'Het lijkt wel of deze moord niet is gepleegd' Ruslandrapport brengt minister Barr in zwaar weer 10 NIEUWS TOERISME TRENDS De stormachtige groei van Airbnb in de vier grote steden lijkt voorbij. In Amsterdam is er zelfs sprake van een afname van het aantal overnachtingen. De toerist komt steeds vaker in de regiogemeenten terecht. Er is weinig romantisch aan Airbnb. Het gaat hier om huisjes melkers 2.0 Op de derde verdieping van appar tementencomplex Het Rode Klif staat de voordeur op een kier. Lijm- resten op het hout zijn de stille res tanten van een deur die even daar voor nog verzegeld was. Op de deurmat ligt een politiejack. Bin nen doen agenten onderzoek. Voor de vierde dag op rij. Een tip leidde de politie zondag naar deze woning. Binnen vonden agenten het levenloze lichaam van een 72-jarige man. Die lag daar vol gens de politie waarschijnlijk al een week. Direct tegenover het slacht offer woont Brigitte Boele. Ze kende haar buurman amper en spreekt van een rustige en vriende lijke man. ,,Af en toe kletsten we wat over koetjes en kalfjes, niks bij zonders. Hij was erg op zichzelf, een einzelganger, woonde er alleen. Hij ging vaak weg op zijn scooter naar vrienden in Almere. Dan droeg hij een cowboyhoed. Een rustige, vriendelijke man. Nooit problemen. Ik zag überhaupt nooit mensen bij hem thuis." Ze heeft niks meegekregen van het misdrijf. Niks raars gezien, geen geluiden vanuit de woning die dui den op ruzie of een worsteling. ,,Helemaal niks. Het kan maar zo zijn dat hij daar al een tijdje lag, ik had hem al een paar dagen niet ge zien." Complex Het slachtoffer woonde in Het Rode Klif, een groot en oud appar tementencomplex in de Zuiderzee wijk in Lelystad. Het gebouw is een wirwar aan gangen en portieken. Via smalle trappenhuizen kom je bij de appartementen van de bewo ners. Net als Boele kenden ook andere buren hem amper. Ze spreken van een rustige man die een terugge trokken leven leidde. Filip Otten- hoff woonde een kleine tien jaar geleden in het appartement waar het misdrijf is gepleegd. ,,Ik ging een verdieping lager wonen, het slachtoffer kwam in mijn oude wo ning", vertelt Ottenhoff, terwijl hij diep zucht. ,,Ik kende hem verder niet, als we elkaar tegen kwamen in het trappenhuis groetten we elkaar vriendelijk, verder niet." Echt verbaasd is buurman Frans Tol niet dat dit vlak naast zijn wo ning heeft plaatsgevonden. Toch zit de schrik er ook bij hem flink in. ,,Er gebeurt veel in dit appartementen complex. Prostitutie, drugs, dron kenschap, slaande ruzies. Ik ben wel wat gewend. Ook politie voor de deur is niks nieuws. Maar een moord? Bizar, ik ben echt geschrok ken." Ik slaap er slecht van en had vannacht een heel nare droom Maandag, een dag na de vondst van het lichaam, werd een 48-jarige man uit Lelystad opgepakt. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de dood van de bewoner. Het gaat volgens de Telegraaf om ex- tbs'er Jan van K. Die kreeg zowel in 1993 als in 2005 tbs opgelegd. In beide gevallen na een moordpo ging, zo blijkt uit oude vonnissen. Hoe lang hij op vrije voeten was is onduidelijk. Volgens de krant gaat het om een roofmoord; er zou een grote som geld in het appartement hebben gelegen. De politie en het OM Midden Nederland willen niet bevestigen dat het om de ex-tbs'er gaat. De ver dachte wordt donderdag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Een tweede verdachte is gisteren opge pakt. Het gaat om een 35-jarige man uit Almere. Brigitte Boele is drie dagen na de vondst van haar overleden buur man nog altijd aangeslagen. ,,Het maalt continu door mijn hoofd, ik slaap er slecht van en had vannacht een heel nare droom. De politie heeft Slachtofferhulp aangeboden. Ik heb hier familie wonen, daar praat ik veel mee.'' Vakantiegangers boeken nog steeds massaal bijprivéadressen in Den Haag, Rotterdam en Utrecht, maar de rek is eruit. De groei van het aantal boekingen vorig jaar is niet te verge lijken met de explosieve stijging in 2017. In Eindhoven, de vijfde stad van het land, is het boekingsplatform wel bezig met een stevige opmars. Vorig jaar nam het aantal overnachtingen er toe met 28 procent, naar 46.000. Vastgoedbedrijf Colliers Interna tional presenteerde de cijfers op basis van data van AirDNA. Dit is een Amerikaans bedrijf dat dagelijks mil joenen aanbieders bij Airbnb