II Roompot vindt personeel sneller Broers uit Axel kennen land als hun broekzak 4 PZEM 100 JAAR Energiebedrijf PZEM hijst maandag een jubileumvlag bij het hoofdkantoor in Middelburg. De vlag in top symboliseert de wederopstanding van het 100-jarige PZEM. Het energiebedrijf klimt uit het dal, zeggen algemeen directeur Frank Verhagen en operationeel directeur Niels Unger. Menig toerist slaat het reisbureau tegenwoordig over en boekt zelf een auto, een vlucht en accommo daties. Internetplatforms zoals Airbnb en Booking.com zijn er groot mee geworden. Jeroen (25) en Jelmer (23) Remmerts uit Axel Als je bij iemand logeert, slapen ze zelf op de bank en jij in bed roeien tegen deze stroom in. Zij hebben juist een online reisbureau opgericht. Ze richten zich uitslui tend op Georgië, een land dat nog niet door het massatoerisme is ont dekt. ,,Het is lastig om daar dingen te regelen", weet Jeroen. ,,Want ze hebben een compleet eigen alfabet en taal. Bovendien zijn veel gidsen goed in hun vak, maar minder goed in marketing of in het zich vindbaar maken." Liefde Het land - ingeklemd tussen Rus land, Turkije en Azerbeidzjan - kent voor de broers weinig geheimen. Ze komen er dan ook al tien jaar. Eerst met hun ouders, nu komen Jeroen en Jelmer er meerdere keren per jaar. Wat hen trekt? ,,Mijn vrouw is Georgische, dus voor mij is het de Frank Balkenende Kamperland Met het systeem Omnidex kan Roompot putten uit het landelijke bestand van uitzendorganisaties. Daarmee verruimt de grootste Ne derlandse vakantieaanbieder zijn zoekgebied aanmerkelijk. Omnidex maakt een voorselectie van flex- werkers die staan ingeschreven bij alle uitzendbureaus en andere er kende personeelsleveranciers. Roompot hoeft straks niet elk uit zendbureau meer afzonderlijk te liefde", antwoordt Jeroen. Zijn broer haakt aan. ,,Voor mij indirect ook. Het is de gastvrijheid. De men sen zijn zo open, zo geïnteresseerd. Ze hebben weinig en geven zo veel. Als je bij iemand logeert, slapen ze zelf op de bank en jij in bed." Vorig jaar ontstond het idee om met al hun kennis iets te gaan doen. Voor J elmer was dat iets mak kelijker. Na studies in Den Haag en de Georgische hoofdstad Tbilisi, had hij zijn handen vrij. Jeroen daarentegen heeft - na studies in Vlissingen en Tiblisi - een volledige baan als scheepsagent bij Vopak in Terneuzen. Toch besloten ze de stap te wagen. Ze bezochten accommodaties, contracteerden mensen die tours organiseren en zochten een com pagnon. Jelmer: ,,We hebben men sen gezocht die minstens vijf a tien jaar ervaring hebben met toerisme in Georgië. Mensen die weten wat de Europese standaarden zijn, de gelijk materiaal hebben en die vrij van ongelukken hebben gehan deld." Traveldash biedt veel actieve va kanties: fietsen, hiken, kajakken, benaderen. Alle uitzendorganisa ties kunnen reageren op aanvragen die Roompot indient. Omnidex selecteert niet alleen op opleiding en werkervaring, maar kijkt ook naar kwaliteiten als klant- Het vinden van voldoende goede krachten is de grootste uitdaging gerichtheid en sociale vaardighe den. ,,We focussen ons puur op de inhoud van de kandidaten en kijken niet via welk uitzendbureau ze bij ons zijn aangemeld", zegt Roy van raften en jeeptours. ,,Je kunt ex treem gaan, maar wil je een cultu rele wijntour of een wellness-va- kantie? Dat kan ook." Het voordeel ten opzichte van zelf regelen? ,,De persoonlijke touch", stelt Jeroen. ,,Je wilt twee dagen dit, drie dagen dat, maar je weet niet of het kan en of het logis tiek mogelijk is. Wij wel." Vrij rondreizen is geen punt en veilig. De wegen zijn te doen. ,,De snelweg van oost naar west is goed. De rest zijn secundaire we gen. Je rijdt een dorp binnen, de doorgaande weg is verhard en prima, maar zodra je ervanaf gaat is het onverhard." Ook zijn de jongens voor de men sen die op reis zijn 24/7 bereik baar. ,,In elke provincie hebben we mensen klaarstaan die kunnen hel pen als er iets is." Hoeveel tijd heb je nodig om wat van het land te zien? ,,Tien jaar", lacht Jeroen. Jelmer: ,,Ik denk dat je in veertien dagen een heel goed beeld kunt krijgen van het land. We willen dat mensen die bij ons een reis boeken hetzelfde Geor gië kunnen zien dat wij ook zien." der Maas, directeur van Omnidex. Het vinden van geschikt, maar vooral voldoende horeca- en toeris tisch personeel is al jaren een pro bleem in Zeeland. Volgens alge meen directeur Jurgen van Cutsem van Roompot Vakanties is Omni- dex een uitkomst. ,,Zeker nu het drukke vakantieseizoen weer na dert. Het vinden van voldoende goede krachten is in onze sector