...tillen ze Curacao naar een hoger plan ...doen ze alles voor Oemoemenoe ZEELAND 15 VADER EN ZOON VAN DER WAAL Herbert-Jan van der Waal en zijn zoon Deniël leven voor de rugbysport. De twee Middelburgers zijn erg begaan met zowel Oemoemenoe als het nationale team van Curagao. Met de ereklasser hebben ze nog twee belangrijke duels voor de boeg, met de selectie van het Caribische eiland hebben ze juist M1. net twee mooie duels achter de rug. „We hebben geen bloed banden met het ei land", zegt Herbert- Jan. „Maar Curasao is een onderdeel van het Nederlandse ko ninkrijk en ik ben al lange tijd geleden gevraagd om daar te komen helpen. Eerst met rugby op het strand en Se vens. Twee jaar ge- 1 leden is daar het XV-rugby-zeg maar het gewone rugby - bijgeko men." ,,Ik weet niet beter dan dat ik met mijn vader mee ga", vertelt Deniël. „Inmid dels heb ik drie offi ciële interlands achter mijn naam staan. Vorig jaar speelden we op Gua deloupe en onlangs rugbyden we te gen Martinique en Barbados. Ik mag Met een overwinning op Waterland bereikt de Middelburgse ereklasser de finale van de zogenoemde 'Plate'. Dit is de verliezers- of degradatiepoule. Het team van trainer Reweti Montgomery kan nog maximaal zevende worden in de eindstand. „We hebben nog wel wat goed te maken, vinden we als team", vertelt Deniël. „Vorig jaar zaten we in de kam pioenspoule en werden we nog vierde van Nederland. Nu kunnen we hoog uit nog de Plate winnen. Ik vind, net als de rest, dat we daarvoor moeten gaan." „Vanuit de staf wordt juist geen druk op gelegd", stelt Herbert-Jan, die ver antwoordelijk is voor het technisch be leid binnen de club. „Want met alle respect: het gaat slechts om de Plate-fi nale... Er hangt helemaal niets van af. Het is belangrijker dat we met dit ver- nu natuurlijk niet meer voor Neder land uitkomen." Curasao heeft een eigen bond, maar de sport is er vanzelfsprekend erg klein. ,,Het is echt nog 'grass root le vel'. Daarom is het behelpen", stelt Herbert-Jan. ,,Maar voor mij en Deniël is het leuk om aan de ontwikkeling van de jonge jongens bij te dragen. Je ziet ook dat ze allemaal heel erg graag willen leren en daarom nemen ze alles wat wij vertellen goed in zich op." De niël: ,,In het veld ben ik veel aan het praten. Dat gaat wel ten koste van mijn eigen spel. Ik moet zeggen waar de anderen moeten staan en hoe ze dingen moeten uitvoeren. Bij Oemoe menoe is dat veel minder nodig." Naar Martinique, voor het eerste duel van 2019, gingen ook de andere Zeeuwen Leroy en Jordan Kersten mee. Op Barbados waren alleen vader en zoon Van der Waal aanwezig. ,,Het moet ook allemaal net uitkomen, hè", zegt Deniël. „Gelukkig kon het bij mij jongde team goede wedstrijden spelen dan dat we nog een prijsje pakken. Maar het is mooi om te horen dat de spelers nog gretig zijn." Als Oemoemenoe morgen Water land verslaat, volgt op 19 mei de finale tegen Ascrum. Van die Amsterdamse ploeg wonnen de Middelburgers re cent. Deniël: ,,Ik denk dat we toen een signaal hebben gegeven aan Ascrum. Zo van: jullie worden niet zomaar ze vende." We hebben nog wel wat goed te maken, vinden we als team Oemoemenoe is aan bouwjaar bezig. Met een nieuwe coach, die een nieuwe manier van spelen heeft geïntrodu ceerd, met nieuwe buitenlandse jon gens en met eigen spelers die nog moeten rijpen. ,,Ik zeg altijd tegen nieuwe buitenlandse trainers dat ze het niveau van de Nederlandse ere klasse niet moeten onderschatten", allemaal wel met mijn werk." De bond van Curasao is klein en be schikt over weinig financiële midde len. De reizen naar de Caraïben, één in maart en één in april, bekostigden de twee Middelburgers hoofdzakelijk zelf. Herbert-Jan: ,,Puur uit liefde voor de sport. Om jongens van het eiland te laten groeien. En gelukkig zie ik dat ze dat ook doen: twee dagen voor een in terland kunnen ze er nog wat verloren bij lopen op de training, maar tijdens de wedstrijd voeren ze dan toch uit wat je wilt..." Deniël: ,,We doen het natuurlijk ook voor het avontuur. Zelf zou je niet zo snel een vakantie boe ken naar bijvoorbeeld Barbados. Op deze manier kom je er toch. En het is hartstikke leuk om zes dagen met m'n vader op pad te gaan." zegt Herbert-Jan. ,,Dat wordt helaas elke keer in de wind geslagenMaar serieus: de ereklasse heeft een hoger niveau dan vaak wordt gedacht. 'Monty' heeft dus ook even moeten wennen. Maar je ziet dat de ploeg het goed oppakt en we geven hem ook de tijd om iets te laten groeien. Zoals het er nu uitziet, blijft hij nog wel even in Middelburg. En vergeet niet: het eerste team van Oemoemenoe doet het wel iswaar iets minder goed dan vorig jaar, maar de rest van de vereniging ont wikkelt zich sterk. Andere ploegen maken stappen vooruit." Deniël: ,,Dat is minstens zo belang rijk. Ik ben nu 25. Over tien jaar speel ik echt niet meer in het eerste team. En ook andere jongens uit de huidige kern van de ploeg zijn dan gestopt. Dan moet er wel een nieuwe generatie klaar staan." vrijdag 3 mei 2019 GO efde voor de rua Deniël van der Waal in actie voor Oemoemenoe. FOTO LEX DE MEESTER Het rugby op Cura9ao staat nog in de kinderschoenen. Vader en zoon Van der Waal zijn al jaren bezig met een vorm van ontwikkelingswerk, de één als coach, de ander als stu rende speler. In de laatste ronde van de reguliere competitie speelt Oemoemenoe morgen een belangrijke wedstrijd. Roeland van "liet Middelburg - Deniël van der Waal Herbert-Jan van der Waal. foto cura- QAO RUGBY FEDERATION

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51