31 Zaak-Semenya toont hoe ingewikkeld discussie is die alleen maar heviger zal worden Ooit spraken we in de sport een categorie voor mannen en een voor vrouwen af. Maar wat te doen met mannen of vrouwen die afwijken van het gemiddelde, of zich anders voelen? De man-vrouw discussie in de sport is niet nieuw. Denk al leen maar aan Foekje Dillema, die Fanny Blan- kers-Koen bij vlagen op de sprint versloeg, maar in 1950 uit de atle tiek werd geweerd na een 'me disch onderzoek'. Wél is de dis cussie door alle kennis die we heb ben opgedaan eigenlijk alleen nog maar moeilijker geworden. ,,Vroeger was het simpel", schetst Hidde Haisma, hoogleraar farmaceutische genmodulatie aan de Rijksuniversiteit Groningen. ,,Toen werd gekeken of er een va gina aanwezig was om te bepalen of iemand een vrouw was. Later gingen we kijken of er twee X- chromosomen aanwezig waren in plaats van XY. Maar nu is dit ook niet sluitend meer. Het kan zijn dat bij iemand met twee XX-jes toch een klein stukje Y aanwezig is. En nu kijken we dus ook naar de belangrijkste hormonen die een rol spelen. Dat zijn er veel, met ook allerlei variaties." Bij de Zuid-Afrikaanse hard loopster Caster Semenya (28), die twee dagen geleden de zaak ver loor die zij bij het CAS had aange spannen tegen de Internationale Atletiekfederatie (IAAF), ligt de nadruk op een te hoge testosteron- waarde. Van de IAAF moeten vrouwen zoals zij medicatie slik ken om die waarde naar beneden te brengen. Want meer testosteron betekent meer spieropbouw en dus meer kracht en daarom een 'oneerlijk voordeel'. Semenya - die vanavond in Doha haar laatste 800 meter loopt voordat de nieuwe regels in wer king treden - is zeker niet de enige androgyne atlete, ze is hooguit de bekendste. Alleen al op de Spelen in Rio de Janeiro (2016) deelde zij het podium met twee vrouwen die net als haar een mannelijk voorko men hadden. Maar naast de testos- teronwaarde zijn er tig afwijkin gen die een rol kunnen spelen. Ook zijn er mannen die zich vrouw voelen, vrouwen die zich man voelen, en is er een steeds lui der wordende roep om aandacht voor genderneutraliteit, waarbij het dus niet meer uitmaakt of iemand als man of vrouw geboren is. Baanrenster Rachel McKinnon werd bij de masters de eerste transgender met een wereldtitel in het wielrennen. De Nederlandse Natalie van Gogh onderging in 2005 een operatie om vrouw te worden, en reed daarna in het vrouwenprofpeloton. En verder weg: Salimata en Biliguisa Sim- poré (bijnaam: Ugly Sistersdeden voor Equatoriaal-Guinea niet mee aan het WK voetbal in Duitsland (2011), omdat de tweeling de seks etest weigerde. Controversieel Kortom: de grenzen - voor zover die ooit wel duidelijk waren - zijn alleen maar verder vervaagd. Hoe beladen de ingevoerde regel om de testosteronwaarde van atletes als Semenya terug te brengen ook is, hoogleraar Haisma noemt het een wijs en logisch besluit. Zonder 'een overigens arbitraire grens' blijven we kijken naar afwijkende individuen die sommige vrou wenonderdelen in de sport domi neren. ,,Op heel de wereld zijn mensen die ergens een streepje voor heb ben, maar wat betreft testosteron Je kunt deze CAS- uitspraak belachelijk vinden, maar kom dan met een alternatief vind ik het écht tijd om met elkaar een grens af te spreken. Aan de ene kant bepaalt testosteron of iemand mannelijk of vrouwelijk is, aan de andere kant zijn anabole steröiden het meest gebruikte dopingmid- del. Van alle afwijkingen in de mens is de hoeveelheid testoste ron de meest bepalende factor in het verschil tussen een vrouw en een man en dus ook in het krachtsverschil." Hoe dan ook blijft eigenlijk elke beslissing binnen dit thema con troversieel. Niets doen, voelt bij veel sporters en sportvolgers niet goed. Maar elke regel stuit op ethi sche, morele en principiële bezwa ren. Meerdere experts van de Ver enigde Naties stelden na het be sluit van sporttribunaal CAS al dat 'de regels van de IAAF negatieve stereotypen en stigma's bevesti gen'. En zelfs het CAS-panel noemde haar eigen uitspraak dis criminerend. ,,Zolang je afzonderlijke man nen- en vrouwencompetities hebt, discrimineren we per definitie", zegt Marjan Olfers, hoogleraar sport en recht aan de Vrije Univer siteit Amsterdam. ,,De vraag is al leen: hoe mMk je dat onderscheid? Oplossing ,,Je kunt deze uitspraak van het CAS belachelijk vinden, maar kom dan ook met een beter alternatief. Ik heb het nog niet gehoord, en ik zie 'm zelf ook niet. Los daarvan: ik denk niet dat het aan juristen is om het op te lossen. Het is een veel groter issue dan alleen juridisch", aldus Olfers. Een oplossing zou het invoeren van subcategorieën zijn, zoals soms al gebeurt. Sporten als roeien, judo en gewichtheffen kennen zowel bij de mannen- als de vrouwencategorie ook ge wichtsklassen. Het punt is: waar begin je en waar eindig je? De te bedenken lijst subcategorieën is oneindig lang. Bovendien is de ene afwijking zichtbaar en de andere niet of nauwelijks. Veel concurrenten van andro gyne atleten vinden het moeilijk hun mening te geven. Zo zal Sifan Hassan, de Nederlandse atlete die vaak tegen Semenya liep, niets over de zaak zeggen, laat haar ma nagement weten. Extra interessant is daarom een in de Britse krant The Guardian verschenen opinie van de Australische Madeleine Pape. Zij was in 2009 deelneem ster toen Semenya in de finale met zo'n twee seconden voorsprong naar haar eerste wereldtitel liep. Een hekel had ze aan verliezen van Semenya, zo schrijft ze. ,,Ik voegde me bij alle mensen die het oneer lijk vonden." Maar door de jaren heen, en vooral tijdens haar studie sociolo gie, veranderde haar mening. Ze verdiepte zich in de literatuur en verzet zich inmiddels al jaren te gen de uitsluiting van vrouwelijke atleten met een natuurlijk hoog testosteron. Om zowel weten schappelijke als ethische redenen. Pape schrijft: ,,Wetenschappelijk gezien, omdat biologische sekse en atletisch vermogen te ingewik keld zijn voor wetenschappers om te reduceren tot testosteron. ,,En ethisch gezien, omdat deze regels altijd worden gekenmerkt door enorme schade aan de vrou welijke atleten in kwestie. De overtuigingen over eerlijkheid en sekseverschil die ik lang als atleet had gehouden, ben ik in twijfel gaan trekken en heb ik bijgesteld. Ik heb gezien hoeveel mensen en vooral vrouwen Semenya inspi reert, en ingezien dat dSt de toe komst voor de sport is." vrijdag 3 mei 2019 Man? Vrouw? Zeg het maar... Pim Bijl Rotterdam In 1950 zorgde Foekje Dillema al voor discussie. archieffoto Natalie van Gogh: als man geboren, is nu vrouw. foto cor vos -Marjan Olfers, hoogleraar sport en recht Het volgens velen 'mannelijke' podium van de 800 meter bij de Spelen in Rio de Janeiro (2016), met van links naar rechts Francine Niyonsaba, Caster Semenya en Margaret Wambui. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31