NIEUWS 19 En weer is een mannenbolwerk gesloopt. Penny Mordaunt is in Groot-Brittannië de eerste vrouwelijke minister van Defensie. Ze is daarmee de tiende vrouw in Europa die op dit moment een krijgsmacht leidt, een record. MINISTERS VAN DEFENSIE EUROPA Twee jaar geleden werd de Britse Penny Mordaunt (46) al getipt als de nieuwe minister van Defensie, maar toen moest ze Gavin Williamson nog voor laten gaan. Afgelopen woensdag werd hij gedwongen zijn functie neer te leggen. Williamson wordt beschuldigd van het lekken van ver trouwelijke informatie over het nog aan te leggen mobiele netwerk 5G, iets dat hij zelf ontkent. En zo krijgt Mordaunt toch nog de baan waar ze twee jaar geleden al stiekem op hoopte. Een bijzondere mijlpaal voor een land dat de reputa tie heeft uiterst conservatief te zijn. Maar volgens de Britse pers is de post haar op het lijf geschreven. Mordaunt is al jaren reservist bij de marine en in 2013 is ze nog op uitzending ge weest. Ze groeide bovendien op in een gezin waar de krijgsmacht altijd op nummer één heeft gestaan. Haar vader was een voormalige parachu tist. Ze is zelfs vernoemd naar een Brits fregat, de HMS Penelope. Negen jaar na haar geboorte zou dit schip een sleutelrol spelen in de Falkland- oorlog met Argentinië. Hoewel Mordaunt al sinds 2010 politiek actief is, leerden veel Britten haar pas echt kennen toen ze in 2014 meedeed aan een wedstrijd schoonspringen op tv. Tien Penny Mordaunt is tijdens vergade ringen met haar Europese collega's zeker niet de enige vrouw aan tafel. Op dit moment zijn er tien vrouwe lijke ministers van Defensie, waaron der uit Nederland, Frankrijk, Duits land, Spanje en Italië. Niet eerder bestuurden zoveel vrouwen in Europa een krijgsmacht, al duurde het wel lang voordat de vrouwen aan de top kwamen. Sri Lanka was in 1965 het eerste land met een vrouw die het leger be stuurde. Pas in 1990 schoven de Fin nen in Europa een vrouw naar voren. Vooral de laatste jaren is er een in haalslag gaande. Nederland kreeg in 2012 de eerste vrouwelijke defensieminister, Jeanine Hennis-Plasschaert, inmid dels opgevolgd door Ank Bijleveld. Dat bracht destijds best een aardver schuiving teweeg, weten ingewijden. 'Een vrouw? Die heeft toch helemaal geen verstand van het leger?' klonk het in die eerste weken geregeld in de wandelgangen. Maar al snel bleek dat die frisse blik goed was. Dat er an dere vragen werden gesteld, de dis cussie over moeilijke besluiten juist werd verbreed en er uiteindelijk dus beter afgewogen besluiten konden worden genomen. Vrouwen in de krijgsmacht kunnen er ook voor zorgen dat eeuwenoude, militaire tradities worden doorbro ken. Zo mochten er meer dan 350 jaar geen vrouwen bij het korps mariniers. Hennis maakte daar voortvarend een eind aan, al is er nog altijd geen vrouw die de loodzware opleiding heeft ge haald. Kwaliteit Voormalig landmachtgeneraal Mart de Kruifwerkte bijna vijfjaar met Jea- nine Hennis. Hem heeft het nooit uit gemaakt of er een vrouw of man de politieke besluiten nam. ,,Het is vooral de buitenwereld die er altijd een punt van maakt dat er een vrouw aan de top stond in een mannenwereld. Ik kijk naar de kwaliteiten, capaciteiten en het karakter van iemand. De sekse is niet van belang.'' De sfeer is anders met een vrouw aan tafel die van buiten komt, vindt hij. Zakelijker. Doelgerichter. ,,Er hangt minder het gevoel van ouwe jongens-krentenbrood. En dat heb je nodig in een wereld vol uitdagingen waar besluiten moeten worden geno men op basis van kwaliteit.'' Hij juicht het dan ook toe dat er meer vrouwen in de defensietop ver schijnen. Dat doorbreekt traditionele denkbeelden over de krijgsmacht dat het zo'n mannenwereld is. En dat kan J endy Jalving van het bestuur Vrouw Defensie beamen. Ook zij is blij dat de groep vrouwen aan de top bij de fensie groeit. ,,Er zijn al zo weinig vrouwen op zulke posities. Zo'n be noeming in Engeland laat zien dat het wel kan. Ook bij defensie." vrijdag 3 mei 2019 GO Vrouw die krijgsmacht leidt? Niets bijzonders meer! Raymond Boere Den Haag Penny Mordaunt is vernoemd naar een Brits fregat, de HMS Penelope. foto afp Vrouwelijke ministers van De fensie (van boven naar beneden): Ursula von der Leyen (Duitsland), Margarita Robles (Spanje), Viola Amherd (Zwitserland), Ank Bijle veld, Elisabetta Trenta (Italië) en Florence Parly (Frankrijk). fotos GETTY, REUTERS, DPA, DEFENSIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19