£3 e? Toch nog maar eens stemmen Officier wil Vlissingse psychoot in kliniek Wakker 103 keer te hard gereden 2 CAMPAGNE FRUITPRODUCTIE $iulp umnnee/u Commentaar Iisschien ligt het aan de vakantie van veel politici. Mis schien zijn Brussel en Straatsburg nog steeds te ver weg. In elk geval leven de Europese verkiezingen niet. Over drie weken kan Europa stemmen, maar vraag om je heen wat de verschillende politici willen en de kans is groot dat er geen antwoord komt. Toch is het belangrijk goede mensen te kiezen, want het Europees Parlement heeft een beslissende rol. Het gaat er vaak over grote kwesties. Willen we een Euro pees leger? Hoe gaan we om met migratie? Maken we een vuist tegen grote bedrijven als Google en Huawei? Uit recent onderzoek blijkt dat Nederlanders iets minder kri tisch zijn op Brussel. De roep om een Nexit verstomt. Iets meer mensen zeggen nu te gaan stemmen. Maar als het erop aankomt zal een meerderheid het waarschijnlijk opnieuw laten afweten. Daarom is het wellicht beter het Europarlement ge trapt te laten kiezen door de nationale volksvertegenwoordi gers, in Nederland de Tweede Kamer. Omdat de opkomst voor de Kamer hoger is, hebben getrapt gekozen Europarlementa riërs een steviger mandaat. Voorlopig moet de Nederlandse kiezer zelf zijn stem uitbrengen. Lastig? Dat lijkt maar zo. De Europese Unie zit wel ingewikkeld in elkaar en de besluit vorming is er zelden snel en transparant, maar het is niet al te moeilijk een keuze te maken. Even verdiepen in een paar aan sprekende kwesties en even een stemwijzer doen, dat is ge noeg. De Europese Unie is de moeite waard. Verkiezing van Europarlement is belangrijk, want het gaat er vaak over grote kwesties S. zou zich in oktober 2018 schuldig hebben gemaakt aan een reeks de licten. Het stelen van een kinder fiets in Middelburg, het vernielen van een woningruit van zijn ex- vriendin in Vlissingen en het be schadigen van drie auto's aan de Bloemenlaan in Vlissingen. Het zwaarste feit dat hem wordt aangerekend is de poging tot ALMANAK „Wij zijn altijd zó vroeg wak ker'', verzucht de Middelbur ger. Zijn dochter toont geen medelijden. „Jullie slapen toch wel voldoende." Dat kan vader niet ontkennen: 's avonds voor de tv dutten hij en zijn vrouw regelmatig om de beurt in. Maar zo bont als deze week hadden ze brandstichting met bedreiging in Goes. Een slachtoffer zegt erg te zijn geschrokken van het agressieve gedrag van S. De verdachte ver klaart dat hij tijdens de feiten in een psychose zat en herinnert zich niets meer. De psychiater en psycholoog ach ten de verdachte volledig ontoere keningsvatbaar. Zij adviseren dan ook een opname in een psychiatri- S. verklaart dat hij tijdens de feiten in een psychose zat en herinnert zich niets sche kliniek. Zowel de officier van justitie als de advocaat van S. kan zich hierin vinden. het nog nooit gemaakt. ,,Toen we wakker werden, was Pauw al bezig. Dat hebben we toch nog maar afgekeken. Toen we naar bed gingen, stond de wekker op half twee." En dat was geen foutje, bekent hij beschroomd. ,,We werden pas wakker tijdens de herhaling 30 boetes voor dumpen afval Fotoboek van Thermphos is klaar VLISSINGEN Elke stap telt in Paauwenburg Zeeland heeft wel méér te bieden dan zand, zee, zilte groenten, oesters en mosselen. Een kwart van de Nederlandse fruitproductie komt uit Zeeland. Die kant buiten we promotioneel niet genoeg uit, vindt burgemeester Gerben Dijksterhuis van Borsele. Tijd om er een campagne tegenaan te gooien. ,,Geef de consument één kernachtige boodschap mee", aldus Dijksterhuis. „Iedereen heeft elke dag wel een stukje Zeeland op zijn bord, want het gaat verder dan fruit alleen, het gaat over Zeeland als voedselproducent. Telers zouden daar samen met overheden