checkt. ,,Airbnb geeft ons geen openheid van zaken, via AirDNA kunnen we alsnog nagaan hoe het zit'', legt Dirk Bakker, ceo van Colliers Nederland uit. Volgens deze cijfers werden in 2018 in de vijf grootste steden 2.595.830 overnachtingen via Airbnb geboekt, iets minder dan een jaar eerder. Toen werden 2.618.736 overnachtingen ge registreerd. Bakker: ,,Het gros hier van, ruim 1,9 miljoen, komt op reke ning van Amsterdam. Nog altijd ont zettend veel, maar we zien voor het eerst sinds de start van Airbnb dat er minder overnachtingen zijn geboekt. Het gaat om een daling van 5 procent ten opzichte van 2017.'' Dirk Bakker signaleert dat een deel van de Airbnb'ers zich verplaatst naar de regio. ,,In de gemeenten rond Am sterdam, zoals Amstelveen en Zaan dam, steeg het aantal overnachtingen met 36 procent naar 196.000. Die ten dens zien we ook bij andere grote ste den. Het is net wat goedkoper om in een randgemeente te overnachten.'' Amsterdam, Utrecht en Rotterdam hanteren een maximum voor het aantal dagen dat een woning of ap partement via Airbnb verhuurd mag worden, namelijk zestig. In de hoofd stad is dit aantal dit jaar zelfs terug gebracht naar dertig. Bakker: ,,Niet dat deze strengere regels veel helpen. Ruim 4 procent van het totale wo ningaanbod in Amsterdam wordt aangeboden op Airbnb. Maar liefst 41 procent van deze accommodaties werd in 2018 voor meer dan zestig da gen per jaar verhuurd. In 19 procent van de gevallen gaat het zelfs om 120 dagen. Dit heeft grote gevolgen voor de woningmarkt, er sprake van een verdringing. Er is in Amsterdam een groot woningtekort. Dat los je op door extra te bouwen of door streng te handhaven, zodat de huizen min der vaak mogen worden verhuurd.'' Volgens Bakker zorgt Airbnb voor een nieuwe vorm van huisjesmelken in de grote steden. ,,Het romantische idee dat je een extra centje kunt ver dienen door je huis een paar keer per jaar te verhuren, is allang verleden tijd. In de hoofdstad heeft 13 procent van de Airbnb-aanbieders een derde van de accommodaties in bezit. De gemiddelde opbrengst per host was in Amsterdam ruim 15.000 euro; het gaat hier om huisjesmelkers 2.0.'' Den Haag Na Amsterdam is Den Haag de tweede Airbnb-stad van het land. Vorig jaar steeg het aantal geboekte overnachtingen met 23 procent naar 226.000. Dit percentage is wel de helft lager dan het jaar ervoor, toen Airbnb met maar liefst 46 procent groeide in vergelijking met 2016. Bak ker: ,,Omdat er in Den Haag geen re gels gelden voor verhuur via Airbnb, wordt bijna de helft van de woningen Mueller blijkt een ongeruste brief aan Barr (foto) te hebben geschre ven nadat de minister een samen vatting van het rapport naar bui ten had gebracht. Daarin gaf Barr onder meer aan dat er geen bewijs is voor het verwijt dat Trump de rechtsgang heeft belemmerd met zijn pogingen Muel ler dwars te zitten. Mueller vindt dat de minister geen goede indruk heeft gewekt van zijn werk. Barr is er niet in geslaagd 'de con text, aard en inhoud' van zijn bevindin gen over te brengen, wat voor 'verwar ring' over de conclu sies heeft gezorgd, vindt Mueller. In het Huis van Afgevaardigden werd de minister later gevraagd of hij wist waar mediaberichten over frustratie in Muellers team vandaan kwamen. ,,Dat weet ik niet'', zei Barr, terwijl hij dus de bewuste brief al ontvangen had. Democraten vin den dat hij moet af treden omdat hij niet de waarheid vertelde. Senator Maggie Hirono uit Hawaii haalde giste ren in de Senaat hard uit naar Barr: ,,U heeft ervoor ge kozen om de advocaat van de pre sident te zijn en zijn kant te kie zen, in plaats van de belangen van het Amerikaanse volk.'' donderdag 2 mei 2019 GO De 72-jarige man die zondag dood in zijn flat in Lelystad werd gevonden leefde een terugge trokken bestaan. Zijn buren ken den hem amper. De 48-jarige verdachte zou een ex-tbs'ers zijn die al eerder in de fout ging. Paolo Laconi Lelystad buurvrouw Brigitte Boele Airbnb-klanten Sanne Schelfaut Amsterdam -Dirk Bakker, ceo Colliers Nederland De Amerikaanse Justitieminis ter Bill Barr zit in de proble men: hij vertelde in het Con gres niet de waarheid over het Ruslandrapport van speciaal aanklager Robert Mueller. Karlijn Van Houwelingen Washington De politie verricht al enkele dagen onderzoek in de flat. foto adr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10