8 NIEUWS Thailand maakt zich op voor een bijzondere kroning. De losbandige kroonprins Vajiralongkorn wordt, na de gerespecteerde koning Bhumibol, het nieuwe uithangbord van de natie. De kroonprins benoemde zijn lievelingspoedel, Foo Foo, tot luchtmaarschalk knieën ging. De laatste vijfjaar zou den in Thailand meer dan 120 men sen zijn veroordeeld. Half Nederland zou in de cel verkommeren als hier maar een tiende van de Thaise regels golden. Dat gaat nog wat worden met Vaji- ralongkorn. Zijn privéleven mag niet worden besproken en ook dit verhaal zou nooit door de Thaise censuur ko men. Het zegt genoeg dat velen in het land veel liever de zus van de koning op de troon hadden gezien. Ze heeft wél de gewenste kwaliteiten, alleen één nadeel: ze is vrouw. Excentriek In de gespecialiseerde pers zijn wel- eens uitspattingen te vinden van koningskinderen, maar weinigen maakten het zo bont als de op zijn minst excentrieke Vajiralongkorn. Waar iemand anders ooit stout een Heinekenvlag hees in zijn studietijd benoemde de Thaise kroonprins doodleuk zijn lievelingspoedel, Foo Foo, tot luchtmaarschalk. Hij liet een bijbehorend uniform op maat maken. Toen het hondje zijn laatste adem uitblies gelastte Vajiralong- korn vier dagen van rouw. Boeddhis tische monniken moesten bidden alsof er een belangrijk mens was heengegaan. In Bangkok werd vorige week op nieuw geoefend voor de kronings processie waarvoor de koning door militairen naar de verschillende cere moniële locaties wordt gedragen. In de stad zijn ook beeltenissen opge hangen van de vorst, die poseert in Het zijn feestdagen voor de volgers van Aziatische vorsten huizen. Terwijl in Japan een keizer ging en een keizer is aangetreden, krijgt Thailand zaterdag dan eindelijk een nieuwe koning. Op 4 mei beginnen de plechtig heden voor de kroning van Maha Vajiralongkorn Bodindradebayava- rangkun (66), ook wel koning Vajira- longkorn genoemd of, nog makkelij ker, Rama X. De spraakmakende zoon van ko ning Bhumibol zit al sinds 2016 op de troon, maar het kwam nog niet tot een officiële kroning. Formeel omdat de sterren nog niet zo gunstig ston den en Vajiralongkorn nog altijd aan het rouwen was om de dood van zijn vader - die zich overigens kapot schaamde voor het gedrag van zijn enige zoon. Maar volgens ingewijden ook omdat de nieuwe vorst moest be- grijpen dat enig koninklijk gedrag wel past bij zijn functie. De vorige Thaise koning werd ge prezen door zijn gelijken en zijn on derdanen. Hij was geliefd. Bhumibol had in eigen land de status van half god en zijn begrafenis werd een tranentsunami. En als er al wat nega tiefs te melden was over de vorst dan hoorde niemand dat. Majesteits schennis wordt in Thailand namelijk extreem streng aangepakt. Een stu dent die ooit een kritisch portret van de BBC doorplaatste op zijn Face- bookpagina kreeg prompt vijf jaar cel. Die staf werd gehalveerd, omdat de dader op dringend advies van zijn ouders schuld bekende en op de donderdag 2 mei 2019 Als koning Rama X zich Bob van Huët Rotterdam/Bangkok Koning Rama X liep als kroonprins graag in topjes en plakte neptatoeages op zijn lichaam. De premier en an dere hoogwaardig heidsbekleders bui gen in 2016 voor de nieuwe Thaise koning, die zaterdag pas offi cieel wordt gekroond. FOTO AFP In Bangkok wordt hard gewerkt om alles op tijd af te krijgen. FOTO REUTERS Een kunstenares legt de laatste hand aan een buste van koning Vajiralongkorn. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8