k ben niet gemaakt om te 4 Interview Hij is van nature verlegen, tussen zijn nummers door zul je hem weinig horen praten. Zijn muziek zegt des te meer. Volgende week staat Bram Vanparys, oftewel The Bony King of Nowhere, in De Spot in Middelburg. Met een ingetogen show. ,,Ik doe me nooit anders voor dan ik ben.'' Muzikale uitwisseling Weer gewoon The Bony King of Nowhere Meer dan enkel kwajongenshumor Muziek en humor met Seldis en Pearson chter de arties tennaam The Bony King of Nowhere gaat de Gentse singer- songwriter Bram kVanparys schuil. Een ietwat slungelige en verlegen dertiger met een stem om u tegen te zeggen. ,,Als iemand vroeger had gezegd dat ik ooit op een po dium zou staan, had ik dat nooit geloofd,' vertelt de Vlaming. ,,Ik ben altijd timide en verlegen ge weest en merk nog steeds tijdens optredens dat ik niet gemaakt ben om te entertainen." En toch werd Vanparys artiest. Iets wat zich pas in zijn tienerjaren ontpopte. ,,Als kind was ik geobse deerd tekenaar, ik schilderde dage lijks en deed aan beeldhouwen. Ook heb ik als jong kereltje twee romans geschreven: de teksten lig gen nog ergens in een kast", vertelt hij. ,,Vanaf mijn pubertijd begon muziek me te inspireren, ik be zocht wekelijks concerten en kreeg bewondering voor artiesten op een podium. Het album Kid A. van Ra- diohead, dat in het jaar 2000 uit kwam, stimuleerde mij om zelf een gitaar te pakken en liedjes te schrijven. Iets maken wat mooi is, apart en toch toegankelijk, dat wilde ik ook kunnen." Sindsdien maakt hij folkrock met een melancholische inslag. In Vlaanderen noemen ze hem ook LANDROVERS wel 'de Belgische koning van de mu ziekstijl indie'. Voor Zeeuwen die nog nooit van The Bony King of Nowhere hebben gehoord, doet Van parys een poging zijn muziek te dui den. ,,Mijn ambitie is een brug te slaan tussen Bob Dylan en Radio- head. Op Spotify staan we in afspeel- lijsten tussen hedendaagse Ameri kaanse artiesten als Kurt Vile, Sharon Van Etten, Big Thief en The War on Drugs." Zijn fans moesten een aantal jaren wachten op zijn vijfde album, Silent Days, dat in 2018 is verschenen. Na zijn vorige plaat, Wild Flowers, hing Vanparys zijn gitaar enkele maanden aan de wilgen. Hij bracht een jaar door in een caravan in de Ardennen. ,,Het klinkt romantisch, teksten schrijven in een caravan, een beetje zoals een hutje op de hei. Ik dacht dat het leven makkelijker zou zijn door terug te keren naar een plek in de na tuur, zonder de afleidingen van de stad. In de realiteit was het hoofdza kelijk afzien. Vooral de winterse kou bleek heftiger dan ik vooraf kon over zien." Vanparys verhuisde terug naar de stad om zijn album af te ronden. ,,Ik geef niet graag antwoord op de vraag 'waar gaat een album over'? De lied jes spreken boekdelen. In dit geval zal ik het bekennen: Silent Days gaat vol ledig over mijn relatiebreuk. De breuk met mijn vrouw en het jaar in de caravan zijn de vreemdste hoofd stukken uit mijn leven en deze plaat is de uitkomst." Tijdens het concert in De Spot mo- NAAM gen bezoekers veel werk van het nieuwe album verwachten. Op Silent Days geeft de zanger zich helemaal bloot. Zijn teksten geven een verslag van een zware periode en eindeloos gepieker. De radeloosheid van de eenzame dagen in de kou zijn als luisteraar bijna voelbaar. ,,Bij het schrijven van liedjes probeer ik intuï tief te zijn en zo weinig mogelijk na te denken. Tekstueel ben ik eerlijk en mezelf verstoppen doe ik niet. Som- mige artiesten kruipen op een po dium in de huid van een grote ster, maar ik doe me nooit anders voor dan