naar kunnen kijken. Misschien dat de ZLTO de aanzet kan geven. Dit is een goed moment om zoiets te doen: er moet veel gebeuren om de teelten hier te hebben en te hou den. Er is vernieuwing nodig, en in novatie kost veel geld." Imagocampagne Toeval of niet, deze week trapte de fruitsector af met de campagne 'De Fruitigste'. De Nederlandse Fruit telers Organisatie NFO wil laten zien met hoeveel zorg voor de na tuur de telers hun werk doen. En o ja, ook draagvlak kweken voor een iets hogere, maar wel eerlijke fruit- prijs. De roep om een eerlijkere, 'fair trade' prijs voor landbouwproduc ten groeit. ,,De consument is ge wend geraakt aan goedkoop voed sel. Maar het is al lang niet meer zo dat alle taken die wij als telers ver- Het gaat verder dan fruit alleen, het gaat over Zeeland als voedselproducent vullen, in de kostprijs verwerkt zijn. Wij dragen bij aan biodiversi teit door gastvrij te zijn voor de bij, wij werken met roofvogels, wij zijn de stoffeerders van het landschap. En dan zijn er nog de taken op het gebied van duurzaamheid en certi ficering", zegt Gerard van den An ker, voorzitter van de Nederlandse VLISSINGEN In Zeeuwse be bouwde kommen zijn vorig jaar iets minder boetes uitgedeeld voor forse snelheidsovertredingen dan in 2017: 103 tegenover 107. Het gaat dan om overschrijdingen van meer dan 30 kilometer per uur. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB). Binnen de bebouwde kom geldt een maxi mumsnelheid van 30 of 50 kilome ter per uur. Ook het aantal bekeu ringen voor overschrijdingen van tien tot dertig kilometer per uur is twee jaar in Zeeland nagenoeg ge lijk gebleven: 3571 om 3577. personenalarmenng Q in Zeeland vrijdag 3 mei 2019 Poging tot brandstichting en be dreiging in een cannabiswinkel in Goes. De 35-jarige R.R. S. uit Vlissingen moest gisteren voor onder andere deze feiten voor de rechtbank in Middelburg ver schijnen. De officier van justitie eist een gedwongen opname in een psychiatrische kliniek voor één jaar. Doris Giele Middelburg Uitspraak 16 mei. Tip? redactie@pzc.nl GOES Goesenaren zijn de eer ste maanden van dit jaar dertig keer op de bon ge slingerd omdat ze afval dumpten op een plek die daarvoor niet bestemd was. Veertig anderen kre gen een officiële waar schuwing. De gemeente Goes voerde dit jaar 'diftar' in. Een systeem waarbij be woners financieel be loond worden als ze de grijze bak minder vaak buiten zetten. Ambtena ren houden sinds begin dit jaar scherp toezicht op lieden die hun vuil op straat zetten of bijvoor beeld in een prullenbak proppen. VLISSINGEN Het fotoboek van de nu bijna gesloopte Therm- phosfabriek in Vlissin- gen-Oost is klaar. De Goese fotograaf Paul van Bueren (1979) schoot in 2014 en daaropvol gende jaren tientallen fo- torollen vol. Daaruit se lecteerde hij 56 beelden voor zijn fotoboek 'I Love you Decay: Thermphos'. Fosforfabriek Thermphos werd in 2012 failliet ver klaard. Het in een gele omslag gevangen boek verschijnt in een be perkte oplage van 250 exemplaren. De uitgave kost 49,50 euro. Bestel len via www.paulvanbue- ren.com/shop Veertien mensen heb ben hun tienweekse conditionele oppepper in de Vlissingse wijk Paauwenburg succesvol afgerond. Maandag 6 mei begint een tweede editie van het wandel programma 'Elke stap telt' in de wijk. 'Elke stap telt' is bedoeld om niet- actieve 55-plussers in beweging te krijgen. De nieuwe groep begint bij wijkcentrum De Burgerij om 14.00 uur. Deelname is gratis. Aanmelden bij Naomi Nieuwenhuize van Vlissingen in Bewe ging: 06-27898028 of n.nieuwenhuize@ sportzeeland.nl Zeeland past een fruitiger imago Ondine van der Vleuten Vlissingen - Gerben Dijksterhuis matie of aanmelden: itjeinzeeland.nl 8 55 12 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38