EUWS 11 Concertzalen hebben Eurovisie Songfestival al met potlood in agenda staan vrijdag 3 mei 2019 Het Songfestival in 2018 in de Altice Arena in Lissabon. De zaal bood plaats aan 20.000 bezoekers. foto eurovision song contest Hij heeft nog geen noot gezon gen op het Eurovisie Songfesti val, maar Duncan Laurence is topfavoriet. De Nederlandse concertzalen staan al in de startblokken om de volgende editie te gaan binnenslepen. Stefan Raatgever Amsterdam uncan Laurence betreedt pas dinsdag voor het eerst na mens Neder land het Euro visie-podium in Tel Aviv, voor een besloten re petitie. De finale is nog twee we ken weg. Maar de internationale wedkantoren zien in de 25-jarige zanger al enige tijd de grote kans hebber voor plek 1. Concurrenten als Rusland, Zweden en Italië vol gen op grote afstand. Als het Duncan Laurence lukt om met zijn gedragen ballade Ar cade het festival te winnen, zou dat voor Nederland de eerste zege in 44 jaar betekenen. De organise rende Nederlandse omroep, de AVROTROS, is dan ook al 'voor zichtig de mogelijkheden aan het aftasten' voor een Songfestival in Nederland. Draaiboeken - opge steld door de overkoepelende Eu ropean Broadcasting Union (EBU) - liggen al klaar voor het binnen een jaar op poten zetten van het festival, waarvan de finale wereld wijd 200 miljoen tv-kijkers trekt. Volgens een standaardprocedure van de EBU mogen steden straks een bidbook indienen waarin ze hun kandidatuur toelichten. De Europese en de nationale omroep maken vervolgens de keuze. Het belangrijkste deel van het voorstel behelst de showlocatie, een zaal die op zijn minst tienduizend be zoekers plus de delegaties van 42 deelnemende landen en een kleine tweeduizend journalisten moet kunnen huisvesten. Een rondgang langs verschil lende grote Nederlandse concert zalen leert dat RAI Amsterdam, de Ziggo Dome, de IJsselhallen in Zwolle, Ahoy in Rotterdam en het Maastrichtse MECC graag het Songfestival willen onderbrengen. Doordat het festival in landen die al lange tijd niet hebben gewon nen meestal voor de hoofdstad kiest, lijkt Amsterdam de eerste optie. In Israël had Jeruzalem aan vankelijk de voorkeur, tot religi euze protesten de organisatie de den uitwijken naar Tel Aviv. Reputatie Met zijn reputatie als clubhuis van internationale sterren lijkt de Am sterdamse Ziggo Dome op voor hand zeer kansrijk. Ziggo Dome- directeur Danny Damman laat geen misverstand bestaan over zijn intenties. ,,We zouden het Songfestival dolgraag huisvesten'', zegt hij. ,,Het is zo'n aansprekend evenement. In alle eerlijkheid, ik heb de Songfestivalperiode al in potlood in de agenda gezet.'' Damman noemt het binnenha len van het Eurovisie-spektakel 'een erekwestie'. Er is, zoals hij het formuleert, wel een 'maar'. ,,Voor het Songfestival heeft de organisa tie de zaal vier weken nodig. In die periode staan bij ons nog geen concerten gepland, maar er zijn wel opties genomen. Als het nodig is, zal ik artiesten vragen of er een andere datum mogelijk is.'' Een ander obstakel is de nood zaak van faciliteiten naast de con certzaal zelf. ,,Inderdaad, wij heb ben momenteel niet voldoende kleedkamers voor 42 afzonderlijke landen'', zegt Damman. ,,Maar dat is op te lossen. Naast ons hebben we de Arena en iets verderop de Afas Live. We kunnen capaciteit lenen, of zelfs iets bijbouwen.'' De Ziggo Dome krijgt binnen Amsterdam concurrentie van RAI Amsterdam, kondigt RAI-mana- ger Rik Hoogendoorn aan. ,,We zouden het festival supergraag willen huisvesten. De RAI is de ul tieme locatie voor zo'n evene ment. Met een eigen hotel naast de deur en alle ruimte voor de bijbe horende feestjes.'' Ook andere zalencomplexen stellen zich alvast kandidaat voor de Songfestival-organisatie van 2020. Ahoy in Rotterdam, net als de Ziggo Dome al eens gastheer van de Europese MTV Awards, wil graag, zegt directeur Jolanda Jan sen. ,,We hebben stiekem in de agenda gekeken, en met wat kunst en vliegwerk zou het moeten luk ken.'' Ze wijst op de ruime ervaring van het voormalig Sportpaleis, waarin in 2007 de junioreditie van het Eurovisie Songfestival werd gehouden. ,,Verder hebben we als voordeel dat we heel veel ruimtes rondom de grote zaal kunnen bie den. Alles kan bij ons onder één dak plaatsvinden.'' Ook manager Willem Uitentuis van de IJsselhallen in Zwolle gaat een poging doen het festival bin nen te halen. ,,We hebben eind april tot half mei zelfs al in optie staan.'' Internationale wedkantoren zien in het nummer Arcade van de Nederlandse zanger Duncan Laurence de grote kanshebber voor plek 1. Directeur Rob van de Wiel van het MECC in Maastricht denkt van wege de historische achtergrond van de stad een sterke troef in handen te hebben voor het aan trekken van het Europese muziek feest. ,,In 1992 werd hier het Ver drag van Maastricht getekend, het fundament onder het Europa van nu. Ik geloof erin dat het festival daarom naar onze stad komt. Ster ker, ik droom er al een beetje van.'' Investering De Amsterdamse kandidaten zien zich gesterkt door de toespraak van burgemeester Femke Halsema tijdens het voorbereidingsevene ment Eurovision in Concert, in april in de Afas Live. ,,We heten u allen volgend jaar graag welkom in Am sterdam voor het festival zelf sprak ze tot de verzamelde delega ties en Eurovisie-verslaggevers. De woorden van Halsema hebben grote betekenis. Een stad die het Eurovisiecircus wil binnenhalen, verklaart zich bereid tot een forse investering. Het gemeentebestuur van Lissabon trok afgelopen jaar 5 miljoen euro ervoor uit, Stock holm in 2016 het dubbele. Is dat terug te verdienen? Van de verkochte toegangskaartjes - ook voor de generale repetities worden tickets verkocht, waardoor de op brengsten aardig oplopen - gaat de winst immers niet terug naar de stad of naar een eventueel subsi diërende landelijke overheid. Toch meldde het gemeentebestuur van Stockholm na het optellen van alle verkochte hotelbedden, horec- abonnetjes en toeristenbelastin gen, dat de stad uiteindelijk 25 miljoen euro had verdiend aan het Songfestival. En de gastheer is 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11