Oomen luitenant van Dumoulin in Giro 23 wedstrijden lopen, dan moet atlete haar testosteron verlagen Derde verlies voor Oranje Farah niet op WK marathon 4,5 procent beter zouden presteren dan concurrentes met een gemid delde testosteronspiegel. Vooral op de 400 en de 800 meter. Het was een voorbode voor een nieuwe controversiële regel dat atletes als Semenya hun waarden naar bene den moeten brengen met medica tie als zij aan topwedstrijden bij de vrouwen willen blijven deelne men. Die eind 2018 ingevoerde re gel houdt nu wél stand bij het CAS, al kan Semenya nog in be roep gaan. ,,Al tien jaar probeert de IAAF mij te remmen'', liet ze we ten. ,,Maar dit heeft mij sterker ge maakt. De beslissing van het CAS houdt mij niet tegen.'' De discussie zal voortleven. Het IOC volgde de zaak al nauwgezet. Maar ook mensenrechtenorgani saties die zich achter Semenya schaarden. Het CAS-panel sprak ondanks het vonnis zorgen uit over de gevolgen van de invoering van de regel, die verregaande con sequenties kan hebben voor de at letiek en de sport in het algemeen. Immers: hoe gaan andere bonden en federaties reageren? Krijgt het hockey, voetbal of zwemmen ook dergelijke maatregelen als er bij de vrouwen een Semenya opstaat? De meeste sporten zijn inge deeld in een categorie voor man nen en één voor vrouwen. Maar ei genlijk zijn die twee categorieën niet voldoende, want iedere mens is verschillend, en elke gestelde grens hoogst arbitrair. Ellen van Langen, de olympisch kampioene op de 800 meter van 1992, spreekt van een 'trieste zaak met alleen maar verliezers'. Maar ze is het eens met de invoering van de regel en de uitspraak van het CAS. ,,In mijn ogen is dit de enige juiste beslissing om topsport ge loofwaardig te houden en een oneerlijke competitie tegen te gaan. Als gevolg van haar hormo nale afwijking hebben de andere vrouwen geen schijn van kans en lopen ze voor de tweede plaats. Dat Semenya medicatie moet slik ken is heel hard en triest, maar voor de toekomst van de sport te verantwoorden. We hebben niet voor niets een categorie man en een categorie vrouw. Het eerlijke speelveld in de sport was in ge vaar.'' Maar wat is eerlijk?, vraagt Sedoc zich af. „Nogmaals: Seme- nya is op deze manier geboren. Net zoals Pieter van den Hoogenband met een gunstige afwijking aan zijn borstkas of Michael Jordan met zijn lengte van twee meter, en Usain Bolt met zijn perfecte li chaam en kuiten voor de 100 me ter sprint. Als ik kijk naar Semenya zie ook ik een halve gozer, maar zij kan er niets aan doen. Ik vind het vreselijk en belachelijk dat de bond nu zegt dat een kerngezonde vrouw medicatie moet slikken." Moest het toch even anders. Wilco Kelderman brak zijn nekwervel en zijn sleutelbeen, Martijn Tusveld zijn kaak. Dus puzzelden ze bij Sunweb over de Giro-selectie. Een beetje passen, een beetje meten en vooral: een beetje aanpassen. Al eerder werd bekend dat Sam Oomen zijn programma overhoop moest gooien. Voor hem niet de (geplande) Tour, maar de Giro. Hij is een van de weinigen die de rol van Kelderman kan overnemen in het hooggebergte. Vorig jaar werd hij, in dienst van Dumoulin, nog negende in het eindklassement. De andere zes renners die Sun web naar de Giro stuurt zijn Jan Ba- kelants, Chad Haga, Louis Ver- vaeke, Chris Hamilton, Jai Hindley en Robert Power. Ploegleider Mark Reef licht toe: ,,Chad en Louis zijn er om Tom door de eerste uren te loodsen. Robert en Jai zijn er voor de moeilijkere ritten. We maken dankbaar gebruik van de ervaring van Jan in de hectische en explo sieve finales. En van Oomen ver wachten we dat hij beter gaat wor den naarmate de Giro vordert." Reef voegt eraan toe dat ze de successen van de