Oorlogsmonument Amersfoort bevat namen foute Nederlanders 'Lili Marleen' niet welkom bij Dodenherdenking NIEUWS 3 Eerste succesje in zaak tegen Shell over executies in Nigeria De executie van Nigeriaanse mannen in 1995 blijft Shell achtervolgen. Vier weduwen krijgen van de Nederlandse rechter de kans aan te tonen dat het bedrijf invloed uitoefende op het proces. ,,Wij praten liever over de toekomst dan over schuld", zegt Shell-direc- teur Bart de Beer op 14 december 1995. Voor het kantoor van de olie reus protesteren jongeren met brandende fakkels. Ze delen affi ches uit aan voorbijgangers. 'Er is geen excuus voor samenwerking met moordenaars', is de boodschap. Een maand eerder zijn Ken Saro- Wiwa en acht van zijn medestrij ders in Nigeria opgehangen door het militaire regime. De mannen komen uit Ogoniland, een gebied waar Shell zeer actief olie wint, en voerden actie tegen die oliewin ning. De mannen werden veroor deeld voor betrokkenheid bij de dood van vier leiders van het Ogonivolk. Internationaal wordt het proces tegen de 'Ogoni Negen' dan al betiteld als een schijnproces. De woorden van De Beer blijken niet bepaald profetisch. Bijna een kwarteeuw later achtervolgt de schuldvraag Shell nog steeds. Het bedrijf wilde dan misschien snel weer vooruitkijken, voor de wedu wen was er na 10 november 1995 geen toekomst meer. ,,Nog iedere avond als ik naar bed ga, denk ik aan wat er is gebeurd'', zegt Esther Kiobel. Haar man Bari- nem kreeg de strop. Ze kijkt de verte in, over de rand van haar montuur. ,,Ze werden afgemaakt alsals konijnen.'' Bij de Nederlandse rechter pro beert ze met drie andere weduwen - en met steun van Amnesty Inter national - om Shell tot publieke ex cuses en een schadevergoeding te bewegen voor de rol die het bedrijf gekocht om nadelig te getuigen over de terechtgestelden. Ook zou het met de Nigeriaanse overheid hebben samengewerkt om de op stand de kop in te drukken. Probleem Jeanet van der Woude van Am nesty International stelt het onom wonden. ,,Het kwam Shell goed uit als deze negen mensen niet meer dwars zouden liggen. De leiders werden met naam en toenaam ge noemd en werden als een probleem bestempeld. Daarmee heeft Shell de overheid in onze ogen aange moedigd om op te treden. Ze heb ben hun invloed, die groot was, in elk geval niet aangewend om de executies te voorkomen.'' Er stonden in Ogoniland grote fi nanciële belangen op het spel. Jaar lijks kwam er voor miljarden aan olie uit de grond. Door de protesten lag de winning er stil. ,,Shell en het regime hadden er beide belang bij als die protesten zouden stoppen.'' Eerder al, tussen 2002 en 2013, procedeerden de weduwen bij een Amerikaanse rechter. Het Hoogge- Ik ben al zo lang bezig gerechtigheid te krijgen. We hebben alle bewijzen rechtshof daar achtte zich niet be voegd. Alleen daarom al is de uit spraak die de rechter in Den Haag gisteren deed een flinke steun in de rug voor de vrouwen. De rechtbank acht zich bevoegd om het vraagstuk inhoudelijk te beoordelen. En, nog een belangrijke winst voor de we duwen: de zaak is niet verjaard. Daar beriep Shell zich wel op. Aan een inhoudelijk oordeel komt de rechtbank nog niet toe. De rechter vindt dat de vrouwen niet bewezen hebben dat Shell getuigen heeft omgekocht. De weduwen krijgen alsnog de kans om dat te be wijzen en mogen daarbij gebruik maken van interne documenten van Shell. Tot nu toe bestempelde het oliebedrijf die stukken over het proces in Nigeria als vertrouwelijk. Esther Kiobel put hoop uit de uitspraak. ,,We gaan ervoor zorgen dat de betrokkenheid van Shell be wezen wordt. Ik ben al zo lang be zig gerechtigheid te krijgen. We hebben alle bewijzen, weten alles.'' Op de vraag waarom die bewij zen nog niet bij de rechter liggen, antwoordt advocaat Channa Sam- kalden