M rw" 9 Lilian Gon$alves-Ho Kang You ES-HO KANG YOU i M MÊ» toen hun moeder ziek was. We hadden een uitgebreide, warme fa milie. Met een ontzettend lieve moeder, die door alle neefjes en nichtjes ook zo werd gezien. Elke dag zaten we met bijna vijftien mensen aan tafel. Dat was het tro penleven op z'n best." Op de Algemene Middelbare School deed ze HBS-B. De reden weet ze niet, maar van jongs af aan wilde ze advocaat worden. Omdat er in Paramaribo geen universiteit was, besloot ze in Leiden te gaan studeren. Dat was in 1964. Het was meteen de eerste keer dat ze in Ne derland kwam. De ontgroening voor de Vereniging van Vrouwe lijke Studenten in Leiden zal ze niet snel vergeten, ze stond een hele dag huilend op de gang. ,,Ik heb verder een hele leuke studen tentijd gehad, ik heb er vele vrien den aan over gehouden. Nadat ik in 1970 afstudeerde, besloot ik terug te gaan naar Suriname. We waren heel idealistisch, na je studie ging je terug om je land op te bouwen. Je hield van je land." Ze had geluk. Meteen na haar te rugkeer kwam ze tijdens een borrel in Paramaribo Jules Sedney tegen, op dat moment premier van het land. Hij had op zijn kabinet een vacature voor een jurist. Ze stemde in. En zo ontmoette ze haar latere man, Kenneth Gon^alves, op dat moment directeur van het kabinet van de minister-president. Hij werd haar baas. ,,Ik werd juriste in algemene dienst. Mijn eerste op dracht was het schrijven van een beleidsnotitie over algemene feest dagen. Ik had geen benul hoe dat moest en waar dat over moest gaan. Alle feestdagen waren tot dan toe op christelijke leest geschoeid. Er Wie verantwoordelijk is voor standrechtelijke executies en moorden, moet worden vervolgd moesten ook feestdagen komen voor hindoes en moslims. Zoals Holi-Phagwa en het Lichtjesfeest voor de hindoes, natuurlijk ook het suikerfeest. Ik moest over andere religies nadenken, het was een mooi begin om je in een multicul turele samenleving te storten. Die is zeer succesvol geworden. Minis ter Blok heeft het niet voor niets moeilijk gekregen met zijn uitspra ken over het mislukken van de multiculturele samenleving. Suri name is toch het land waar je een prachtige synagoge naast een prachtige moskee ziet staan." Zij zelf heeft een gemengde achter grond. ,,Voor de helft Chinees", zegt ze, ,,ik zal altijd mijn Chinese achternaam vermelden. Een kwes tie van emancipatie ook, je verstopt je niet achter de naam van je man. Mijn grootouders kwamen recht streeks uit China. Mijn moeder heet Lobato, zij heeft invloeden: Afrikaans, Frans, Portugees, joods. Aan die kant moet één van mijn voorouders slavin zijn geweest." Rechtsstaat Het waren jaren vol hoop en ver wachting. Eerst de onafhankelijk heid van Suriname in 1975, vervol gens de opbouw van een zelfstan dig land. Het echtpaar Gon^alves- Ho Kang You runde een succesvol advocatenkantoor. Tot de coup van Bouterse in 1980. De democratie veranderde in een dictatuur, er werd een avondklok ingesteld, krantenredacties werden gesloten, wie vrij voor zijn mening uitkwam kon worden opgesloten. Haar broer en man werden vermoord. In 1983 besloot ze met haar toen vierjarige dochter Valérie naar Nederland uit te wijken: ,,Omdat het niet goed leefbaar meer was voor ons." In Ne derland bouwde ze een glansrijke carrière op. Ze bleef Suriname elk jaar bezoeken. En stond precies dertig jaar geleden aan de wieg van de Stichting Juridische Samenwer- king Suriname-Nederland, een on afhankelijk documentatie- en post academisch opleidingsinstituut voor juristen: ,,Het instituut draagt bij aan de versterking van de demo cratie en de rechtsstaat. Objectief gezien kun je zeggen, dat er in Suri name nog steeds een onafhanke lijke rechterlijke macht is." Desi Bouterse werd in 2010 tot president van Suriname gekozen. „Affreus", zegt zij, ,,dat deed me pijn. Ook de herverkiezing in 2015. Er zijn meer landen, waarvan je je afvraagt: hoe kunnen mensen zo kiezen? Dat geldt ook in Nederland. De geluiden van extreemrechts worden sterker, het politieke mid den is aan het afkalven. Herdenken op 4 en 5 mei is belangrijk. Maar niet voldoende. In het onderwijs zou de jeugd doordrongen moeten worden van de waarden van de de mocratie en de rechtstaat. Mij ver baast het dat er weinig aan men- senrechtenonderwijs wordt ge daan. Mensenrechten, grondrech ten - het lijken kreten, maar dat zijn het niet, we moeten die waar den aan onze jeugd overbrengen. Zelfs als je dat doet, je doet het nooit goed genoeg. Het is een altijd onvoltooid project waarvoor je je moet blijven inzetten." donderdag 2 mei 2019 GO i alleen is niet voldoende Lilian Goncalves-Ho Kang You (11/11/1946) geeft de Randwijklezing op 5 mei. foto marlies wessels - Lilian Gon9alves-Ho Kang You Vanaf 1984 werkte Lilian Gon- calves-Ho Kang You als jurist in Amsterdam op internatio nale kantoren en was betrok ken bij fusies en overnames. 1994 tot 2000 vicevoorzitter van de Commissie Gelijke Be handeling. 1997 tot 2006 lid/vicevoorzit- ter van het College van de Onaf hankelijke Post en Telecommu nicatie Autoriteit (OPTA). 2009 tot 2016 staatsraad bij de Raad van State. Nevenfuncties op het gebied van cultuur en mensenrechten: ze was voorzitter/lid van Am nesty International Nederland en Londen en voorzitter van het Prins Claus Fonds. Ze is toe zichthouder bij de Radboud Uni versiteit en het Radboud UMC, voorzitter van de Stichting Juri dische Samenwerking Neder- land-Suriname in Amsterdam, voorzitter van de Adviescom missie Etnisch Profileren in Am sterdam en lid van de Commis sie Individuele Tegemoetkoming Slachtoffers WO II Transporten NS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37