Dieren versus auto's Vissen redden via menukaar NIEUWS 17 PRESTIGIEUZE PRIJS INTERNATIONAAL De Future For Nature Awards worden vandaag voor de twaalfde keer uitgereikt in Burgers' Zoo. Een internationale vakjury kiest elk jaar drie talentvolle natuurbeschermers. De prijzen gaan dit jaar naar twee biologen en een vogelbeschermer. Bekroning Duizenden kilometers heeft ze de laatste tien jaar afgelegd op de we gen van Brazilië. En ja, één keer overkwam haar waar ze zo tegen vecht. Een uil kletterde tegen haar zijraam. Dood. Had het raam opengestaan dan had ze haar ver haal wellicht niet kunnen doen. Biologe Fernanda Abra (32) krijgt de Future For Nature Award, omdat ze al zoveel verkeersslacht offers onder bijzondere diersoor ten als manenwolven, poema's, tapirs, reuzenmiereneters en oce- lotten heeft voorkomen. Ze ontdekte haar roeping tijdens een voor haar schokkende inven tarisatie voor een tolbedrijf in haar deelstaat Sao Paulo. Tussen 2003 en 2013 waren 28.000 verkeerson gevallen geregistreerd waarbij mensen én dieren betrokken wa ren. Recent stelde de Braziliaanse vast dat jaarlijks in de deelstaat 38.000 middelgrote en grote zoog dieren sneuvelen in het verkeer. Ze werd een voorvechter van ecoducten, wildwissels en ecopas- sages. Inmiddels doet ze dat niet meer alleen, maar met vier ande ren, zegt Abra. Dat is niet veel op een land met ruim 200 miljoen in woners, het op drie na grootste wegennet ter wereld en het land met de meeste biodiversiteit. Extra lastig wordt dat werk onder de nieuwe president Bolso- naro, die meer woud wil openleg gen voor landbouw, veeteelt, mijnbouw en waterkrachtprojec ten. Abra zucht: ,,Hij is een militair en wil economische groei, ten koste van afgelegen gebieden. Dit is een enorme dreiging voor grote roofdieren die dagelijks afstanden van vijftig kilometer afleggen. Nee, het ziet er niet goed uit.'' Botsingen Aan haar zijde staan, gek genoeg, de snelwegexploitanten. Volgens de Braziliaanse wet moeten die bij botsingen met dieren de schade en erger vergoeden aan auto's en mensen. ,,Het is in hun belang met ons samen te werken. Ander stor ten ze geld in een bodemloze put.'' Het winnen van de prijs heeft veel aandacht gehad in Brazilië. Abra is al uitgenodigd voor een ge sprek met de minister van Milieu zaken. ,,Er zijn deuren open ge gaan. Ik kan ook trainingen geven aan mensen uit de transport en milieusector. Daar besteed ik mijn prijzengeld aan.'' niUew A- Divya Karnad (34) is een natuur- beschermster 3.0. Niet alleen is ze een vastberaden vechter voor de natuur, ze is ook pragmatisch. De Indiase marien biologe krijgt de prijs, omdat ze erin is geslaagd de nogal eenzijdige menukaart te wijzigen van een toenemend aan tal restaurants langs de zuidoost kust van India. Inspelend op de nostalgische stemming die sinds de nationa listische premier Modi in het land heerst, breekt ze een lans voor ouderwetse, seizoensgebonden visgerechten. Een uitgekookte aanpak waarmee ze eigenlijk be dreigde haaiensoorten en schild padden beschermt. Want die zijn vaak bijvangst bij de grootscha lige makreel- en zeebaarsvisserij. ,,Ik heb tien jaar onderzoek ge daan bij vissers. Die aten een Soms is het moeilijk hoopvol te blijven, want de natuur staat zwaar onder druk soort ansjovis die ze niet konden verkopen. Ik heb die vis tijdens mijn onderzoek vaak gegeten, heerlijk. Via sociale media, voed- selbloggers en via restaurants hebben we nu die vis en andere seizoensgebonden soorten op de menukaart gekregen. En dat werkt. Alleen moeten we nu weer opboksen tegen het 'blue economy project' van de regering. Een grote impuls in de visindustrie die he laas nog niet erg duurzaam is.'' Vissers Karnad werd een vriend van de vissers. ,,Hun de schuld geven van de problemen helpt niet. Het klopt ook niet; er zijn vele factoren die meespelen in de be dreiging van soorten. Ik weet dat de vissers langs onze kust willen dat hun kinderen het bedrijf kun nen voortzetten Zij zijn net zo geïnteresseerd in natuurbescher ming als ik.'' Toen bekend werd dat ze de onder natuurbeschermers hoog aangeschreven prijs als eerste vrouw in India zou krijgen, zorgde dat voor extra veel aan dacht in de Indiase media. Het helpt haar nu als ze haar verhaal doet, zegt ze. ,,Soms is het moei lijk hoopvol te blijven, want de natuur staat zwaar onder druk. Maar we moeten niet bij de pak ken neerzitten, inspireren. Ieder een komt onderhand tot dezelfde conclusie: we moeten duurzaam zijn. Ik zie dat burgers niet langer passief accepteren hoe alleen eco nomische krachten onze samen leving sturen.'' vrijdag 3 mei 2019 GO Slimme oplossingen voor de natuur Bob van Huët wiLi'* 'ZjL -Divya Karnad Behalve Fernanda Abra en Divya Karnad krijgt ook Olivier Nsengimana (34) uit Rwanda vandaag een prijs in Arnhem. Hij is bescherm heer van de bedreigde grijze kroonkraanvogel. De internationaal erkende natuurbeschermingsprijs Future for Nature werd in het verleden onder meer uitgereikt door iconen als Sir David Attenborough, Jane Goodall en Frans de Waal. De winnaars krijgen ieder 50.000 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17