dat er wel oudere getuigen verklaringen over omkoping door de Brits-Nederlandse energiereus zijn aangeleverd, uit een eerder proces. „Mogelijk vindt de rechter dat deze verklaringen te oud zijn en moeten deze mensen opnieuw ge hoord worden. Dat gaan we nu be studeren. De uitspraak geeft ons richting en houvast om verder te procederen.'' Shell houdt het bij een schrifte lijke reactie. ,,De tragische gebeur tenissen in 1995 hebben ons diep geschokt. We hebben het militaire regime in die tijd opgeroepen om clementie te verlenen. Tot onze diepe spijt werd aan deze oproepen geen gehoor gegeven. We hebben de beschuldigingen in deze tragi sche zaak altijd in de sterkst moge lijke bewoordingen verworpen.'' Een plaquette aan de muur van een twee-onder-een-kapwoning aan de Barchman Wuytierslaan herinnert aan de twintig slachtoffers van een massa-executie op 5 februari 1945. De mannen, die vastzaten in de ge vangenis in Utrecht, werden uit vergelding voor de moord op drie Duitse soldaten in Amersfoort op de stoep neergemaaid. De oudste was 55 jaar. Achttien van hen waren actief in het verzet. De twee anderen blijken voor de Duitsers te hebben ge werkt, ontdekte NOS-journalist Roel Pauw. Hij woont in Amers foort en deed onderzoek naar de namen op de plaquette. Albertus Beukman werd al in 1936 lid van de NSB, trad later toe tot de Landstorm en kwam uiteindelijk terecht bij de SS, aldus zijn dossier in het Cen traal Archief Bijzondere Rechtsple ging (CABR). Ook Eduard van Heulen was niet zuiver op de graat. Hij meldde zich vrijwillig bij de Duitse Wehrmacht om als bouw vakker aan de slag te gaan in Bre- tagne en op het eiland Guernsey. De gemeente Amersfoort verwij dert de namen niet. In plaats daar van is gisterochtend onder de na men van de geëxecuteerden een nieuwe tekst aangebracht. Waar eerder stond 'Zij offerden zich voor de vrijheid', staat nu 'Wij herden ken hen die vielen voor de vrijheid'. ,,Ze zijn allemaal doodgeschoten en daarom blijven hun namen op de plaquette staan'', zegt gemeente woordvoerder Iris van Veen. Het gaat om een tijdelijke aan passing. In de loop van dit jaar wordt de nu in het monument ge schroefde plaat van zandsteen ver vangen door in brons gegoten let ters. UTRECHT Het Utrechts Comité venden kwetsend kan zijn'. 4 mei-Herdenking wil niet dat De versie van Lili Marleen maakt zangeres Ellen ten Damme het deel uit van The Concert to Duitse lied Lili Marleen ten End All Wars, waarmee gehore brengt tijdens het Ten Damme, het en- herdenkingsconcert in semble van Konrad de Domkerk. W Jr.- Koselleck en schrij- Het comité vindt :i jSar- Wjjgk ver/cabaretier Vin- het ongepast en vreest -- cent Bijlo sinds 2014 dat oud-verzetsstrij- jjpBr optreden, ders zich gekwetst zul- A Koselleck en Ten len voelen door het lied. fijfjr Damme vinden het „Het ligt te gevoelig", stelt besluit van het comité voorzitter van het comité Bas jammer, maar tonen er begrip Meijer. voor. ,,Ik heb Lili Marleen wel in Ook burgemeester Van Zanen Israël gezongen. Maar blijkbaar is heeft, nadat hij om advies was ge- een lied van een Duitse soldaat vraagd, geconcludeerd dat 'een over zijn liefje een brug te ver'', volledig Duits lied voor overle- zegt Ten Damme. donderdag 2 mei 2019 GO Hoop voor weduwen van 'Ogoni Negen' Sander van Mersbergen Den Haag zou hebben gespeeld bij de execu- Esther Kiobel (rechts) en Victoria Bera uit Nigeria strijden samen met andere weduwen al vele jaren ties. Shell zou mensen hebben om- voor excuses en een schadevergoeding. foto anp -Esther Kiobel, weduwe Bijna driekwart eeuw na dato heeft de gemeente Amersfoort een tekst aangepast op een oorlogsmonument. Aan twee namen die daarop staan ver meld, blijkt een smet te kleven. Wichard Maassen Amersfoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3