O 12 NIEUWS Peter W. verdiende tonnen met de verkoop van energie bij het bedrijf Improvers. Nu wordt het talent van de verkooptak van Essent aangewezen als het brein achter frauduleuze verkoop, ook aan mensen in de schuldhulpverlening. Politie verrast door racers Reclamebord als monument Gent weert de paardenkoets FRAUDE CONTRACTEN Ik keek tegen hem op. Peter had bij Improvers een half miljoen verdiend Als Peter W. komt aan rijden, doet hij dat in een Porsche. Als hij buiten de deur luncht, eet hij in een sky bar. Strakke pakken, drugs en feesten. Zo leeft de man naar wie zo veel jonge verkopers in het bedrijf Improvers opkeken. In vier jaar verdiende hij vele tonnen. En W. kent - net als velen in de energieverkoop - die ene term: sauzen. Zo heet het als het verbruik van stroom en gas stiekem naar beneden wordt geschroefd, waardoor een klant denkt veel voordeliger uit te zijn, maar later moet bijbetalen. Zo wordt het genoemd als een contract langer duurt dan een klant denkt. Of als de btw wordt verzwegen bij zake lijke contracten. Sauzen is, kortom, de manier om een aanbod veel aantrekkelijker te la ten lijken dan het in werkelijkheid is. En sommigen, zo stelt een energie verkoper, zijn er grenzeloos in. Een andere bron: ,,Je moet alleen zorgen dat je een beetje binnen de lijntjes kleurt, binnen de toegestane annule ringspercentages blijft.'' Maar wat er nu volgens sommigen onder leiding van onder meer Peter W. gebeurde, gaat verder. Geld Oud-verkopers van Improvers, ogend als jongens nog, rond de 20 jaar oud, sluiten zich aan bij het bedrijf van W.'s partner in Almere. Daar verza melen ze zich in een kantoorgebouw, om voor zichzelf te krijgen wat W. al heeft: geld en uitstraling. ,,Ik keek echt tegen hem op'', zegt één van vier verkopers die met de krant in gesprek gaan. ,,Peter had bij Improvers een half miljoen verdiend, reed in een dikke auto.'' Op de 'cham- pionstrips', beloningen voor meest verdienende verkopers, is hij een vaste deelnemer. Toch wil het goudhaantje niet bij Improvers blijven. Zijn partner heeft dat bedrijf al verlaten. Met haar heeft hij een nieuw bedrijf opgezet, waar bij hij zich wil aansluiten zodra zijn concurrentiebeding het toelaat. Zij zal het management en de bedrijfs structuur opzetten, hij wordt verant woordelijk voor werving en het vloerwerk. En ook de vier jonge ver kopers van Improvers gaan mee. Zij krijgen naar eigen zeggen het idee dat ze het 'samen zouden gaan doen', met het paar bij wie ze ook vaak thuis over de vloer kwamen. Ze dóen het ook samen, vertellen de jongens, alleen doelen ze dan op fraude. Als begin dit jaar particulie ren afkomen op advertenties die het bedrijf op internet plaatst, vragen ze zich af hoe ze die kunnen 'inschie ten': ze mogen alleen zakelijke con tracten verkopen. 'Zonde om te laten liggen', krijgen ze te horen. En: 'Hou het even stil.' Zo kan het dat er wille keurige inschrijvingen van de Kamer van Koophandel worden gebruikt om particulieren aan een zakelijk con tract te 'helpen'. ,,Het ergste wat er kon gebeuren is een annulering, werd gezegd'', aldus één van hen. Zo gaat het ook als Peter zijn 'ca deautjes' geeft. Hij heeft een schuld hulpverleenster ontmoet, die het doorgeeft als haar cliënten toe zijn aan een nieuw contract. Hij speelt die informatie door aan de verkopers in het bedrijf van zijn partner. Dat gebeurt als W. weet dat het verkopen bij één even tegenzit, maar ook aan de jongens die hij nog kent van Im provers, stellen de verkopers. Zo verkopen ze op malafide wijze, overigens zonder een arbeidsover eenkomst te hebben. ,,We hadden vertrouwen dat die nog zou ko men.'' Uiteindelijk geven de verko pers zelfs eigenhandig goedkeuring voor de contracten die ze afsluiten. Namens de klant klikken ze drie keer op 'ja', om een akkoord op een con tract te geven. Ze onderstrepen: zo wel Peter W. als zijn partner wisten wat er gaande was. Snelle jongens De eigenares van het bedrijf stelt juist een eerlijk bedrijf opgezet te hebben, dat als het ware is overgeno men door 'snelle jongens', of althans, jongens die snel wiïden zijn. ,,Het voelt achteraf als een blokkade, pas later hoorde ik de verhalen over wat er op de vloer gebeurde. Peter rekru teerde deze mensen, waar de mindset van het snelle geld te veel inzat, met de focus op status en snel geld.'' Pijnlijk genoeg was door haar rela tie de man die ze daar mee kon hel pen ook in huis. ,,Dat geld mensen helemaal gek kan maken, heb ik in deze branche ook eerder al gezien. Doordat alles op mijn naam staat, ben ik nu verantwoordelijk voor het resultaat daarvan.'' Ze kan bijna niet geloven dat het zo ver is gekomen. Zeker sinds een serie artikelen de aandacht vol heeft ge richt op 'trucjes' zoals zijn gebruikt in deze fraude. Eneco paste haar vrijdag 3 mei 2019 GO WISMAR Snelheidsmaniak ken die met 250 kilometer per uur over de A20 raas den in het noordoosten van Duitsland stelden de politie gisteren voor problemen. Bij een wegrestaurant kon den veertig van de honderd sportauto's uit het verkeer worden gehaald toen ze even pauzeerden. De poli tie richtte controleposten in om de andere wagens te lokaliseren en op overtre dingen te betrappen. Twee helikopters ondersteunden de actie. De overige auto's werden later van de weg gehaald. Mogelijk ging het om rallydeelnemers. AMSTERDAM Tijdens de Dodenherdenking morgen veranderen zeventien reclameborden in hartje Amsterdam in tijdelijke oorlogsmonumenten. Van 16.00 uur tot 21.00 uur, dus ook tijdens de twee minuten stilte, zijn er geen advertenties te zien. In plaats daarvan tonen de digitale borden de namen van mensen uit de oorlog, in witte letters op een zwarte achtergrond. Het moet voorkomen dat per soonlijke verhalen vergeten worden. Het gaat onder meer om mensen die Joden hielpen onderduiken en mensen die persoons bewijzen vervalsten. GENT Het stadsbestuur van het Vlaamse Gent maakt een einde aan de toeristische ritjes met een paardenkoets in het cen trum. Vanaf volgend jaar worden er geen vergunnin gen meer verstrekt, omdat de koetsen voor overlast zorgen en er zorgen zijn over het welzijn van de paarden. Amsterdam en Rome gingen Gent al voor. Het Gentse stadsbestuur werkt momenteel aan meer maatregelen om de toeris tenstromen in de hand te houden. Zo werd al een stop op het aanbod van va kantiewoningen ingevoerd. Hoe het goudhaantje van de energieverkoop uit de bocht vloog Carla van der Wal Almere -Een van de verkopers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12