w. 14 ZEELAND Irene Kersten wordt ingezet bij nationale rampen als de MH17 en recent de schietpartij in de Utrechtse tram. De Brabantse helpt slachtoffers en medewerkers bij de verwerking van traumatische ervaringen. Tonny Peeters Asten In Duitsland zag Frans, een trucker uit Geleen, plotseling ie mand voor hem opdoemen die het leven beu was. ,,Ik zat alleen in mijn vrachtauto. Daarna wist ik niet wat te doen. Irene gaf me inzich ten. Toen kon ik rust vinden. Dat was fijn.'' Mustafa, medewerker in het open baarvervoerbedrijf van Amsterdam, maakte een dodelijk ongeluk met een bus mee. Hij schrijft: 'Irene begrijpt precies hoe ik me voelde na de hecti sche situatie in de bus na het onge luk. Jouw hulp zorgde ervoor dat ik weer durfde te gaan rijden. Zeker omdat jij het stapje voor stapje deed en uiteindelijk een keer mee bent ge gaan met de bus. Daardoor voelde ik me begrepen.' Frans en Mustafa zijn twee van de talrijke mensen die in hun werk iets vreselijks ondergingen en die bij de verwerking bijgestaan zijn door Irene Kersten. Geboren en getogen in het Oost-Brabantse Asten, 44 jaar, moe der van drie kinderen, oud-zedenre- chercheur en sinds enkele jaren zelf standig traumabegeleidster. 'Rust na impact' heet haar bedrijf. ,,Ik wil daar zijn waar het gebeurt en dan is de menselijke kant van belang.'' Ze is een open en nuchtere vrouw. Open als ze is, zou Irene Kersten best willen vertellen over haar meest ac tuele zaak: de trauma's waarmee de schutter in de Utrechtse tram vele mensen opzadelde. Dat trauma is echter nog te vers, de verwerking is nog gaande, dat heeft zij als onder steuner van het personeel van de trammaatschappij, verkeersleiders en buitengewoon opsporingsambtena ren te respecteren. Ze twitterde een keer kort over haar inzet: ,,Pff wat een impact, nu de rust nog. Ik heb ver trouwen. Ik kan de feiten niet veran deren, probeer er iets goeds aan toe te voegen Wel wil ze zeggen hoe ze te werk gaat. ,,Het belangrijkste is er echt voor een ander zijn. Door kort na een incident aanwezig te zijn, kun je er ger voorkomen. Bovendien is het goed werkgeverschap om je perso neel niet aan zijn lot over te laten.'' Tijdens haar loopbaan bij de politie leerde ze wat trauma's teweeg kun nen brengen. Ze zag allerlei zware zedenzaken voorbijkomen, stopte veel energie in analyses maar stond ook telkens klaar om collega's na an dere heftige incidenten op te vangen. Eén keer had ze zelf begeleiding nodig, nadat ze was mishandeld in Eindhoven. ,,De officier van justitie belde mij de dag erna. Hij had alles in het rap port gelezen, maar wilde mij ook ho ren. Dat persoonlijke contact vind ik heel belangrijk. Ik moest door die ei gen pijn heen. Anders kan ik dit werk niet doen.'' Mede door die ervaring begon ze in 2014 met een deeltijd hbo-opleiding toegepaste psychologie. Dan heeft ze in België al een extra opleiding trau mahulpverlening achter de rug, naast de vele cursussen die ze binnen het politiekorps volgt. Met dat 'rugzakje', zoals ze het zelf omschrijft, neemt ze een belangrijk besluit: ze begint ook voor zichzelf. Haar bedrijf Rust na impact combineert ze drie jaar lang met haar politiewerk, dan waagt ze de stap om 'een veilige werkgever als de politie achter me te laten'. De opdrachten stromen binnen. Kersten moet vaak uitrukken bij grote incidenten en ongelukken, zo als in 2015 het bierfietsongeluk in Eindhoven. Een selectiespeler van voetbalclub EMK uit Nuenen over lijdt daarbij. ,,De ontreddering was groot. Jongeren hadden bier op en za gen het misgaan met een vriend. Brandweerlieden konden aanvanke lijk nog niet zo veel doen, dus zij ont fermden zich toen over die groep. Dat viel me als agent op, want dat is niet hun eerste taak.'' Ook begeleidt ze managers van su permarkten na overvallen en direc teuren van bouwbedrijven na een ongeval op hun bouwplaats. ,,Men- sen zitten vaak met vragen na een in cident en ik probeer zoveel mogelijk vraagtekens weg te nemen. De waarom-vraag is het moeilijkste weg te krijgen. Waarom schiet iemand in een tram? Waarom wordt een moord gepleegd? Die vragen kun je niet al tijd beantwoorden.'' Ze merken dat ik mijn kennis niet uit boeken heb, ik heb met mijn poten in de klei gestaan Met trots kijkt ze terug op de bege leiding van een familie van een bui tenlandse directeur van een multina tional. ,,Die man kreeg hier een ernstig ongeluk terwijl zijn vrouw en kinde ren nog thuis waren. De familie kwam uit alle hoeken van de wereld aan op Schiphol. Ik heb daar een cala miteitenpas en kon hen opvangen, nog voor de uitgang. De echtgenote wilde dat ik daarna bij alle moeilijke gesprekken zat, er werd over leven en dood beslist. Ik mocht ook mee toen ze zijn spullen uitzochten in de wo ning. De kinderen braken bij het zien ervan. Hij haalde het uiteindelijk niet. Dat was een intense periode." Kersten wil 'iets goeds toevoegen aan een slechte situatie', zo vat ze haar werk bondig samen. Ze spreekt geregeld af in haar kantoor maar niet iedereen ziet die 'therapeutische set ting' zitten of heeft moeite met het in de ogen aankijken van Kersten. In zulke gevallen gaat ze met cliënten het bos in en al wandelend komen dan wel de kwellende gevoelens naar boven. ,,Ze merken dat ik mijn ken nis niet uit boeken heb. Ik heb met mijn poten in de klei gestaan. Er wordt vaak bij me gehuild, maar mensen gaan ook lachend de deur uit.'' Haar openheid laat ze ook thuis merken. Kersten deelt dingen die ze meemaakt met haar man, die bij ASML werkt, maar ook veel met haar drie kinderen, die feilloos aanvoelen wanneer mama ergens mee zit. ,,Ik sprak ooit een agente die aanvanke lijk niet wilde vertellen dat ze bij een ongeluk was geweest waarbij iemand overleed. Toen ze het toch deed, troostten haar kinderen haar en maakten een tekening. Dat zegt ge noeg. Je kunt hen veel vertellen zon der alles te zeggen. Naam en toenaam doen er vaak niet toe.'' donderdag 2 mei 2019 PM Irene Kersten: ,,Dat persoonlijke contact vind ik heel belangrijk." foto ton van de meulenhof Een baken van rust bij rampspoed t :r. *,1 Irene Kersten tij dens haar periode bij de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42