen zag ik dat er een va cature was bij de NMB bank in Hulst en zo werd ik part-time couponnenmedewerker naast mijn kunstenaarschap. Het beviel meteen; het landschap, de men sen, de sfeer." De Geus omarmde de streek, kent de geschiedenis, de mores en de mensen als iemand die hier geboren en getogen is. Na Roverberg en Hengstdijk woont De Geus nu sinds novem ber in de binnenstad van Hulst, bij zijn atelier La Bohème. Met uit zicht op de basiliek vindt hij daar de plek om te werken (,,prutsen en pielen") aan zijn foto-realisti sche schilderijen en om te schrij ven. ,,Ik vind mezelf een doorgeef luik van schoonheid. Graag wil ik bijdragen aan het culturele niveau van Hulst. Vaak met een knipoog, met humor." Het idee van een stadsdichter kwam ook van De Geus zelf. ,,Ik had een balletje opgegooid en bij de gemeente hadden ze er wel oren naar." Hulst is nu, na Middel- Ik wil iets moois achterlaten. Ik vind het een eer en heb er ontzettend veel zin in burg, de tweede Zeeuwse stad met een eigen dichter en heeft een gouden greep gedaan een stads dichter aan te stellen. De rijke his torie, vele evenementen en kleur rijke inwoners zorgen voor genoeg inspiratie. De Geus schrijft zeer toegankelijk, met vooral een lach en soms een traan. Zijn functie moest nog officieel worden be krachtigd, maar na zijn geweldige voordracht tijdens de jubileumex positie bij Morres, flapte burge meester Jan-Frans Mulder het er al uit: Ziehier onze stadsdichter! De Geus: ,,Ik vind het echt een eer." De Geus is voor drie jaar aange steld en 'moet' vier gedichten per jaar maken. Dat zal geen probleem zijn, aangezien hij er nu al een he leboel heeft gemaakt. ,,Het is altijd gezellig druk in mijn hoofd. Het gonst altijd, vanaf ik opsta al. Het dichten gaat me goed af, al ben ik nog iedere dag verbaasd over me zelf. Als een tovenaar die nog niet al zijn eigen trucjes kent." Hij is er 'voor de mensen', beseft De Geus maar al te goed. Verzoek jes voor gedichten hoort hij dan ook graag. Zelf zit hij ook boorde vol ideeën. Voor (tijdelijke) ge dichten op straathoeken bijvoor beeld, die iets vertellen over de plek, de mensen. ,,Ik wil iets moois achterlaten voor Hulst. Ik heb er ontzettend veel zin in." helemaal af." Ook stenen moeten worden vervangen en voegen wor den uitgekapt en opnieuw ge voegd. De stichting Behoud Zuid- zandse Molen zette dat traject in gang. De naamloze beltmolen, die op een heuvel staat, was voorheen particulier bezit. Samen met de ei genaresse werd er al eerder een plan gemaakt voor de restauratie en er werden subsidieaanvragen ingediend. In oktober werd de stichting opgericht. Die nam de molen afgelopen maart over van de eigenaresse, voor een symbolisch bedrag van één euro, vertelt Van Immerzeel. Ook financieel is de restauratie voor een groot deel ge- dekt. De provincie Zeeland neemt zeventig procent van de restaura tiekosten op zich en er zijn nog meer subsidies en giften bijeen ge sprokkeld. ,,Ook van de vorige ei genaresse." Op zaterdag 11 mei is de molen van Zuidzande tussen 10.00 en 17.00 uur voor het laatst te bezich tigen vóór de restauratie. Molens in heel Nederland zetten die zaterdag en/of zondag de deuren open voor publiek. Het hele overzicht met molens die meedoen, is te vinden op molens.nl. De restauratie van de molen begint naar verwachting volgende maand en is te volgen op de Facebookpagina 'Molen Zuid- zande.' De molen aan de Sluissedijk, net buiten het dorp, stamt uit 1874 en is hard toe aan onderhoud, vertelt molenaar Jan Leen van Immer zeel. ,,Vooral aan de buitenkant is er veel werk. Zo komen er nieuwe wieken, alle balken moeten wor den vervangen en de kap moet er vrijdag 3 mei 2019 'De tovenaar kent nog niet alle trucjes' Sheila van Doorsselaer Hulst De eerste stadsdichter van Hulst, Willem de Geus in zijn atelierwoning in de Hulster binnenstad. foto boaz timmermans -Willen de Geus, stadsdichter Hulst De Geus wordt vanavond om 18.45 uur in het 's-Landshuis ge presenteerd aan het publiek. Hij zal zich, uiteraard, met een ge dicht voorstellen. De molen aan de Sluissedijk in Zuidzande ondergaat met ingang van begin juni een flinke opknapbeurt. foto camile schelstraete De molen van Zuidzande krijgt een flinke opknapbeurt. Wie de molen nog in zijn huidige staat wil zien, krijgt de kans tijdens de Nationale Molendagen op zaterdag 11 mei. Sophie Stockman Zuidzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62