Opnieuw demonstraties Aanhangers Assange vinden veroordeling een 'schande' 5 wet tot interim-president uitgeroe pen. Hij wordt daarin gesteund door ruim vijftig landen, waaronder de Verenigde Staten, de Europese Unie en buurlanden als Colombia en Bra zilië. Ook Nederland erkent de 35- jarige Guaidó als rechtmatig leider van Venezuela. Maar president Ma- duro blijft dankzij zijn leger zitten waar hij zit. Zo is Venezuela in een impasse beland: de twee mannen die zich president noemen hebben geen van beiden de controle. Guaidó probeert nu een doorbraak te forceren. Hij nam een grote gok en riep bij een militaire basis in de hoofdstad militairen op Maduro te la ten vallen. Het leidde tot felle aanva ringen tussen demonstranten en or detroepen, maar de dag eindigde het zelfde als hij begonnen was - met Maduro in zijn paleis. Tot teleurstelling van de VS: daar werd de val van Maduro verwacht. Drie topmannen uit zijn kring had- den in geheime gesprekken met de oppositie aangegeven dat ze zouden helpen de macht over te dragen, vol gens de Amerikaanse Nationaal Vei ligheidsadviseur John Bolton. Maar twee van hen, minister van Defensie Vladimir Padrino en hoofd van het hooggerechtshof Maikel Moreno, ver klaarden publiekelijk juist steun aan Maduro. Russische militairen Maduro's presidentschap hangt aan een zijden draadje, maar hij kan zich eraan vasthouden dankzij steun uit Rusland en Cuba, stelt de VS. Trump dreigt het Amerikaanse handelsem bargo tegen Cuba nieuw leven in te blazen. Rusland stuurde eerder dit jaar twee legervliegtuigen met zo'n honderd militairen naar Venezuela, en helpt Maduro financieel te overle ven nu zijn regime doelwit is van harde Amerikaanse sancties en de economie in diepe ellende verkeert. In ruil krijgt Rusland toegang tot Ve nezolaanse olie. Trump en zijn team hebben zich direct achter Juan Guaidó geschaard, nadat deze zich drie maanden gele den als interim-president opwierp. Zo worden beide partijen in de Vene zolaanse machtsstrijd gesteund door een wereldmogendheid. Het maakt de situatie extra gecompliceerd en ontvlambaar. Trumps regering heeft herhaalde lijk aangegeven dat 'alle opties' op ta fel liggen om Guaidó bij te staan, ook militair ingrijpen. Veel Venezolaanse vluchtelingen in de VS hopen dat Trump zijn leger inzet. Senator Rick Scott uit Florida, waar veel Venezola- nen wonen, riep deze week op het Amerikaanse leger in gereedheid te brengen om 'hulp te verlenen aan de mensen, vrijheid en democratie en de Amerikaanse veiligheidsbelangen op ons halfrond te verdedigen.' Erg waarschijnlijk is militaire actie De Russen hebben Maduro een vertrek uit het hoofd gepraat niet, denken de meeste experts. José CSrdenas, voormalig veiligheids adviseur van George Bush die gere geld met medewerkers van Trump spreekt, verwacht geen invasie. Al leen in het geval van bloedvergieten, zei CSrdenas in de Miami Herald, zou de VS beperkt in actie kunnen ko men. ,,Dat zouden hacks van hun computersystemen kunnen zijn. Het zou zelfs het uitschakelen van de commandocentra van het leger kun nen betekenen, om hun communica tievermogen te verstoren.'' Eén man heeft al plannen klaarlig gen. Erik Prince, oprichter van het controversiële beveiligingsbedrijf Blackwater dat in Irak in opspraak raakte, wil een huurleger naar Vene zuela sturen. Prince, een bondgenoot van Trump, zou tot vijfduizend Latijns-Amerikaanse huurlingen willen verzamelen om de strijd aan te kunnen gaan namens Guaidó. Het Witte Huis zou dat idee niet steunen. LONDEN WikiLeaks-oprichter