afgelopen jaren willen herhalen: twee jaar geleden won Dumoulin de Giro, vorig jaar werd hij tweede achter Chris Froome. Er was afgelopen jaar veel te doen over het transferbeleid van Sunweb. Maar toch is het bepaald geen slechte ploeg die Dumoulin mee krijgt naar Italië. Met Oomen heeft hij een goede luitenant. Maar ook van de drie jonge Aussies Power, Hamilton en Hindley mag je ver wachten dat ze lang meekunnen bergop. In hoeverre Dumoulin zijn ploeg nodig heeft zal grotendeels afhan gen van het koersverloop en van zijn concurrenten. De wedstrijd zal niet alleen door Sunweb worden gedragen, maar ook door de Sky- ploeg van Egan Bernal, de Mitchel- ton-Scott-boys van Simon Yates en het Jumbo van Primoz Roglic. UITSLAGEN donderdag 2 mei 2019 De ploeg is rond. Tom Dumoulin weet wie zijn helpers zijn in de komende Giro. Geen Wilco Kel derman, wél Sam Oomen. Thijs Zonneveld Rotterdam Tom Dumoulin heeft sterke helpers in de Giro. foto anp IJSHOCKEY De Neder landse ijshockeyers heb ben op het WK in de B-divi sie ook hun derde wed strijd verloren. Oekraïne, dat zijn eerste twee duels ook had verloren, was Oranje in Tallinn met duide lijke cijfers de baas: 8-1. In de eerste periode kon Ne derland nog enigszins ge lijke tred houden, daarna werd de ploeg van coach Doug Mason volledig over klast door Oekraine. ATLETIEK Het Britse hard loopfenomeen Mo Farah (foto) zal bij de WK atletiek in Doha (27 september-6 oktober) niet in actie komen op de marathon. De naam van de 36-jarige at leet ontbreekt verrassend op de Britse deelnemers lijst. Callum Hawkins en Dewi Griffiths zullen na mens de Britse atletiekse- lectie uitkomen op de ma rathon. Tennis Mannen. Tweede ronde, Munchen: Garin (Chl) - Schwartzman (Arg/6) 6-1 7-5, A. Zverev (Dui/ 1) - Londero (Arg) 7-5 6-1, Cecchinato (Ita/3) - Klizan (Slw) 6-1 6-3. Estoril: Monfils (Fra/3) - Opelka (VS) 3-6 6-3 6-0, Domingues (Por) - Millman (Aus) 6 3 2-1 opgave. Ostrava (challenger): Satral (ïsj) - De Bakker (Ned) 7-6 6-7 6-4, Basso (Ita) - Griekspoor (Ned) 3-6 6-3 6-2. Vrouwen. 2de ronde. Praag: Wang Q. (Chn/ 3) - Minella (Lux) 6-1 4-6 6-4, Siniakova (ïsj/ 6) - Cepelova (Slw) 6-1 6-3, Teichmann (Zwi) - Koeznetsova (Rus) 2-6 6-3 6-2, Korpatsch (Dui) - Schmiedlova (Slw) 4-6 6-3 6-0, Pera (VS) - Lott- ner (Dui) 6-2 6-4, Muchova (ïsj) - Brady (VS) 6-4 3-6 7-6, Vichljant- seva (Rus) - Potapova (Rus) 6-4 2 6 7-5. Rabat: Hsieh (Tai/2) - Arrua- barrena (Spa) 4-6 7-5 6-3, Tomlja- novic (Aus/4) - Bacsinszky (Zwi) 6 4 1-6 6-2, Sakkari (Gri/6) - Shini- kova (Bul) 6-4 6-4, Konta (GBr/7) - Bogdan (Roe) 6-1 6-7 6-2, Van Uyt- vanck (Bel/8) - Lepchenko (VS) 6 4 6-0, Bonaventure (Bel) - Zidan- sek (Slv) 6-4 2-6 6-3. Wielrennen Mannen. Ronde van Romandië., eerste etappe: 1. Ro- glic (Slo) 4.15.18, 2. Gaudu (Fra) z.t, 3. Rui Costa (Por) z.t, 4. Woods (Can) z.t, 5. Howson (Aus) z.t, 6. Hagen (Noo) z.t, 19. Kruijswijk (Ned), z.t, 32. Van Baarle (Ned) 0.50. Klassement: 1. Roglic (Slo) 4.20.15, 2. Rui Costa (Por) 0.10, 3. Gaudu (Fra) 0.12, 7. Kruijswijk (Ned) 0.17. Mannen. Klassieker Eschborn- Frankfurt: 1. Ackermann (Dui) 4.23.35, 2. Degenkolb (Dui) z.t, 3. Kristoff (Noo) z.t, 4. Cimolai (Ita) z.t, 5. Hofstetter (Fra) z.t, 6. Planckaert (Bel) z.t, 7. Gabburo (Ita) z.t, 8. Nae- sen (Bel) z.t, 9. Haller (Oos) z.t, 10. Bole (Slo) z.t, 20. Nieuwenhuis (Ned) z.t, 26. Van Empel z.t, 33. Rie- sebeek (Ned) z.t. Zürich, 2018: Caster Semenya wint, zoals vrijwel altijd in haar carrière, met groot verschil. foto epa H- ,/N M Lausanne, eerder dit jaar: de Zuid-Afrikaanse atlete arriveert met Gregory Nott, een van haar advocaten, bij het sporttribunaal CAS. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23