de grootste uitdaging. We zijn dan ook blij dat een deel van dit proces met Omnidex wordt ondersteund." Roompot Vakanties is de grootste aanbieder van vakantieparken in Nederland. Meer dan 2600 mede werkers staan klaar om gasten te la ten genieten. De Nederlandse en Duitse vakantieparken van Room pot zijn goed voor zo'n 10 miljoen overnachtingen per jaar. Een paar jaar terug, na de opdeling van het grote Delta, werd het bedrijf beschouwd als een sterfhuis. Welis waar met 700 miljoen euro op de bank dankzij de verkoop van Delta-onderdelen, maar met zwaar verliesgevende energie centrales die de reserves zouden opslokken. PZEM zou zichzelf opbranden, dachten critici. Het tij lijkt echter te keren voor het energiebedrijf dat inclusief het personeel bij de centrales 550 medewerkers telt. Verhagen: ,,Het geeft wel nieuw elan aan het bedrijf. Ja, we laten nog wel verliezen zien, maar we komen sneller uit het dal dan we dachten. Ten eerste omdat de energieprijzen stijgen waardoor onze centrales het wat beter doen, ten tweede omdat we kos ten weten te besparen en ten derde omdat we succesvol zijn met onze handelsactiviteiten in energie.'' Verhagen: ,,De energieprijzen trekken aan. Het resultaat gaat geleidelijk omhoog, maar we lo pen iets achter die trend aan om dat we de stroom die we opwek ken in stukjes vooruit verkopen. Het betekent dat we een deel van de stroom die we anderhalf jaar geleden verkocht hebben tegen marktprijzen van toen, nu pas le veren. Dat doen we om de risico's te spreiden. In een dalende markt heb je daar profijt van, in een stij gende markt loop je iets achter. Het feit dat sinds april 2018 de prijzen aantrekken, is niettemin goed nieuws voor PZEM. Rond 2021 moeten we weer winst ma ken.'' Unger: ,,De C02-rechten komen eindelijk op een niveau waarvoor dit emissiesysteem bedoeld is. Ja renlang schommelde de C02- prijs tussen de 5 en 10 euro per ton. Nu ligt die tussen de 20 en 25 euro. Dat is een serieus deel van de energieprijs. Daarnaast is de gasmarkt erg beweeglijk. De vraag naar gas neemt toe doordat de kolenprijs is gestegen. Boven dien is de gasprijs gedaald door een milde winter en een groter aanbod van LNG, vloeibaar gas. Daardoor kan de gasgestookte Sloecentrale iets voordeliger draaien. Het belangrijkste is dat die ontwikkelingen leiden tot een fundamenteel hogere ener gieprijs.'' Verhagen: ,,In 2008 lag de stroomprijs op 83 euro per me gawattuur. Dat waren de goede tijden voor de kerncentrale. In februari 2016 was de prijs gekel derd naar 26 euro. Nu zitten we rond de 50 euro per megawat tuur. Het gaat de goede kant op, want het omslagpunt ligt rond de 45 euro. De kerncentrale draaide een jaar of drie, vier ver- Wij hebben gere kend en zien niet hoe van een windpark op zee zonder subsidie een sluitende businesscase te maken valt lies. Nu is de centrale financieel weer boven water. Het positieve nieuws is dat het herstel sneller gaat dan gedacht. Maar ook hier: vorig jaar hebben we nog toe moeten leggen op de kerncen trale, omdat we de stroom deels vooruit hebben verkocht.'' Verhagen: ,,We hadden verliezen voorspeld, maar doen het iets be ter dan verwacht. Niettemin moeten we rond de 50 miljoen euro verlies nemen. We hebben ook een tegenvaller gehad, omdat de kerncentrale er lang uit lag in 2018. Aan de handelskant deden we het erg goed. We hebben het 15 miljoen euro beter gedaan dan we hadden voorzien. We zijn daarom gepast trots.'' vrijdag 3 mei 2019 Traveldash onthult geheimen Georgië GO Jarig PZEM In Europa zijn nog steeds landen en plekken die niet door het massatoerisme zijn ontdekt. Ge orgië bijvoorbeeld. Jeroen en Jelmer Remmerts uit Axel komen er al sinds hun jeugd en zijn zo gek op de cultuur en het landschap dat ze het online reis bureau Traveldash hebben op gericht. Jeffrey Kutterink Axel -Jelmer Remmerts Roompot Vakanties gaat een nieuw programma gebruiken waarmee het bedrijf op drukke zomerse dagen snel extra schoonmakers en horecamede- werkers kan aanstellen. - Jurgen van Cutsem, directeur Frank Balkenende Middelburg Is het honderdjarig bestaan een moment van hernieuwd zelfvertrouwen? PZEM lijkt na melijk wat beter te presteren. Wanneer gaat PZEM weer winst maken? Waarom stijgen de stroomprij- zen? Wat betekent dat voor het ren dement van jullie kerncentrale in Borssele? -Niels Unger Hoe ziet het financiële plaatje van 2018 eruit? De broers Jeroen (links) en Jelmer Remmerts hebben het online reisbureau Traveldash opgezet dat reizen organiseert naar Georgië FOTO BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40