WIM HOFMAN Toen het opeens mooi weer werd II 9 Toen het opeens mooi weer werd, kwamen niet alleen de toeristen en badgasten naar hier, maar ook de bladluizen en wespen en allerlei andere diertjes. Opeens zagen we lieveheersbeestjes; le liehaantjes; een spin met stevige gifkaken, die pissebedden eet; bijen; zweefvliegen en ik zag een paar vlinders, boomblauwtjes en natuurlijk koolwitjes, want er staat hier nog één uit de kluiten gewassen kool die nu bloeit met gele bloempjes. Mieren zijn weer hard aan het werk en leggen bergjes zand op de tegels. Om ze bezig te houden, schuif ik het losse zand weer hier en daar terug in hun holletjes. Ik weet dat ze van werken houden, net zoals de bijen en de hommels. De bijen kan ik niet uit elkaar houden, de hommels wel een beetje, als ze tenminste duidelijke uniformen dragen, maar dan nog kan ik het verschil tussen de bombus horto- rum en de bombus lucorus niet altijd precies benoemen. Misschien zit hier nu enkel maar de eerste soort en bovendien is er in de tuin meer te zien dan hommels. Straf Zo hadden we ook even het konijn van de bu ren in de tuin. Het dier was ontsnapt en had prompt honger en at alle door Toke zo zorg- vuldig geplante jonge slaplantjes op. Het beestje zit nu weer, na een klopjacht, voor straf in zijn hok. Max (17) was op bezoek en hij keek in de vijver en zag tot zijn spijt geen vissen en ik legde hem uit dat er nogal eens een reiger op de rand van de vijver stond en dat de vogel steeds minder zin had om zich te laten ver- jagen. Als ik 'kssss' zei of in mijn handen klapte, bleef hij soms gewoon staan en als ik dan dichterbij kwam, duurde het nog wel even, voordat hij wat door zijn knieën zakte om dan langzaam en met veel tegenzin en verongelijkt weg te vliegen over de Koude- kerkseweg. 'Zijn dan alle vissen opgegeten?' vroeg Max. Toen gooide Toke een groen rupsje in de vijver en tot onze verbazing verscheen er een oranje visje. Toen wierp Toke drie rup sen in de vijver en, o wonder! - kwamen er drie vissen naar de oppervlakte. Vorig jaar zaten er wel twintig vissen in de vijver. Misschien zien we ze straks allemaal wel terug. Exact dertig seconden heeft Bressiaander Jaap Keijmel op 4 mei. Om tijdens de Nationale Herdenking in Amsterdam zijn ervaring te delen over het bombardement op Breskens in de Tweede Wereldoorlog. Hij maakte dat als achtjarige jongen mee. Jaap Keijmel, geboren in 1936, is overlevende van het bom bardement op Breskens op 11 september 1944. Geallieerde vlieg tuigen beschoten het dorp, met als doel de haven te raken en Duitsers het ontsnappen onmogelijk te ma ken. De bommen van de eerste aanval vielen nog vrij nauwkeurig op het havengebied, maar het overgrote aantal viel uiteindelijk op het dorp zelf. Er vielen bijna 200 burgerslachtoffers. De ervaring houdt Jaap Keijmel nog vrijwel elke nacht uit zijn slaap. Hij is betrokken bij de stich ting Slag om de Schelde en werd door het Nationaal Comité 4 en 5 mei uitgenodigd om zijn ervaring van het bombardement te delen tijdens de dodenherdenking in Amsterdam. In 30 seconden. Na de nationale herdenking op de Dam legt hij in de Nieuwe Kerk zijn ge tuigenis af. „Sommige dingen van voor, tij dens en na het bombardement blijven op je netvlies gebrand", vertelt Keijmel. ,,Veel vervaagt. Aan andere dingen ga je twijfelen: 'heb ik dat wel beleefd, gezien of gehoord'? Hierbij helpen vaak ge sprekken met andere overleven den met dezelfde herinneringen. Wat altijd blijft, is het gemis en het verdriet. Ik was, met mijn ou ders, twee broers en drie zussen thuis die middag. Nee, vader werkte niet, het waren vreemde dagen. De week ervoor hadden we 'Dolle Dinsdag' meegemaakt. Dat De ruiten vlogen eruit en de muren leken te dansen! Geen idee dat er zoveel beweging in een huis kon zitten was even schrikken voor de bezet ters. Ze lieten zelfs hun eigen bun kers ontploffen en wilden vertrek ken. Alleen kwamen er toen SS'ers van de overkant en hergroepeer den de boel." Dertien doden ,,Op 11 september speelden we buiten. Er was heel veel te zien: de bezetters waren op pad naar de boot, het was een komen en gaan. Ineens ging alles heel snel. We za gen een soort 'balletjes' uit vlieg- tuigen vallen. De Duitsers begon nen naar de vliegtuigen te schie ten en wij vlogen allemaal naar binnen. Beneden, achter, boven, geen idee wie er zat en waar. Bij ons vielen dertien doden. De voor deur ging er gelijk uit, de rolluiken gaven geen bescher ming. De ruiten vlogen eruit en de muren leken te dansen! Geen idee dat er zoveel beweging in een huis kon zitten. Na afloop lagen er dode mensen in onze gang, we moesten erlangs en erover naar buiten. En ik zag voor de eerste keer een da mesonderbroek." Na afloop van het bombarde ment bleek wat er gebeurd was. ,,Wij waren allemaal gewond, mijn zusje Esther (12) en mijn tweelingbroer Flip waren overle den. Pas veel later hoorde ik van een buurman dat mijn oudste broer mijn tweelingbroer op de zoldertrap had gezet. Er was niets aan hem te zien, hij was overleden door de luchtdruk. Moeilijk te ver kroppen is vooral, dat ik niet weet wat er met Esther is gebeurd. Was ze gewond, was het ook de luchtdruk of..? Wel weet ik dat ze in het massagraf in Breskens is bij gezet. Het was een andere tijd, we stelden geen vragen aan onze ou ders. Ook zij hadden zeker geen leutig leven meer." vrijdag 3 mei 2019 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Wilma Valk Breskens - Jaap Keijmel, overlevende bombardement Breskens Jaap Keijmel overleefde het bombardement op Breskens op 11 september 1944. Hij is uitgenodigd zijn ervaringen te delen bij de dodenherdenking in Amsterdam. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45