Escaperoom op actiedag Ichthuskerk 7 Vragen over geluidsscherm langs spoor ELLEWOUTSDIJK VEERTIEN PANELEN MET FOTO'S Ellewoutsdijk brengt de strijd om de vrijheid in beeld. Met een korte wandelroute door het dorp, langs veertien panelen met foto's. Die laten het dorp van voor de oorlog zien. Maanden heeft het ge duurd. Als de invasie in juni 1944 in Nor- mandië begint, wacht Zuid-Beveland af. Ondertussen draait de geruchtenmolen op volle toeren. De bevrijders komen eraan. Ze zijn in Terneuzen. In West-Brabant. Maar nog niet in Ellewoutsdijk. Tot oktober moet er gewacht worden. Dan vliegen Britse spitfires over. De piloten droppen pamfletten. Met als boodschap: evacueren. Zo snel mogelijk. Dat doen ze in Elle- woutsdijk. Ook het gezin van Cla sien Stouthamer, dat in een hoeve in het dorp woont. Met een boe renwagen voortgetrokken door twee paarden vertrekken ze naar Oudelande, waar het gezin onder dak krijgt. ,,Niemand bleef achter", vertelt Clasien. ,,Zelfs de koeien en var kens gingen mee." Twee jaar was ze, toen haar ouders op de vlucht sloegen. En kort daarna de gealli eerden de aanval openden op Elle- woutsdijk. Het in handen krijgen van de Schelde was van groot be lang voor het bevrijden van Ne derland. De Antwerpse haven speelde daarin de sleutelrol. Duizenden Canadezen, Britten en Poolse jongens sneuvelden in de strijd. Toch is bij het grote pu bliek de Slag om Arnhem beken der dan de Slag om de Schelde. ,,Komt door de Zeeuwse beschei denheid", zegt Joop Rooze, de man van Clasien. Het is zijn idee om in het kader van 75 jaar bevrijding de gevolgen in beeld te brengen. Veertien panelen, verspreid over het dorp, laten zien hoe een kwart van de bebouwing met de grond gelijk is gemaakt. Van de kerk, het schoolgebouw tot Versailles aan de Schelde, de imposante villa van fa milie Van Hattum. Bijna niets bleef ongeschonden. Als de gezin nen eind oktober 1944 terugkeren, is de schade enorm. Wie een ronde langs de panelen maakt, krijgt een goed beeld van het dorp van voor de oorlog. Zoals Niemand bleef achter. Zelfs de koeien en varkens gingen mee de kerk, die het middelpunt vormde. Tijdens de oorlog werd die bezet door de Duitsers en om gevormd tot uitkijkpost. Met vanaf die hoogte perfect uitzicht over de Westerschelde. Die moest als eerst tegen de vlakte, vonden de gealli eerden. En dat gebeurde. De zwart-wit prenten komen uit het archief in Goes en diverse beeldbanken. Aangevuld met oog getuigenverslagen ontstaat een goed beeld van de bevrijding. Met een smartphone en QR-code ko men de verhalen van toen tot le ven. Zoals van Rinus Verheijke, die vertelt over de maanden van onzekerheid en het lange wachten op de bevrijders. Voor het opzetten van het pro ject is nauw samengewerkt met het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. Daar heeft Stef Traas een belangrijke rol gespeeld in de koppeling van de panelen en de verhalen. Joop Rooze is blij met het resultaat dat door dorpsbewo ners Rem van den Bosch, Peter Scheepers, Arthur Severs en Cla- sien Rooze-Stouthamer is vorm gegeven. ,,Op deze manier houden we de geschiedenis ook in de toe komst levend", aldus Rooze. GOES Het feit dat aanwonen- den van het spoor in Goes vin den dat de vorig jaar geplaatste geluidsschermen weinig helpen, is voor Nieuw Goes aanleiding om vragen te stellen aan burge meester en wethouders. De raadsfractie wil weten of het col lege bekend is met de klachten. De geluidsschermen op ver schillende plekken langs het spoor in Goes zijn geplaatst als onderdeel van een maatregelen pakket om geluids- en trillings- hinder van passerende (goede rentreinen te verminderen. Veel omwonenden merken echter weinig tot geen verschil door de schermen. ZORGELOOS KOOKPLEZIER MET w VAN 109 GOES Den Hertog Lange Vorststraat 27 - www.denhertogservies.nl THOLEN Wie een steentje wil bijdragen aan de uitbreiding van de gereformeerde Ichthuskerk in Tholen-stad of meer te weten wil komen over de bouwplan nen, kan zaterdag 11 mei terecht op de actiedag. De gemeente is de afgelopen jaren hard gegroeid en telt nu ruim 600 leden. Onlangs is een naastgelegen woning aan de Doelweg aangekocht. Het plan is om de garage af te breken om zo ruimte te maken voor de uit breiding van de kerkzaal. Het huis wordt daarna weer door verkocht. De gemeente Tholen heeft al een vergunning ver leend. Voor het project wil de Icht- huskerk 60.000 euro inzamelen. De teller staat, inclusief toege zegde bedragen, inmiddels op 48.500 euro. Tijdens de actiedag willen de kerkleden dit bedrag flink verhogen. Bezoekers kun nen bijvoorbeeld moederdagge bak en -bloemstukken kopen, hun haar laten knippen of zich laten schminken. Ook wor den allerlei andere spulletjes en etenswaren verkocht. In de aangekochte woning is voor de jeugd een escaperoom ingericht. De actiedag van de Ichthus- kerk is van 10.00 tot 15.00 uur in het Visnet, het verenigingsge bouw van de kerk. vrijdag 3 mei 2019 Wandelroute toont bevrijding dorp Initiatiefnemers van de wandelroute: (vlnr) Kees Platschorre, Joop Rooze, Clasien Rooze, Peter Schepers en Rem van den Bosch. foto MARCELLE DAVIDSE Timo van de Kasteele -Clasien Stouthamer De ingebruikname van de pane len gebeurt zaterdagochtend om 10.30 uur door burgemeester Dijksterhuis DemeyereAlu Pro hoge koekenpan IC 0 24 Cm GLASDEKSEL VOOR €ÖJ Kijk op de site bij /video Nieuwe wandelroute in Ellewoutsdijk herinnert aan de oorlog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60