Vandalen vallen herhaaldelijk Domburgse hondenschool aan ONLYj td S #BFZLD GEEF £7 VR7Ü HEID DOOR i Van Randwijklezing 8 ZEELAND BEVRIJDINGS FESTIVAL BEVRIJDINGSFESTIVALZEELAND.NL VLISSINGEN Zeeland VAN RANDWIJKLEZING LILIAN GONQALVE Met juriste Lilian Gon$alves-Ho Kang You (1946) heeft de Van Randwijklezing in Vlissingen dit jaar een kandidaat, die de betekenis van vrijheid en verdraagzaamheid aan den lijve heeft ondervonden. In 1982 was haar man één van de slachtoffers van de Decembermoorden in Suriname. De Wisses huren al acht jaar een stuk veld van dertig bij dertig me ter van Peter de Kam van Domburg Holiday Resort Stables. Daar geeft Ita Wisse elke zondagavond en maandag cursussen met haar hon denschool Ter Lering en Vermaak. ,,We bouwen het obstakelpar- cours elke zondag op en laten het normaal een nacht staan. Maar nu gaat alles toch meteen terug naar de garage," vertelt Adrie Wisse. De schade aan materialen loopt tegen de zeshonderd euro, schat hij. ,,Dat is toch veel voor een kleine hon denschool. Ook om te investeren in een hek." Stalen tafels Het begon in maart. Er is gepro beerd de loopwip, bekleed met vloerbedekking, in brand te steken, plastic flessen werden vernield. In april was het weer raak. Wéér werd de wip aangestoken, een zitbank werd in elkaar getremd en in de sloot gegooid en stevige stalen ta- op het veld wordt gemaaid voor paardenvoer, daar wil je die zooi niet in hebben", zegt Adrie Wisse. Bouwplaats Het vandalisme is gemeld bij ge meente Veere en bij de politie. De wijkagent nam gisteren de situatie op. ,,Ik denk dat het jongens zijn die zich vervelen. Het gebeurt el ders in Domburg ook. Er zijn we gen en een heuveltje in brand ge stoken waar de brandweer moest komen blussen, op een bouwplaats voor een huis is het chemisch toilet omgegooid. We hopen dat de tam tam zijn werk doet. Iemand moet er meer van weten." Ze laten zo veel troep achter: seksboekjes, peuken, kranten waar ze vuur mee stoken fels werden krom geslagen. En af gelopen maandag gebeurde het op nieuw. ,,Ze laten zo veel troep achter: peuken, seksboekjes, kranten waarmee ze vuur stoken... Het gras Vlissingen Lilian Gongalves-Ho Kang You wordt als één van de invloedrijk ste vrouwen in Neder land beschouwd. Ze was advocaat, was staatsraad bij de Raad van State, was voorzitter van de Nederlandse tak van Amnesty International. Ze is bestuurder van Netherlands Fi nancial Investments in Den Haag. In 2011 was ze drie uur lang te gast in het tv-programma Zomergasten van de VPRO. Ze komt op voor mensenrechten, vrouwenrechten in het bijzonder: in 2008 ontving ze de Aletta Jacobsprijs van de Rijks universiteit Groningen, in 2015 kreeg ze een eredoctoraat van de Universiteit Leiden. En ze is nabe staande van de beruchte Decem bermoorden in Suriname. Coup Meteen na de militaire coup van Desi Bouterse in 1980 werd eerst haar broer Milton in Paramaribo vermoord. Vervolgens was haar man Kenneth Gongalves in de nacht van 7 op 8 december 1982 één van de vijftien vooraanstaande Su- rinamers die door het militair re gime werd doodgeschoten. ,,Nee", zegt ze, ,,ik koester geen wraakge voelens. Maar er moet wel recht worden gedaan." Net voor de zaak van de Decembermoorden ver jaarde, in 2000, stelde de Suri naamse advocaat Fred Kruisland namens de nabestaanden bij het Hof van Justitie een beklagproce- dure in om Bouterse en de zijnen strafrechtelijk te vervolgen wegens meervoudige moord. Lilian Gon- galves: ,,Wie verantwoordelijk is voor standrechtelijke executies en moorden, moet worden vervolgd." De zaak tegen Bouterse 'staat voor vonnis', zoals dat heet. Het is span nend. Verwacht wordt dat hij nog dit jaar tot twintig jaar cel wordt veroordeeld. Nederland was vol gens haar aan zichzelf verplicht om goed onderzoek te doen naar de Decembermoorden: ,,Er is geen formeel grondig onderzoek inge steld. Het gerucht dat kolonel Valk van de aan de Nederlandse ambas sade verbonden militaire missie behulpzaam is geweest bij de coup, is publiekelijk nooit ontzenuwd." Even was het twijfelachtig of ze de Van Randwijklezing voor haar rekening kon nemen. Toen eind vorig jaar het verzoek binnen kwam, had ze net een longontste king opgelopen. Ze vroeg bedenk tijd, vooral ook tijd om te kijken of ze snel genoeg op krachten zou ko men. Dat lukte. Dus kan de volle Sint Jacobskerk haar zondag ver welkomen. Ze zal zeker vertellen over de donkere periode in Suri name die voor haar levensbepalend is geweest. Om te zorgen dat ze niet te veel van haar lezing prijsgeeft, gaat ze niet uitgebreid in op die omslag in haar leven. Bovendien, het vertellen daarover vindt ze nog altijd moeilijk. Tropenleven Haar jonge jaren in Suriname, voorafgaand aan de dictatuur van Bouterse, waren veelbelovend. Het begon in Paramaribo, waar ze werd geboren als dochter van een tand arts. ,,Hij had praktijk aan huis", vertelt ze. ,,Zijn werk was met ons gezin vergroeid. Er zaten altijd mensen te wachten. Mijn vader was geestig en menslievend. Als je kon betalen, dan was dat oké. Kon je dat niet dan werd je toch gehol pen. Er woonden altijd neefjes en nichtjes uit Frans Guyana bij ons. En neefjes en nichtjes uit Curasao, donderdag 2 mei 2019 GO De hondenschool aan de Schansweg in Domburg wordt aangevallen door vandalen. Ita en Adrie Wisse worden er wan hopig van. ,,Ze zouden zo de school om zeep helpen." De wijkagent doet wat hij kan. Claudia Sondervan Domburg wi&Ws De loopwip werd voor de tweede keer vernield. foto ita wisse -Adrie Wisse, eigenaar Herdenker Jan van Damme De Van Randwijklezing is sinds 2005 onderdeel van het Bevrij dingsfestival Zeeland. In de le zing staan de begrippen vrijheid en verdraagzaamheid centraal. Eerdere sprekers waren onder anderen Jan Marijnissen, Henk Vonhoff, Job Cohen, prinses Mabel, Max van der Stoel, Kader Abdolah, Ernst Hirsch Ballin, Heleen Dupuis en Peter Vander- meersch. De lezing is genoemd naar schrijver, journalist en ver zetsheld H.M. van Randwijk (1909-1966). Hij was tijdens de oorlog de stuwende kracht ach ter het illegale blad Vrij Neder land. De Van Randwijklezing 2019 wordt zondag 5 mei uitge sproken door Lilian Gongalves- Ho Kang You om 12.00 uur in de Sint Jacobskerk in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36