Samenwerking centraal op 1 mei Pelgrimage starten in Renesse is zeldzaam 7 IMKERSVERENIGING SCHOUWEN-DUIVELAND De Appie promoot insecten. En Nederland Zoemt springt in de bres voor de wilde bij. Acties die in de jeugd van Piet Flikweert niet nodig waren. De bij hoorde er toen gewoon bij. Hot en hip is-ie: de ho ningbij. Zwaar gepro moot, omdat het su- perslecht gaat met be stuivende insecten. Hoe anders was dat toen Piet Flik weert (81) uit Nieuwerkerk met imkeren begon. Er was destijds geen erf zonder bijenkasten te vinden. Al zestig jaar is Flikweert lid van Imkersvereniging Schou- wen-Duiveland. Een club die er al les aan doet om de bij, en andere bestuivende insecten, terug naar het eiland te halen. Flikweert hield al bijen in een tijd dat het Rijk imkers volop on dersteunde. ,,Omdat ze bestuiving zo belangrijk vonden." De over heid had zes mensen in dienst die door heel het land imkercursussen gaven. ,,De suiker die je 's winters aan de bijen gaf, kreeg je goedko per. Daar werd dan blauwsel door gedaan, zodat je het niet zelf at." In zijn jeugd hoorden bijen er als vanzelfsprekend bij. Zijn opa zat al vanaf de oprichting in 1924 bij de Imkersvereniging Schouwen-Dui- veland. Op zijn boerderij had hij twee rijen hoogstammen staan en dus ook wat bijenkasten. Die bo men gingen verloren toen de Duitsers het eiland in de oorlog onder water zetten, maar de vader van Flikweert plantte nieuwe aan. ,,Spillebomen: een laagstam met takken die moesten uitbuigen met een ijzerdraadje. Die gingen er weer aan met de Ramp." De Wa tersnoodramp kostte ook het leven van Flikweerts oom en zijn gezin. ,,Hij had de bijen van mijn groot vader overgenomen. Die zijn ook verdronken." Zelf schafte de Nieuwerkerker zijn eerste twee kasten aan in 1958, toen hij uit militaire dienst kwam. Zijn volkjes kreeg hij van de im kerclub; beetje bij beetje dijde zijn 'verzameling' uit tot 25 volken. Tot de varroamijt in de jaren tachtig toesloeg. ,,Dat was rampzalig. Overal. Ik hield twee kasten over." Flikweert gaf er even de brui aan, Wereldwijd is de laatste twintig jaar 75 procentvan de insecten verdwenen maar begon toch opnieuw. Al was het alleen maar voor de bestuiving van zijn eigen bomen. ,,Ik heb nog altijd 70 fruitbomen staan." Zoals vroeger elke boer had. Op Schouwen stikte het bovendien ooit van de fruittelers. Dat bijen keihard nodig waren voor bestui ving, hoefde je niemand uit te leg gen. Voorzitter Helle van der Roest van Imkersvereniging Schouwen- Duiveland: ,,Dat besef is er nu veel minder. Wat weten we daar tegen woordig van? Geen fluit. Voor veel mensen is het compleet nieuw." Bijvriendelijk Daarom zet zijn club in op educa tie, voor alle leeftijden. Met schoolprojecten en imkercursus sen. Tegelijkertijd wordt met aller lei projecten geprobeerd de biodi versiteit te vergroten. De missie is om van Schouwen-Duiveland een bijvriendelijke gemeente te ma- ken. ,,Die een voorbeeld is voor heel veel andere gemeenten. Zeker in Zeeland." De honingbij is een icoon, maar het gaat Imkersvereniging Schou wen-Duiveland om alle insecten. Er zijn 360 wilde bijen. Meer dan de helft daarvan wordt bedreigd, zegt Van der Roest. ,,Je merkt het niet direct als er insecten verdwij nen. Wereldwijd is de laatste twintig jaar 75 procent verdwenen. Dat moet je eens vertalen