Koe Jacoba staat na zes dagen weer te loeien op stal II Kwart Nederlandse fruitteelt gebeurt in Zeeland ZEELAND 3 CIJFERS Droogte Het milde, door de nabijheid van de zee getemperde klimaat en de voedzame kleigrond van de oude polders maken Zeeland bijzonder geschikt voor de fruitteelt. Toch heeft de sector het moeilijk. ,,Het is vorig jaar te droog geweest. De struiken hebben pijn gehad", zegt Erik Boonman. Boonman, woord voerder van bessentelersorganisatie MaVeBo, vreest dit jaar tot veertig procent minder bessen te oogsten. Hoewel Borsele nog altijd de ge meente is die landelijk de meeste hectares fruitteelt telt, is het areaal de afgelopen jaren wel geslonken. NFO-voorzitter Gerard van den Anker: ,,Het is lastig om in de toe komst te kijken, maar dit weet ik wel: de beschikbaarheid van zoet water wordt van cruciaal belang." Fruittelers Organisatie. ,,Wij hopen dat onze imagocampagne zorgt voor meer waardering bij de consu ment. Dat moet de bereidheid ver groten om iets meer te betalen." Fruitcorso De Oosterschelderegio profileerde zich tot de jaren tachtig nog na drukkelijk als fruitregio. Tijdens het fruitcorso trok een stoet met fruit opgetuigde wagens door de straten van Goes, die zwart zagen van het publiek. De wagens kwa men uit de wijde omgeving, tot Schouwen-Duiveland toe. Halver- wege de jaren vijftig werd de eerste fruitfee gekroond. Samen met haar hofdames deelde zij de week voor afgaand aan het corso fruit uit in onder meer ziekenhuizen en ver pleeghuizen. Adrie Eversdijk van het fruitteeltmuseum in Kapelle is nu 80, maar ze herinnert het zich nog goed. ,,De wagens werden steeds groter, tot ze niet meer door de straten van Goes konden en be sloten werd het evenement naar een buitenlocatie te verplaatsen. Daar zijn de ondernemers toen te gen in opstand gekomen. Ze wilden het niet meer financieren." Het be tekende het einde van het Zeeuwse fruitcorso. Dat in Tiel bestaat nog steeds en trok vorig jaar 65.000 be zoekers. ,,Ze belden hier aan en zeiden: we hebben een koe in de sloot gevon den", vertelt Nelianne Janse van de boerderij. ,,Ongelooflijk dat ze nog leeft. Ze was heel blij om ons te zien en staat nu te loeien in de stal." Jacoba raakte vorige week vrij dag vermist toen de 111 koeien van de familie Janse voor het eerst naar buiten mochten. Veel buurtbewo ners zochten mee naar het dier. ,,We willen iedereen bedanken die heeft helpen zoeken", zegt de opge luchte eigenaar. ,,We kregen zelfs telefoontjes van mensen die dach ten dat ze een koe in het kanaal hadden zien drijven." Dat bleek ge lukkig niet het geval. „Uiteindelijk Toch vreemd dat ze in de sloot is gevonden, want we hebben daar ook gezocht is ze gevonden door medewerkers van Orionis die aan het werk waren bij de sloot." Jacoba maakt het naar omstan digheden goed. ,,Ze wilde meteen met ons knuffelen. Het is nog wel de vraag of ze ook weer meteen melk kan geven. Maar het belang rijkste is, is dat ze terug is. We zijn zo ontzettend opgelucht", vertelt Janse. ,,Toch vreemd dat ze in de sloot is gevonden, want we hebben daar ook gezocht. Maar ze zat blijk baar verscholen achter de bosjes. We hebben haar ook niet horen brullen, terwijl het vlakbij onze boerderij is." Zelfs de politie was op de hoogte van de vermissing, blijkt uit een be richt op Twitter: 'Zojuist een posi tief bericht van de collega's op Wal cheren: Koe Jacoba, die al enige da gen vermist was, is terecht! Ze werd aangetroffen in een sloot in Arne- muiden in de buurt van haar eigen weiland. Het allerbelangrijkste: ze was in goede gezondheid.' vrijdag 3 mei 2019 M De Borselse burgemeester Gerben Dijksterhuis (voorgrond) hielp vorig jaar samen met colle ga's mee met de perenpluk in de boomgaard van de familie Steijn in Hoedekenskerke ARCHIEFFOTO MARCELLE DAVIDSE Theo Giele Kapelle Bijna een kwart van de Ne derlandse fruitteelt vindt op Zeeuwse bodem plaats (bijna 5000 hectare aan boom-, bessen- en wijngaarden). Zeeuws-Vlaanderen heeft 928 hectare, Schouwen-Duiveland en Tholen 526 hectare en Midden-Zeeland (vooral Zuid- Beveland) 3420 hectare. Zeeland heeft daarmee bij voorbeeld een groter aandeel in de vaderlandse fruitteelt dan de Betuwe. Zwarte bes sen worden bijna uitsluitend in Zeeland geteeld (90 procent). Van de totale oppervlakte aan perenboomgaarden ligt 33 procent in Zeeland. Voor ap pels is dit 19 procent. Van de 170 hectare druiventeelt ligt 13,5 hectare (8 procent) in Zeeland. In euro's uitgedrukt was de opbrengst van de Zeeuwse fruitsector vorig jaar ruim 99 miljoen euro, dat is 13 procent van de totale op brengst van de Zeeuwse land bouw en veeteelt samen. Lan delijk gezien maakt de fruit teelt slechts 2 procent van de opbrengst van agrarische be drijven uit. Ter vergelijking, de mosselsector kende in het sei zoen 2017/2018 een op brengst van 51 miljoen euro. (cijfers CBS en Wageningen University Research) Zaterdag 1 juni wordt de Zwarte Bessendag gehouden, een fiets tocht van 40 kilometer langs te lers in de Zak van Zuid-Beve land. Start tussen 09.00 en 13.00 uur bij Boonman's Wijn makerij aan de Stoofweg 10 in Nieuwdorp. M Fruitfee 1958 Elly van Willigen uit Goes deelt fruit uit aan kinde ren in Goes. Om haar heen hofdames Anneke Polderman uit Yer- seke en Cora Goedbloed uit Goes. foto zb beeldbank zeeland Koe Jacoba uit Arnemuiden is terecht. Na zes dagen zoeken is ze gistermorgen door medewer kers van Orionis gevonden in een sloot vlakbij boerderij Den doel. Maurice Steketee Arnemuiden - Nelianne Janse, eigenaar Jacoba Joard Janse met de koe Jacoba. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39