Vrachtverkeer naar supermarkt baart 'buurman' zorgen D66 wil de Europese vlag in top op 9 mei Topzomer goed voor90.000 flessen 6 De topzomer van 2018 zorgt voor een recordopbrenst bij De Kleine Schorre. De wijnhoeve begon gisteren met het bottelen van 90.000 flessen. Wijnboer Johan van de Velde be sloot tien jaar geleden wijnranken op de akkers bij Dreischor bij te planten en verdubbelde daarmee zijn oppervlakte. In 2015 plukte hij de eerste vruchten van die uitbrei ding. En met de vele zonuren van het afgelopen seizoen als ruggen steun, bracht dat de wijnhoeve tot een voor Nederlandse begrippen zeldzaam goed jaar. Duitse machine Van de Velde heeft een speciale ma chine uit Duitsland laten overko men om de wijn uit zijn tanks in flessen te pompen. Dat gebeurt vrijwel volledig automatisch. Het loont niet om er zelf een aan te schaffen, legt Van de Velde uit. ,,Zo'n apparaat kost toch al snel an derhalve ton. En wanneer je, zoals ons, drie dagen op een heel jaar aan het bottelen bent, kan je zoiets be ter inhuren." Het bottelen op de Kleine Schorre is gisteren begonnen. Het merendeel (95 procent) van de wijn is opgeslagen en gerijpt in roest vrijstalen tanks van 500 tot 5000 li ter. ,,Dat levert een frisse en wat fruitige smaak op. Daar moeten we het in Nederland toch vooral van hebben." Het restant rijpt in eiken houten vaten en krijgt daardoor een meer expliciete smaak, aldus Van de Velde. ,,Dat wordt een wat stevi gere maaltijdwijn, die het goed doet De supermarkt ligt op de route van leerlingen die naar de twee achter liggende scholen fietsen. Een gro tere supermarkt betekent meer vrachtwagens die komen lossen. ,,Waarom wachten tot er iets ern stigs gaat gebeuren'', vraagt De Zeeuw zich in de brief af. ,,Het mag toch niet zo zijn dat pas na een on geluk de ogen van ons gemeentebe stuur geopend worden." CDA-fractievoorzitter Marleen van Kooten is namens de gemeen teraad één van de initiatiefnemers achter de herinrichting van het hart bij gerookte vis zoals paling en Franse kazen, en wat minder ge schikt is voor zo op het terras. Ter wijl die andere 95 procent ook per fect samengaat met Zeeuwse pro ducten als mossels en kreeft." Bottle shock Van de Velde begon in 2001 met de druiventeelt bij De Kleine Schorre. Vier jaar later had hij met 15.000 flessen zijn eerste serieuze oogst. Die productie is nu verzesvoudigd. Het bedrijf biedt inmiddels werk gelegenheid voor twaalf vaste men sen, inclusief de activiteiten van het (uitbestede) proeflokaal op het ter rein van de wijnhoeve. In het hoog seizoen werkt een dubbel aantal mensen op de boerderij. Met tien hectare is De Kleine Schorre één van de grootste wijnproducenten in Nederland. Doorgaans draait de wijnhoeve bij Dreischor 70.000 tot 80.000 flessen op een jaar. In het proeflokaal wordt dit weekeinde de bottle shock gehouden en kan het verschil worden ge proefd tussen de oogst van 2018 en de vorige jaargang. ,,De wijn wordt uit de vaten gepompt, gefilterd en onder druk in een fles gekletterd. Daardoor is die in het begin bijna een beetje mousserend", legt Van de Velde uit wat de shock inhoudt. Niet alleen de totale opbrengst van de druiven, maar ook de kwaliteit is volgens hem uitzonderlijk, dankzij het hogere suikergehalte. van Bruinisse. Marja Maaskant trekt die kar namens de dorpsraad. Beiden zien niks in de bezwaren van hun dorpsgenoot. De super markt maakt wezenlijk deel uit van het plan om dat hart weer nieuw le ven in te blazen, voert Van Kooten aan. ,,Zeker als het gezondheids centrum en de appartementen van ouderen daar vlakbij straks ook doorgaan." De scholen hebben vol gens haar zelf nooit aangegeven dat er sprake is van verkeersonveilig heid in relatie tot de uitbreidings plannen van de supermarkt. Maaskant wijst er op dat de situ atie al zal verbeteren als vrachtwa gens straks over de bredere Dorps weg moeten, wat het plan is. Nu rij den ze nog via de Nieuwstraat en Dreef en kruisen ze de route naar de basisscholen. Het achteruit par keren in de laadstrook blijft een punt van aandacht, aldus Maaskant. De eigenaar van de supermarkt heeft volgens haar toegezegd dat personeel toezicht houdt op het overige verkeer op die momenten. IN DE REGIO Faitrade week in Wereldwinkel Requiem van Fauré Ophalen oud papier MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 3 mei 2019 Recordoogst bij De Kleine Schorre Marcel Modde Dreischor Het bottelen van de wijn is begonnen. