Wie was Anthonie Theuns II I Oft mag staan. 10 ZEELAND Erik Sluijs uit Zierikzee was een jaar of zestien toen hij ontdekte dat zijn opa fout was in de oorlog. Verder werd zijn grootvader doodgezwegen. Pas nu duikt de naam weer op, bij de discussie of die ook op een oorlogsmonument vH'- S'J&Jk ïsStë';; Anthonie Leendert Theuns heette hij. An thonie Leendert, net als ik. Ik wist dat hij jong gestorven was. Dat oma haar vijf kinderen alleen heeft opgevoed. Opa was verdron ken in de haven, werd er verteld. Pas later hoorde ik dat opa was ge sneuveld, in september 1944, er gens in België. Hij vocht voor de Duitsers." Meer kwam Sluijs er niet over te weten. Over de oorlog werd niet gepraat. ,,Over de Ramp trouwens ook niet. Zo ging dat in veel fami lies. Maar een opa die bij de Deut sche Wehrmacht zat, is natuurlijk nog iets anders. Mijn moeder, de oudste in het gezin, was negen toen haar vader stierf. Ze was een van toen hij een jaar of acht was. ,,We waren een keer met het gezin ergens waar mijn moeder uit stapte en mijn vader in de auto op het parkeerterrein bleef wachten. Mijn zus en ik wilden achter onze moeder aan gaan, maar vader zei: laat haar maar even. Pas later be greep ik dat dit in Ysselsteyn was. Mijn vader zat tijdens de oorlog bij de marine, na de oorlog heeft hij mijnen geveegd. Die wilde abso luut niets met zijn schoonvader te maken hebben." 666 Vier jaar geleden is Sluijs zelf naar de Duitse militaire begraafplaats in Limburg geweest. Hij was toch in de buurt, tijdens een motorrit. ,,Ik dacht, toch even kijken. Het was gek om zijn naam in het boek te zien staan. In pad 6 lag hij, graf 66. Ook dat nog, dacht ik, 666. En toen liepen we daar met z'n vieren in onze motorrijlaarzen, alsof we liepen te marcheren. We lachten, maar toen we de begraafplaats op liepen, vielen we stil. Tienduizen den graven op een glooiende ak ker. Kruizen zo ver als je kon kij ken. Nergens is de zinloosheid van oorlog beter voelbaar." Oorlogsmonument Een paar weken geleden zag Sluijs de naam van zijn opa weer, in de lijst met namen voor op het nieuwe oorlogsmonument in Zie- rikzee. „Eerlijk gezegd was ik blij verrast. Ik vond het mooi. Terecht ook wel. Iedereen die sneuvelt tij dens een oorlog, is een slachtoffer. Ieder slachtoffer heeft familie die hem nooit meer ziet." Dat vond ook de organisatie, tot de burgemeester van Schouwen- Duiveland belde. Die had een brief gekregen van iemand die dreigde met een proces als onder de na- men van oorlogsslachtoffers ook de namen van collaborateurs zou den komen te staan. De schrijver was van Joodse afkomst. Besloten werd de negen namen niet te vermelden. Onder de 218 namen van oorlogsslachtoffers komt nu te staan dat ook negen in woners van Schouwen-Duiveland Iedereen die sneuvelt tijdens een oorlog, is een slachtoffer. Ieder slachtoffer heeft familie die hem nooit meer ziet echt vaderskindje. Zij moet het er in haar verdere leven heel moeilijk mee hebben gehad. Al sprak ze er met geen woord over. Ik weet al leen dat ze een hekel had aan Duitsers. Maar dat was meer ge mopper op de auto's met witte kentekenplaten, die de boel op hielden. Waar zo veel mensen op dit eiland over klagen." Ysselsteyn Sluijs kan zich wel iets herinneren vrijdag 3 mei 2019 v* - M-tl. ijn opa was ook een oorlogsslachtoffer' Wendy Wagenmakers Zierikzee Van zijn opa weet Erik Sluijs niet meer dan dat hij tijdens de oorlog de verkeerde kant had gekozen. Hij zou meer over hem willen weten. Eén van de weinigen die er wat over kan vertellen, is Jop Steenhof de Jong. De amateur-his toricus uit Giessenburg ploos voor zijn boek Collaboratie op Schouwen- Duiveland 450 strafdossiers van foute Schouwen-Duivelanders uit. Ook van Anthonie Leendert Theuns. ,,Ik vond een rechtbankverslag uit 1948, waarin Theuns bij verstek tot zeven jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld. Dat was best veel. Alleen, hij was kwijt. Niemand wist waar hij was. Achteraf bleek hij op 15 sep tember in België te zijn omgeko men." „Theuns woonde met zijn gezin in Zierikzee, maar zijn laatste woon plaats was Ede. Wat hij daar deed, heb ik niet kunnen vinden. Alleen dat de familie van zijn vrouw daar woonde. Theuns was lid van de NSB. Dat was aan het begin van de oorlog helemaal niet zo raar, want de NSB was een normale politieke partij. Meer mensen werkten voor de Duit sers. Je had idealisten die het wei gerden, maar de meesten hadden weinig intellectuele bagage. Het waren sukkels. Schouwen-Duiveland was een agrarische streek en het was crisis in de landbouw. Mensen zaten in de steun, kregen negen gul den per week. Daar kon je geen gezin van onderhouden. En toen kwamen de Duitsers met al hun bouwactiviteiten. Bunkers, vliegvel den: overal was werk en je kon er -Erik Sluijs A Het graf van Anthonie Leen dert Theuns op begraafplaats Ysselsteyn. De aanduiding OGREN staat voor 'obergre nadier'. FOTO FIND A GRAVE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46