Ju lian Assange is in Groot-Brittannië veroordeeld tot 50 weken gevange nisstraf. Hij beging een strafbaar feit toen hij zeven jaar geleden on derdook in de Ecuadoraanse am bassade in Londen, terwijl hij op borgtocht vrij was, vindt de rechter. Assange vluchtte destijds naar de diplomatieke post om uitlevering aan Zweden te voorkomen. Daar onderzochten de autoriteiten of hij zich schuldig had gemaakt aan sek sueel misbruik. Assange sprak die beschuldigingen tegen, maar wilde niet naar Zweden. Hij vreesde via dat land te worden uitgeleverd aan de Verenigde Staten. Na de uitspraak stak Assange giste ren zijn vuist omhoog richting aan hangers die naar de rechtbank in Londen waren gekomen. Zij maak ten hun ongenoegen over het von nis duidelijk door 'schande' te schreeuwen. Gestaakt Het onderzoek in Zweden is inmid dels gestaakt, maar de VS hebben alsnog om uitlevering van Assange gevraagd. Dat gebeurde nadat de Britse autoriteiten hem vorige maand uit de ambassade hadden gehaald. Ecuador wilde hem niet langer onderdak bieden en had zijn asiel ingetrokken. De uitleveringsprocedure van As- sange kan maanden, zo niet jaren gaan duren, denken experts. Uiter lijk 12 juni moeten de Amerikanen bewijzen leveren voor hun aan klacht. De VS beschuldigen de Wi- kileaks-oprichter van deelname aan een hackingcomplot met oud- legeranalist Chelsea Manning, om geheime overheidsdocumenten openbaar te maken. Assange bracht zeven jaar door in de Ecuadoraanse ambassade in Londen in een poging Amerikaanse aanklachten te ontlopen. Toen zijn asiel werd ingetrokken, is hij aange houden, sindsdien zit hij in een Britse cel. donderdag 2 mei 2019 GO CARACAS Duizenden Venezola- nen zijn gisteren weer de straat opgegaan om het aftreden te eisen van president Nicolas Maduro. Op positieleider Juan Guaidó sprak in het oosten van de hoofdstad Cara cas zijn aanhangers toe. ,,Als het regime dacht dat de maximale druk was bereikt, hebben ze nog geen idee'', zei Guaidó, die had opgeroe pen tot de grootste demonstratie in de geschiedenis van Venezuela. ,,We moeten op straat blijven.'' Guaidó kondigde in zijn toespraak ook een algemene staking aan. Daarmee wil hij de druk op Maduro verder opvoeren. De oppositieleider heeft al vaak grote mensenmenigtes op de been gekregen, maar is er tot nu toe niet in geslaagd Maduro tot aftreden te dwingen. Rusland waarschuwde de Ver enigde Staten dat verdere 'agres sieve stappen' in Venezuela de zwaarste gevolgen zullen hebben. De Russische minister van Buiten landse Zaken Sergej Lavrov heeft dat zijn Amerikaanse collega Mike Pompeo telefonisch laten weten, zei het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren. Lavrov veroordeelde ook wat hij de 'inmenging' van de Verenigde Sta ten in de interne aangelegenheden van Venezuela noemde, als een schending van het internationale recht. Hij voegde daaraan toe dat een dialoog tussen alle politieke krachten in het Latijns-Ameri kaanse land vereist is. Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken noemde, tijdens een werk bezoek aan Curagao, de situatie in Venezuela 'zorgelijk'. Hij hoopt op vrije verkiezingen. Volgens hem is militaire inzet van Nederland geen optie. Kijk op de site bij /video Volgens Maduro is de couppoging mislukt zoeken de confrontatie -Mike Pompeo, Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken WikiLeaks-oprichter Julian Assange is in Groot-Brittannië veroor deeld, omdat hij onderdook terwijl hij op borgtocht vrij was. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5