naar de wereldbevolking. Maar nu sta je er amper bij stil." Meer informatie is te vinden op: imkersvereniging-schouwen-dui- veland.nl Esme Soesman Zierikzee Petri d'Anjou van de PvdA staat er zonder meer voor open, liet ze gis teravond tijdens de viering van de Dag van de Arbeid in Brogum we ten. In 2014 ging haar partij al eens een lijstverbinding aan. ,,Dat had wat ons betreft een vervolg mogen krijgen. Maar als de verkiezingen eraan komen, gaan mensen blijk baar hun eigen kansen afwegen. Toen was de gezamenlijkheid zoek." De Vos ziet samenwerking op heel veel fronten ook zitten. Maar echt met elkaar een alliantie aangaan, is niet aan de orde. ,,Op sommige punten zijn er, zeker lan delijk, te veel verschillen. Dat is ook Op sommige punten zijn er, zeker landelijk, te veel verschillen voor de kiezer niet goed." Samenwerken wordt overigens nu ook al gedaan: recent bijvoor beeld nog in de kwestie Cultuur huis. Ook de organisatie van de Dag van de Arbeid op Schouwen-Dui- veland, ooit georganiseerd om te strijden voor een achturige werk dag, werd door de drie partijen sa men opgepakt. Dat GroenLinks er niet bij was, verbaasde de aanwezi gen. ,,Ze hebben bij nader inzien niet veel met 1 mei, gaven ze aan. Zonder lelijk te willen doen: dat zegt wel iets over GroenLinks op Schouwen-Duiveland." J et van Gent van Hart van Schou- wen-Duiveland was vanwege per soonlijke omstandigheden niet aanwezig. Met mensen van diverse organisaties van Schouwen-Duive land werd over de voor- en nadelen van samenwerking gesproken. On der meer de Bende van het Strand, de schoolbus Zonnemaire, de Die renambulance en het Cultuurhuis waren van de partij. Een deels uit Zeeuwen bestaand clubje stapte in Renesse op de fiets voor de tocht naar Santiago de Compostela. De in Spanje geboren Salvador Samorra-Garcia uit Goes fietst dagelijks zo veel dat Bert de Jong uit Kamperland berekende dat hij, alles bij elkaar opgeteld, zo naar zijn geboorteland zou kunnen fiet- sen. Dat idee liet hem niet meer los. Hij strikte Ellie de Jong uit Burgh- Haamstede en Marianne Kalb uit 's-Gravenzande om ook op de fiets te stappen. Kok Maarten Sinjou uit Noordwelle loopt dagelijks tien ki lometer van de tocht mee. Dorpskerk Om als dorpskerk van Renesse een link te hebben met die grote kerk in Santiago is bijzonder, vindt Ariene van Westen - vrouw van dominee Piter Goodijk. Daar, of bij de pasto rie, kloppen mensen aan voor een stempel. ,,Dat we heel even mogen delen in hun ervaring is écht leuk. Je bent een tussenstop in het ver haal van mensen." donderdag 2 mei 2019 SD Vroeger hoorde de bij er gewoon bij Esme Soesman Nieuwerkerk -Helle van der Roest, Imkers vereniging Schouwen-Duiveland Of SP, PvdA en Hart van Schou wen-Duiveland moeten samen werken? Dat is hartstikke nodig en nuttig. Maar samen opgaan in één partij... Dat is voor Anita de Vos van SP Schouwen-Duive land een brug te ver. -Anita de Vos, SP Schouwen- Duiveland Een keer of 25 per jaar kloppen pelgrims voor een stempel aan bij de Jacobuskerk in Renesse. Dat ze hun pelgrimage bij die kerk starten, is zeldzamer. Gis teren gebeurde dat wel. Esme Soesman Renesse Piet Flikweert (links) en Helle van der Roest bij de kasten van Flikweert in de boswachterij Westerschouwen. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58