Goes: ruim dertig procent minder afval in de grijze bak Snel hulp op Bevelanden bij betalingsachterstand Tholen plaatst mast voor 'bijzondere' vlaggen 7 HOOGSPANNINGSLIJN STUKJE ONDERGRONDS BIJ HEINKENSZAND Wemeldingse brug maandag weer in gebruik GOES De eerste resultaten van het nieuwe afvalinzamelingssysteem in Goes zijn boven verwachting goed. In de eerste drie maanden van het jaar nam de totale hoeveel rest afval af met 32 procent ten opzichte van het eerste kwartaal van 2018. Wethouder Loes Meeuwisse is meer dan tevreden. ,,Ons doel was om eind 2020 de stroom restafval met veertig procent te verminde ren. Heel mooi dat we na drie maanden al zo ver zijn." Een compleet beeld van alle af valstromen laat nog even op zich wachten, maar duidelijk is al wel dat de hoeveel plastic afval en groente, fruit- en tuinafval is toege- nomen. Goesenaren zijn hun huis vuil dus beter gaan scheiden. Volgens de wethouder is dit niet alleen omdat er bespaard kan wor den door de grijze container min der vaak te laten legen. ,,De groene bak is groter geworden, dat was een duidelijk wens." Ook zijn op tal van plekken (ondergrondse) inzamel- bakken voor het plastic gekomen. Meeuwisse zegt dat de opstartpro blemen nu onder controle zijn. ,,Ie- dere dag van de week zijn we op pad om ze te legen. Ook incidenteel op zondagen, als we meldingen krijgen dat een bak vol is. We wil len echt voorkomen dat mensen hun zakken afval er naast gaan zet- ten." Critici van het zogeheten 'dif- tar'-systeem voorspelden dat men sen afval zouden gaan dumpen om zo geld te besparen. Volgens Meeuwisse lijkt daar geen sprake van. ,,Wel zien we dat de afvalbak ken op de straat iets meer gevuld zijn dan vroeger, maar ook niet schrikbarend veel meer." WEMELDINGE De draaibrug op de kleine sluis in Wemel- dinge is vanaf maandag weer te gebruiken. Dat verwacht de ge meente Kapelle. Het bruggetje kampt sinds begin maart met problemen en kon de laatste tijd niet meer gebruikt worden door wandelaars. Doordat te veel speling zat tus sen de beweegbare delen, sloot de brug niet meer goed, vertelt wethouder Jon Herselman. De klus zou eigenlijk vorige week moeten worden geklaard, maar omdat de juiste materialen niet voor handen waren, is het werk gestaakt. Deze week wordt de klus hervat. GOES De vijf Bevelandse ge meenten gaan mensen met schulden snel helpen. Dat heb ben ze samen afgesproken. Door snel te helpen, willen de gemeenten voorkomen dat de inwoners met een betalings achterstand dieper in de el lende komen. Het is de bedoeling dat mensen met betalingsproblemen hulp krijgen aangeboden zonder dat ze daar eerst zelf om moeten vragen. Om dat te bereiken zijn Borsele, Kapelle, Goes, Rei- merswaal en Noord-Beveland een samenwerking aangegaan met woningcorporatie R&B Wonen, zorgverzekeringen CZ en VGZ, en Sabewa. Als men sen bijvoorbeeld een huurach terstand hebben van een maand wordt dit doorgegeven aan de gemeente. Vervolgens gaat iemand van een speciaal team van GR de Bevelanden op bezoek om te kijken of er hulp nodig is. Z0 wordt voorkomen dat mensen met een betalings achterstand binnen de kortste keren met torenhoge schulden komen te zitten. Dat geeft niet alleen veel stress en ellende voor de mensen zelf, de ge meenten komen daardoor ook vaak met hoge kosten te zitten. Voor het gemeentehuis van Tholen is een vijfde vlaggenmast verrezen. Daar kan vrijdag 11 oktober, op Co- ming-Outdag, de omstreden re- genboogvlag worden gehesen. Ook andere organisaties en ver enigingen die willen vlaggen voor specifieke situaties, kunnen vanaf nu gebruikmaken van deze mast om hun eigen vlag te hijsen. Dat kan op andere (internationale) the madagen of bijvoorbeeld tijdens een collecteweek of een plaatselijk evenement. Het vlaggenprotocol van Tholen stond eerder niet het hij sen van an- dere dundoeken voor. Na een aantal felle debatten, besloot een meer derheid van de gemeenteraad om de regels aan te passen, zodat de re- genboogvlag kan worden gehesen. Beroering Dit leidde tot veel beroering. Eerst plaatsten 22 kerken een paginagrote advertentie waarin ze het besluit veroordeelden. Later werd bekend dat het college van burgemeester en wethouders niet van plan is om zelf de vlag te hijsen, zoals in andere ge meenten wel gebruikelijk is. Dit tot verbijstering van de fractie van PvdA/GroenLinks, die met het idee kwam om de regenboogvlag te hij sen. donderdag 2 mei 2019 HEINKENSZAND Bij de Nieuwkamer- sedijk in Heinkenszand is de stroomka bel in de richting van Terneuzen onder gronds gegaan. Bijna 200 meter ver derop komt de kabel weer boven de grond. Alle werk is klaar en de oude masten zijn opgeruimd. Het enige wat er nog moet gebeuren is het werkter- rein herstellen in de oorspronkelijke staat. Bij de Nieuwkamersedijk kruist de be staande stroomleiding (150kV) tussen Borssele en Terneuzen de nog aan te leggen nieuwe hoogspanningslijn (380 kV) in de richting van Rilland. Dat zou een woud aan elektriciteitsmasten op- leveren. En dat wil niemand want juist op die plek is het landschap kwets baar. Dus heeft de gemeente Borsele bedongen dat een deel van de stroom kabels daar ondergronds gaat. De aan leg van de nieuwe hoogspanningskabel in de richting van Rilland heeft vertra ging opgelopen, doordat Tennet een conflict kreeg met aannemer Heij- mans/Europoles. Het bedrijf moet nu op zoek naar nieuwe aannemers. Naar verwachting gaat Tennet deze zomer de markt op om nieuwe aannemers te zoeken. Dan wordt ook duidelijk wan neer het werk wordt hervat. FOTO MARCELLE DAVIDSE Joeri Wisse Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60