Wordt Lozano een Suarez of een Dzsudzsak? goede voorbeeld 2014 het u 27 om zich verder te ontwikkelen in Amsterdam IHet is nu tien jaar geleden dat die twee ook in de eredi visie speelden, met het pro fiel van de Mexicaan. Ook zij wa ren destijds vleugelspitsen van 21, 22, 23 jaar, bezig in hun eerste seizoenen bij Ajax en PSV. On stuimige, emotionele spelers met een dribbel. En net als Lozano met de controverse aan hun kont. Ze baanden zich een weg naar goals, assists, penalty's en kaar ten. Scout Piet de Visser zei toen hij Dzsudzsak net voor PSV had binnengehaald: ,,Balazs is een ongelooflijk talent. Zo zie je ze niet vaak meer. We hebben Euro pese topclubs afgetroefd." Ook als je verder kijkt naar wat cijfers, vallen ze prima te verge lijken. Suarez kwam in zijn eer ste seizoen bij Ajax tot 17 compe titiegoals. Lozano vorig jaar bij PSV ook tot 17, in minder duels. Dzsudzsak kwam in de winter stop binnen, maar neem je zijn eerste volledige PSV-seizoen dan maakte hij er 11. Dan het tweede jaar: Suarez 22 goals en Lozano opnieuw 17, waarbij dus aangete kend dat hij de laatste twee duels nu noodgedwongen mist. Dzsudzsak kwam in dat tweede jaar tot 14 treffers, maar had in beide seizoenen weer een stuk meer assists dan Lozano en slechts een paar minder dan Sua- rez. Alledrie maakten ze voor PSV en Ajax ook hun eerste doel- punten in Europacuptoernooien en braken ze door als internatio nal. 2 Eigenlijk zit Lozano nu precies tussen die twee in na twee seizoenen Neder land. Toch is de indruk dat hij niet beter is geworden dit jaar. Afgelopen september vertelde Lozano dat FC Barcelona in de zomer interesse toonde. Inmid dels denk je toch eerder aan een club onder de top. Misschien Na- poli, dat aan hem wordt gelinkt. Bij Dzsudzsak weet slechts een enkeling waar die tegenwoordig uithangt. Zijn eerste transfer na PSV was naar het Russische Anzji. Daarna kwamen Dinamo Moskou en Bursaspor. Zijn loop baan dooft nu uit in de Verenigde Arabische Emiraten. 3 Wat je bij Dzsudzsak zag, was dat hij ook na een tijdje nog steeds zo voet balde als in het begin bij PSV. Kennelijk was hij toch sneller dan gedacht op zijn plafond ge stuit. Dat is het knappe van Sua- rez. Die heeft zijn eigen plafond wél steeds omhoog getild. Eerst bij Ajax, daarna bij Liverpool en Barcelona. Bij Dzsudzsak weet slechts een enkeling waar die nu uithangt Lozano heeft net als Suarez een enorme overlevingsdrang én de sluwheid om van niets iets te maken. Zie zijn recente goals, waardoor PSV nog altijd in de nek hijgt van Ajax in de titel strijd. En: zo'n bal als Suarez woensdaga tegen Liverpool bin nengleed, die zou Lozano ook zo kunnen afmaken. Ik zou er nog geen fortuin op inzetten dat het eerder een Dzsudzsak- dan een Suarez-verhaal wordt bij hem. geving voor hem", vindt Petters- son, die met Ajax twee landstitels, de beker en de UEFA Cup won. ,,In de eredivisie wordt veel man-te gen-man verdedigd. Isak is er heel sterk in. Willem II is op dit moment in zijn loopbaan de juiste club. Hij hoeft er niet te dealen met de con stante druk die je bij een topclub wel hebt. Hij staat nog aan het be gin van zijn carrière. Dan krijg je met ups en downs te maken. Bij een topclub ben je kwetsbaar. Met Wil lem II kan hij die pieken en dalen veel beter opvangen." Pettersson, die 25 jaar was toen hij de sprong van IFK Göteborg naar Ajax maakte, riep een paar jaar ge leden uit dat 'het mooi zou zijn als er weer een Zweed bij Ajax zou spe len'. ,,Voor Isak zou het een mooi tussenstation kunnen zijn om ver- der te rijpen." Van de voetballer Isak is hij bijzonder onder de in druk. ,,Zijn statistieken zijn indruk wekkend. Hij is intelligent, kan een doelpunt maken, heeft een goede techniek en is razendsnel. Ik denk dat deze start bij Willem II een enorme impuls is voor het verdere verloop van zijn carrière." Die zou met een puike bekerfinale in een stroomversnelling kunnen raken. coach teruggreep naar een ver trouwder strij dplan met vier verde digers. Jans hield vijfjaar terug vast aan zijn vertrouwde 4-3-3-formatie en legde slechts wat accenten. Dat bleek de enige juiste keuze, want de spelers van PEC vonden elkaar blindelings en voetbalden alsof ze samen al vier finales afgewerkt hadden. Ga je het anders doen voor een speciale wedstrijd, dan gaat dat vaak ten koste van de automatis men en ook van het vertrouwen. Waarom zou je afstappen van waar je groot mee geworden bent? Bloedzuigers Er is meer nodig voor een megast- unt. Wat bij PEC al snel opviel in 2014, was het optreden van Mustafa Saymak. De kleine middenvelder leek wel een mug. Prikje hier, steekje daar, de grens opzoeken om de Ajax-aanval te ontregelen. ,,De rest ging daar snel genoeg in mee. Bij Ajax werden ze er gek van", zei Maikel van der Werff (foto). Wat voor Willem II cruciaal wordt, is een manier vinden om het grote monster tot wanhoop te drijven. Ajax is Europese top. Tegen Bayern München, Real Madrid, Juventus en Tottenham Hotspur bewees de ploeg van Erik ten Hag één ding: als Ajax het ritme vindt, ben je gezien. Daar kan geen motivatievideo of formatie tegenop. De rest ging daar snel genoeg in mee. Bij Ajax werden ze er gek van vrijdag 3 mei 2019 Het seizoen voor PSV-aanvaller Hirving Lozano is voorbij. Het is geen geheim dat bij zijn komst is afgesproken: na twee jaar kijken we samen of het kan komen tot een lucratieve trans fer. Stel: dat lukt, welke spor tieve balans maak je dan op bij hem? En: hoe verder? Kan Lo zano zoals Luis Suarez wor den? Of wordt-ie in zijn car rière een Balazs Dzsudzsak? Maarten Wijffels Eindhoven tussenstation' PEC Zwolle won in 2014 de bekerfinale van Ajax. foto pim ras - Maikel van der Werff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27