c* ZONDAGA.S. Ode aan Leonardo da Vinci V KNRM bezorgd over beschikbaarheid vrijwilligers yj ra Brasserie d'Anvers Bombardement op Breskens 12-17u* Een vleugje Antwerpen in Goes De problemen met bezetting bij de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij zijn vergelijkbaar met die van de brandweer. Beide orga nisaties moeten 24 uur per dag en 7 dagen per week in actie kunnen ko men, maar zijn bijna volledig af hankelijk van vrijwilligers. De KNRM-reddingboten varen met vier tot zes 'opstappers' uit na een melding. Voor de KNRM geldt dat iemand binnen tien minuten na alarmering beschikbaar moet zijn. Voor de twee reddingboten op KNRM-station Neeltje Jans (Noordzee en Oosterschelde) is de opkomsttijd vijftien minuten. Voor deze post op de Oosterscheldeke- ring is een uitzondering gemaakt, omdat de redders nu eenmaal niet op Neeltje Jans wonen. Doordat steeds meer mensen niet in hun eigen woonplaats wer ken, is het voor hen een probleem overdag op tijd op het station te ar riveren. ,,Beschikbaarheid. Dat is het allerbelangrijkste. Vooral over dag. In de avonduren en de week enden is het veel minder een pro bleem, omdat de mensen dan thuis zijn", zegt KNRM-beroepsschipper Marcel van den Nieuwendijk van station Breskens. ,,Wie niet in Bres- kens zelf woont, maar wel overdag in Breskens werkt, is ook welkom. Maar het mogen ook mensen zijn die elders in ploegendienst werken en hier wonen. Of zeevarenden die lange tijd weg zijn, maar ook lange tijd thuis zijn. Als het maar overdag is." Breskens zag afgelopen jaar twee vrijwilligers vertrekken. Er zijn er nog achttien over. Uitzonderlijke situatie ,,Wij zitten hier op station Neeltje Jans in een uitzonderlijke situatie", zegt Van den Nieuwendijks collega Eric van der Linde. „Andere stati ons zitten vaak in een dorp of stad en daar zijn bedrijven waar mensen werken die vrijwilliger kunnen worden." Station Neeltje Jans heeft nu 23 vrijwilligers. Het liefst zou Van der Linde er vijf aan toevoegen. ,,Overdag is de beschikbaarheid soms heel erg beperkt." In Zeeland zijn in totaal 110 va rende KNRM-vrijwilligers actief. Naast Breskens en Neeltje Jans zijn er stations in Hansweert, Westka- pelle, Veere en Cadzand. Daarnaast zijn er vrijwilligers bij de KNRM met taken aan de wal. Beschikbaarheid en motivatie zijn de belangrijkste eisen die aan een aspirant-opstapper worden ge- steld. Om aan de opleiding te be ginnen, moet iemand minimaal 18 jaar zijn en maximaal 45 jaar. De opleiding duurt in totaal drie jaar. De KNRM investeert niet alleen tijd, maar ook veel geld in de oplei ding. Het kost de organisatie zo'n 5000 euro. Jaap maakte het als achtjarige jongen mee Intratuin Koudekerke Galgeweg 5 0118-551623 www.intratuin.nl Het was gisteren precies 500jaar geleden dat Leonardo da Vinei stierf. De 22-jarige kunstenaar en kunsthistoricus en oud student van de University College Roosevelt Pepijn Suurmeijer maakte daarom een schilderij volgens de technieken van Da Vinei. Hij onthulde het op de universiteit in Middelburg. Suurmeijer koos voor het combineren van drie beroemde vrouwenportretten van het Italiaanse genie: de Mona Lisa, de Dame met de Hermelijn en La Belle Ferronière. „Het geheim zit 'm in de verflagen." 1% I vrijdag 3 mei 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND12 Gezocht: redders te water, vooral overdag De beschikbaarheid van vrijwilli gers overdag is een kopzorg voor veel reddingsstations van de KNRM. Ook bij Zeeuwse sta tions zijn mensen die zich willen laten opleiden tot redder te water meer dan welkom. Theo Giele Neeltje Jans Wie interesse heeft om KNRM- vrijwilliger te worden, kan meer informatie vinden op knrm.nl. ZEELAND 9 intiatuin OPEN *t/m 16 juni elke zondag OPEN van 12:00-17:00 uur (excl. Ie Paasdag en le Pinksterdag)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37