Kamer heeft geen haast met regels voor lachgas effeweg.nl De mooiste busreizen 4 Eerst onderzoek risico's \\m ün VENEZUELA MACHTSSTRIJD Venezolanen die de straat op gaan om president Maduro te verdrijven voelen de hete adem van Trump en Poetin in hun nek. Rusland houdt Maduro in het zadel, de VS steunt de oppositie. effeweg.nl of bel 08810 30 800 Boek zonder aanbetaling Onder Nederlandse gemeenten klinkt de vraag steeds luider naar landelijk beleid om vooral bij festi vals en op feestdagen het toene mend gebruik van lachgas en de bij behorende overlast tegen te gaan, al dus de Volkskrant. Het gebrek aan een landelijk verbod zou de handhaving bemoeilijken. Gebruik van lachgas als partydrug komt steeds vaker voor, zowel in het uitgaansleven als in de privésfeer. Het gas is meestal afkomstig uit de zilverkleurige gaspatronen die be doeld zijn voor slagroomspuitbus sen en wordt overgebracht in bal lonnetjes. Het middel wekt bij ina deming een kortdurend euforisch effect op. Lachgas valt onder de Wa renwet, zoals voedingsmiddelen. D66 ziet lachgas vooral als hype die zoals gewoonlijk wel weer over waait, laat Kamerlid Antje Diertens weten. ,,Het lijkt me geen goed idee om hier in Den Haag allerlei regels op te tuigen voor het gebruik of de verkoop, zolang niet is aangetoond dat het middel slecht voor je is. Ik maak me wél zorgen over de gevol gen voor het milieu, met al die slag- roomspuitpatronen die overal rond slingeren.'' De VVD, de grootste regerings- partij, ziet vooral problemen bij de handhaving van bijvoorbeeld een leeftijdsgrens. ,,Zo'n grens wordt erg lastig als lachgas nu onder de Wa renwet valt'', zegt Kamerlid Hayke Veldman. ,,Mag een meisje van zes tien dan straks geen slagroomspuit- patronen meer kopen in de winkel, terwijl ze die nodig heeft omdat ze graag taarten bakt?'' Gemeenten gaan verschillend om met de handhaving op feestlocaties. Zo vond Den Bosch dat er geen aan leiding was om in een evenemen tenvergunning de verkoop van lach gas te verbieden met Koningsdag. Alkmaar bepaalde juist wel dat han del in het spul een boete waard was. En in Rotterdam pleit de plaatselijke VVD momenteel voor een verkoop verbod tijdens festivals en andere evenementen. Risicoanalyse De stijgende populariteit van lach gas als partydrug baart staatssecre taris Blokhuis (Preventie) zorgen. Hij gaat wederom op een rij zetten wat de risico's van het gebruik zijn. Het kabinet wacht daarvoor op de resultaten van onderzoek vanuit on der meer het Trimbos-instituut. Die risicoanalyse verschijnt deze zomer. Eerder onderzoek toonde aan dat er alleen klachten optreden bij lang durig en veelvuldig gebruik of in name van grote hoeveelheden bin nen korte tijd. Het CDA wil, net als de VVD, pas een echt standpunt innemen over eventuele landelijke maatregelen als de risico's in kaart zijn gebracht. De PVV, de grootste oppositiepartij, zegt 'een groeiend probleem' te zien, mede doordat lachgas vrij verkrijg baar en goedkoop is. De partij wacht nu op een kabinetsstandpunt. i= -Sé? iw ar* Tot aduro was klaar om te vertrekken, volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo. Een vliegtuig stond gereed op de startbaan om de dictatoriale presi dent naar Cuba te vliegen. De Rus sen, zei Pompeo, overtuigden de Venezolaanse president ervan toch in Caracas te blijven. Zonder aan te ge ven waar dat op gebaseerd is, vertelde Pompeo aan Fox News: ,,Hij had een besluit genomen waar wij al een tijdje op hadden aangedrongen, en toen hebben de Russen hem die actie uit het hoofd gepraat.'' In hoofdstad Caracas verscheen Maduro dinsdagavond op de staats televisie na een dag van straatprotes ten en een poging van oppositieleider en interim-president Juan Guaidó het Venezolaanse leger aan zijn kant te krijgen. Maduro deed het verhaal van de Amerikaanse minister af als een verzinsel - 'Senor Pompeo, alstu blieft, wat een gebrek aan ernst' - en zette Guaidó neer als marionet van de Amerikanen. Parlementsvoorzitter Guaidó heeft zich in januari op basis van de grond- va. 559 Rome, Florence Q en Venetië Karinthië Hoogtepunten en eilanden Kroatië Rondreis Roemenië Andalusië: Granada, Sevilla en Córdoba donderdag 2 mei 2019 GO Een oproep van gemeenten om landelijk beleid voor lachgasge- bruik op poten te zetten, krijgt lauwe, politieke reacties. Parle mentariërs willen eerst zeker weten wat de risico's zijn van consumptie van lachgas en twij felen over de uitvoerbaarheid van een verkoopverbod of leef tijdsgrens. Edwin van der Aa Den Haag Oppositieleider en interim-president Juan Guaidó spreekt zijn aanhang toe in de straten van Caracas. foto reuters 'i &}*-_, ;;i ;i i VS en Rusland De Russische pre sident Poetin. FOTO GET Karlijn van Houwelingen Washington/Caracas 8 dagen 11 dagen 12 dagen 15 dagen Ontbijten diner Vertrek o.a.: 10,24 mei, 21jun, 5juL, 25 okt Ontbijten diner Vertrek: 13 mei, lOjun, 8,29jul, 19 aug, 6 sep Ontbijten diner Vertrek: 3,17 mei, 6,27 sep, 12 okt Ontbijt en diner Vertrek o.a.: 20 mei, lOjun, 8juL, 5 aug Ontbijten diner Vertrek: 20 mei, 20 sep, 12 okt Alle Fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en CalamiteitenFonds. 5 ANVR SCR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4