ik ben. Ik blijf altijd Bram die graag schrijft en zingt. Tussen de liedjes door zul je me weinig horen praten, ik spreek alleen tijdens de nummers door middel van mijn teksten en de muziek." In 2009 en 2010 speelde Vanparys al diverse malen in Nederland en sinds het uitbrengen van Silent Days is hij weer vaker in ons land te vin den. „Recente concerten in Utrecht en Breda .waren uitverkocht en de ko mende weken staan er optredens in Middelburg, Haarlem, Rotterdam en Groningen op de rol. Ik vind het pu bliek in Nederland altijd fijn. 'Jullie' hebben de reputatie veel te praten tij dens optredens, maar mijn ervaring is het tegenovergestelde. Tijdens liedjes is iedereen muisstil en tussen door laten Nederlandse concertbe zoekers hun enthousiasme veel meer blijken dan Belgen." EN 4 REDENEN MEER Cabaret Klassiek donderdag 2 mei 2019 GO entertainen Hans Puik Het concert van The Bony King of Nowhere in De Spot is onderdeel van het project Landrovers: een muzikaal uitwisse lingsproject tussen Muziekclub N9 in het Belgische Eeklo en De Spot. Twee jaar lang or ganiseren beide poppodia samen acht concertavon den. Doel is om zowel jonge bands als gevestigd talent kans te bieden bui ten de landsgren zen op te treden. Afwisselend spelen in De Spot enkele Belgische bands en in Eeklo komen Nederlanders op de bühne. Op 10 mei begint het pro ject met The Bony King of Nowhere in Middelburg, een week later treedt New Cool Collec tive op in N9. De naam The Bony King of Now here is afkomstig van een num mer van Radiohead. Bram Van parys: ,,In 2003 bracht de En gelse rockband een singel uit met als titel There There. Tus- senhaakjes stond er als tweede titel achter The Boney King of Nowhere. Als tiener vond ik dat geweldig klinken en koos het als artiestennaam, later kreeg ik er een haat-liefde verhouding mee. Enkele jaren geleden heb ik hem veranderd in alleen The Bony King, maar sinds het laatste album heet ik gewoon weer vo luit The Bony King of Nowhere. The Bony King of Nowhere met in het voorprogramma Man From The South: vrijdag 10 mei, De Spot Middelburg, aanvang 20.30 uur. Wie op de Belgische tv Foute vrienden (met heel foute kwa jongenshumor) volgde, kent waarschijnlijk Begijn Le Bleu. De fans van Fwiet! Fwiet! (een schitterende vogel-podcast) ook. Daar is hij een droog-ge- passioneerde verteller over zijn gevederde vrienden. Maar weinigen zullen hem ken nen als cabaretier, want hij toert nog niet veel in Neder land. Toch won hij daar al in 2005 het Cameretten-festival. Zowel de jury- als de publieks prijs, nota bene! Vijf programma's maakte hij al. Met evolutie. Van neerzetten van typetjes naar een persoon lijk verhaal. Maar hij wil wel beide behouden: kwajongens humor en droge passie. Die mix heeft al eerder iemand naar succes geleid. Le Bleu is vermoedelijk de enige caba retier die het hardop durft zeggen: hij zou wel graag zoiets willen doen als Bert Vis- scher. Op dit moment is Begijn zijn nieuwste show aan het try- outen: Toch bedankt. Waar schijnlijk komt hij zijn idool steeds nader. Vanavond, De Verwachting Ritthem, 20.15 uur Dominic Seldis, vooral bekend als jurylid van het tv-programma Mae stro, kan meer dan rake opmerkin gen maken. Hij is een virtuoos con trabassist en vertelt met veel humor. Samen met pianist James Pearson verzorgt hij een tournee langs kleine theaters. Daar etaleert hij zijn kijk op klassieke muziek. Alles wordt gelar deerd met romanti sche en ritmisch stevige muziek. Donderdag 9 mei, Luctor et Emergo Rilland, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48