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Een uitbreiding van de Albert Heijn op de huidige locatie aan de Nieuwstraat in Bruinisse is vragen om problemen, vreest 'buurman' Aart de Zeeuw. In een brief aan de gemeenteraad wijst hij op de onveilige situatie die reeds bestaat met het aanrijden en lossen van vrachtwagens. Marcel Modde Bruinisse BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 9.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 9.00 en 10.00 uur: Gymen bij Allevo; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 16.00 uur: Herensociëteit; 19.30 uur: Vergadering Vereniging Stad en Lande; 20.00-23.00 uur: Klaverjasver- eniging; Natuurinformatiepunt/trampo- linecentrum, 11.00-18.00 uur: Boekenverkoop voor Sri Lanka; Slot Haamstede, 14.30 uur: Wandeling met Stad en Lande vol wetenswaardigheden over de Kop van Schouwen; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 14.00 uur: Familierondvaart, 18.30 uur: Natuurrondvaart; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrien- den; GOES Theater De Mythe, 20.00 uur: Rockshow over Woodstock Festival; Podium 't Beest, 21.00 uur: Optreden Joy Divi sion Undercover RENESSE Galerie ZeeUwArt, 13.00-17.30 uur: Expositie diverse kunstenaars; ZIERIKZEE Eilandzorg de Wieken, 9.30 10.30 uur: Langer fit voor om wonenden; FiZi, 15.00 uur: Brugklas: De tijd van mijn Leven, 20.00 uur: The Aftermath?; Galerie BuB-Art, 13.00-17.00 uur: Duo expositie Foto Acryl; Gebouw de Driehoek, 8.45 en 10.00 uur: Fytaal Pilates; Sint Jacobshofje, 10.00-17.30 uur: Expositie Theo Voorzaat; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 19.30-21.45 uur: Repetitie Harmonievereniging Nut Uitspanning. MIDDELBURG D66 wil dat in Middelburg op 9 mei de Europese vlag in top gaat. Die dag is sinds 1985 een Europese feestdag: dan wordt .j gevierd 0» dat op 9 mei 1950 de Franse minister Robert Schuman pleitte voor de oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de voorloper van de Europese Unie. D66 pleit ervoor die dag dan ook de Europese vlag te hijsen. René Romijn heeft het college van burge meester en wethouders daarom gevraagd deze dag op te nemen in de officiële 'vlaginstructie' van Middel burg. SD ZIERIKZEE De Wereldwinkel in Zierikzee doet vanaf maandag mee aan de Fair- trade Week. Tot en met zaterdag 11 mei zetten bedrijven, winkels, vrijwilligers en gemeenten zich in voor Fairtrade producten en pro ducenten, zo ook Wereldwinkel Zie- rikzee. Van maan dag tot en met za terdag zijn er aan biedingen, cadeaut jes en chocolade te vinden in de winkel. Meer informatie op wereldwinkelzierik- zee.nl. MIDDELBURG De Koninklijk Orato rium Vereniging Middelburg, het Holland Symfonie Orkest, sopraan Sarah van Mol en bariton Bas Kuijlen- burg brengen morgen het Re quiem van Fauré ten gehore in de Nieuwe Kerk. Zij staan onder lei ding van dirigent Arno van Wijk. Naast het Requiem van Fauré worden het Cantique de Jean Racine en twee cantates van Mendelssohn uitge voerd. De uitvoering volgt aansluitend op de dodenherdenking op het Abdijplein en begint om 20.45 uur. Kaarten kosten 25,00 euro per stuk en zijn verkrijgbaar bij de Drvkkery of via tickets@ dedrvkkery.nl. ZONNEMAIRE Harmonievereni ging Nut en Uit spanning doet mor gen weer haar ronde om het oud papier op te halen. Om 9.30 uur moet het papier buiten staan. BOMMENEDE De tocht over water alleen al is leuk. En meer je aan bij de Stampersplaat of Veermansplaat in de Grevelingen dan gaat er een wondere wereld voor je open. Geelhartje, aardbeiklaver en allerlei orchideeën gedijen er prima. ,,Het is een heel mooie periode om er een kijkje te nemen'', zegt boswachter Wendy Janse. Gisteren werd met het excursieschip Branta een bezoek aan de Stampersplaat gebracht. Die expeditie wordt herhaald op zaterdag 1 juni. Op zaterdag 4 en vrijdag 31 mei vaart de boot naar de Veer mansplaat. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA OP EXCURSIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57