dompelen Liverpool in rouw Voor euforie heeft dit Ajax even geen tijd na overwinning het wonderlijke seizoen van Leicester City drie jaar geleden 21 Na de bekerfinale volgt uiteraard de ontknoping van de eredivisie. Spreek de spelers van Ajax en je weet het: alles moet er de komende weken uitgeperst worden om dit lange, meeslepende seizoen met meerdere prijzen af te sluiten. Daar liepen de Ajacieden dan in de catacomben van het Tottenham Hotspur Stadium. Versleten, op, moe en natuurlijk ook een tikkeltje voldaan. Een lachje hier en daar, maar vooral: ingetogen teksten. Soms leek het of de spelers net een uitpotje in de eredivisie hadden ge wonnen tegen pakweg FC Emmen of Fortuna Sittard. Aanvoerder Mat- thijs de Ligt weet dondersgoed dat Ajax bezig is met iets spectaculairs, iets zinnenprikkelends. ,,Wij realiseren ons wel dat we met unieks bezig zijn. Bizar mis schien wel. Natuurlijk dromen we van een finale in de Champions League. Maar het klopt wel dat er nu, ondanks deze overwinning, geen feeststemming is. Iedereen was ook moe in de kleedkamer. Maar vooral: er zijn nog zoveel mooie dingen om voor te spelen. We kunnen nog zoveel meer. Er ko men prachtige weken aan.'' De eer ste prijs valt zondag dus te winnen in de Kuip tijdens de bekerfinale te gen Willem II. De Ligt: ,,We zullen weer vol moeten gaan. Spelers spa ren? Ik vind het lekker om gewoon altijd te spelen. Gewoon even door bijten nu.'' Zijn ploeggenoot Donny van de Beek, de maker van het enige doel punt tegen Spurs, is het daar hele maal mee eens. ,,Ik heb nog nooit een bekerfinale gespeeld. Dat wil ik meemaken.'' Ook hij, zeker de eer ste helft tegen Spurs, weer de grote uitblinker van Ajax, laat zich niet uit in superlatieven. te kunnen winnen. Maar tot nu toe vielen steeds, net als in dat glo riejaar van Leicester City, ook alle details de goede kant op. Amper blessures, een mislukt schot dat uit tegen Juventus precies in de loop van Donny van de Beek rolt. En af en toe een tegenstander die wél sleutelspelers moet missen op bepalende momenten, zoals Tot tenham Hotspur. Manchester City en Manchester United in het seizoen 2015/2016 al lemaal in een crisis. Coaches als Louis van Gaal en José Mourinho lagen hevig onder vuur, Pep Guar- diola moest nog arriveren bij Man chester City. Stuk voor stuk betrof het elftallen die ofwel over hun hoogtepunt heen waren of die nog in transformatie waren richting een nieuwe tijd. Ajax trof dat in de Champions League tegen Real Madrid en Bay- ern München: teams op leeftijd die alles al hadden gewonnen en die komende zomer grondig zul len worden gerenoveerd. In het geval van Juventus gold die kant tekening niet of nauwelijks, dat moet ook gezegd, als bewijs dat Ajax domweg de topkwaliteit heeft om van iedere tegenstander Programma Wereldtopper Maar grote verschillen zijn er ook. Leicester City was een elftal dat was gebouwd op - oneerbiedig ge zegd - afdankertjes, die allemaal hun ultieme topseizoen beleefden. Jamie Vardy, Riyad Mahrez, Wes Morgan, Danny Drinkwater: goede spelers, maar nooit waren ze beter dan in dat specifieke jaar. Slechts N'Golo Kanté groeide na dien uit tot een wereldtopper. Bij dit Ajax ligt dat anders: Mat- thijs de Ligt, Donny van de Beek en Frenkie de Jong staan pas aan het begin van hun carrière. On miskenbaar komt dit Ajax voort uit een heldere voetbalfilosofie, gebouwd op een fundament van jeugdig talent en avontuurlijk voetbal, dit seizoen aangevuld met geroutineerde spelers die de ba lans bewaken, gekneed door een atypische Ajax-coach Ten Hag (foto) met een moderne filosofie. Bij Leicester City speelde toeval een grote rol, als een 'one day fly' die eenmalig een hitje scoort. Bui ten dat ene droomseizoen was het altijd een modale club. Ajax kan in theorie zijn vijfde Champions League/Europa Cup 1 winnen. In de laatste vijftig jaar kwam het op gezette tijden bovendrijven, iets wat je onmogelijk toeval kunt noemen. Als Leicester een wonder was, staat Ajax bovenal op de drempel van een wonderlijke prestatie. Camp Nou had verloren. Tot gister avond. Gevaar Jürgen Klopp was als trainer nog nooit in het Camp Nou geweest, en hij paste zijn ploeg opvallend veel aan voor zijn debuut. Met de positie van Wijnaldum, als 'valse', terugge trokken centrumspits, als meest bijzondere vondst, die niet echt goed uitpakte. De Nederlander kreeg weinig ballen, en gevaar kon hij, als vervanger van de niet geheel fitte Firmino, niet stichten. Virgil van Dijk was in tegenstel ling tot Klopp wel al eens eerder in het Camp Nou geweest. Toen, op een koude winterdag in 2013, ver loor hij er met Celtic met liefst 6-1, en Messi deed toen niet eens mee. Neymar scoorde driemaal. De 3-0 van gisteren moet ongeveer het zelfde hebben gevoeld. Of mis schien nog wel erger. Want Bar^a gaat nu voor de Champions League. En eigenlijk zou Liverpool al zo graag willen hebben wat Bar^a afgelopen week einde veroverde: het landskampi oenschap. Maar op het eigen eiland zit Manchester City dwars, met coach Guardiola een soort Brits Barcelona. Op een volgepakt Anfield Road, nog luidruchtiger dan het Camp Nou van gisteravond in Barcelona wacht de Reds een schier onmoge lijke opdracht voor het eigen luid- ruchige publiek. Dan zullen ze ook scherper moeten zijn en Klopp trouwer aan zijn eigen stiel. Want als een Bar^a zo slordig en nerveus als gisteravond het duel zo ruim kon winnen, lijkt de kans voor Liverpool niet heel groot om de fi nale te halen. Onzichtbaar Dankzij Messi, toch weer, die lange tijd vrijwel onzichtbaar was ge weest. Hij bestudeerde de defensie eens goed bestudeerd; hij kwam er vaak nog niet doorheen, maar heeft maar heel weinig ruimte en secon den nodig om tóch eens toe te slaan. En zijn zeshonderdste doelpunt voor Bar^a te scoren. Een finale meer dan waard. Tegen Ajax mis schien. donderdag 2 mei 2019 Het zijn surrealistische tijden voor Ajax. Tussen de twee halve finales van de Champions League door spelen de Amster dammers zondag nog 'even' de bekerfinale tegen Willem II. Daniël Dwarswaard Amsterdam perfecte moment M Wanyama (Tottenham) delft het onderspit tegen de Ajacie- den Van de Beek, Mazroui en De Jong. foto pim ras CHAMPIONS LEAGUE HALVE FINALES Dinsdag 7 mei 21.00 uur Liverpool - FC Barcelona Woensdag 8 mei 21.00 uur Ajax - Spurs Lionel Messi (in de armen van Suarez) is het middelpunt van een feestje na een treffer van Barcelona. foto getty images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21