ilüB 5 Bi Jë I •V XV! -4 Unger: „Het is lastig om investe ringen te plannen, want in Neder land bestaat al een overschot aan energieproductie. Daar wordt met windparken op zee gesubsidieerde overcapaciteit aan toegevoegd. Je praat over 4,5 Gigawatt aan ge pland vermogen. Dat gaat de markt verstoren. Ik moet ook nog zien of windparken op zee die zonder subsidie zijn aanbesteed, wel gebouwd gaan worden. Wij hebben gerekend en zien niet hoe daar een sluitende businesscase voor te maken valt. De markt zal ook nog beweeglijker worden. Dat is goed nieuws voor de Sloecen- trale, die snel kan worden ingezet om het hoofdstroomnet te stabili seren, maar slechts nieuws voor de kerncentrale. Die kun je niet even afschakelen." Verhagen: ,,PZEM kan op de energiemarkt een belangrijke rol spelen in het managen van vraag en aanbod. Wij hebben daarvoor een geschikte centrale en de ken nis. Bovendien zijn we een be trouwbare partner. De Sloecentrale kan in een paar uur op vol vermo gen draaien. We verwachten dat met de toename van wind- en zonne-energie de premie voor onze flexibiliteit omhoog zal gaan.'' We moeten de productie van groene waterstof omarmen Unger en Verhagen: ,,Het is gezien de klimaatdiscussie noodzakelijk daar nu onderzoek naar te doen. Er valt dan een CO2-vrije centrale weg, waarvoor iets in de plaats moet komen. Wij denken dat onze kerncentrale een belangrijke rol kan blijven spelen. We hebben nog serieuze studies te doen. Ook moet er voldoende draagvlak voor zijn. Verder willen we onderzoe ken of het afvangen van CO2 van de Sloecentrale, om die door te le veren aan Zeeland Refinery, kans rijk is. Als dat mogelijk is, gaat PZEM toe naar volledig CO2-vrije energieproductie.'' Verhagen: „Slechts een kwart van het energie verbruik is elektriciteit. De overige driekwart is gas- en olieverbruik. Daar is veel meer milieu winst te halen." Unger: „We moeten de productie van groene waterstof omarmen. In Zeeland gebruiken Dow, Yara en Zeeland Refinery enorme hoeveelheden waterstof die met aardgas worden gemaakt. We doen binnen het platform Smart Delta Resources studie naar de bouw van een proef-elektroly- ser voor de productie van groene waterstof. Die zou kunnen draaien op stroom van windparken, maar ook de kerncentrale kun je daar voor inzetten. De kunst is om de elektrolyser op te schalen. Op die manier kun je de industrie laten omschakelen op een schone grondstof.'' vrijdag 3 mei 2019 blaakt weer van zelfvertrouwen -T J Algemeen directeur Frank Verhagen (links) en operationeel directeur Niels linger van PZEM bij het hoofdkantoor in Middel burg. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Er komt de komende jaren enorm veel groene energie bij van windparken op zee en grootschalige zonneparken. Houden jullie daar rekening mee in de bedrijfsstrategie? Sommige politieke partijen vin den dat er nieuwe kerncentrales moeten worden gebouwd als deeloplossing voor het CO2- probleem. Hoe ziet PZEM dat? Verhagen: „Nergens in de wereld worden kerncentrales gebouwd zonder dat de overheid daarin deelneemt. De Nederlandse over heid zit nu in een gedoogrol. Als iemand met een plan komt, gaat ze er naar kijken. Nou, dan gaat het nooit gebeuren. Een tweede kern centrale zou echter een fantastisch keuze zijn. Als je nu ziet hoeveel subsidie aan wind op zee wordt uitgegeven, kun je ook een deel gebruiken voor kernenergie. Ik snap de emoties over kernenergie, maar de statistieken laten zien dat dit een goede keuze is. Maar het gaat niet gebeuren als de overheid dat niet actief trekt.'' -Niels Unger Moet de kerncentrale na 2033 openblijven? Welke rol wil PZEM spelen in de energietransi tie? Is PZEM na alle treurnis rond de opdeling van Delta de weg van hoop ingeslagen? Verhagen: ,,Dat voelen wij wel zo. Fijn dat jullie dat ook opvalt.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41