Baby Mace geboren in auto: 'Alsof het zo moest zijn' Onderzoek naar 7 Onduidelijk hoeveel militairen zich scharen achter Guaidó misstanden ProDemos De Venezolaanse oppositieleider Juan Guaidó roept militairen op de straat op te gaan om 'de grondwet te verdedigen' en huidig president Maduro te verdrijven. De regering spreekt van een poging tot militaire staatsgreep. Volksheld Guaidó vroeg gisteren aan de Venezolaanse bevolking om de militairen die zijn kant kiezen, te steunen. Hij probeert al veel langer om president Nicolas Maduro uit het zadel te wippen. Eerder riep hij zichzelf al uit tot interim-president. Hij kreeg daarbij steun van een groot aantal landen, waaronder Ne derland en de Verenigde Staten. Op Twitter sprak hij gisteren van 'de laatste fase van Operatie Vrijheid.' In de straten van hoofdstad Cara cas kwam het gisteravond tot hef tige schermutselingen tussen het regeringsleger en demonstranten die het aftreden van Maduro eisen. De rellen braken uit nadat enkele militairen zich achter de activisten hadden geschaard. Op beelden van lokale media is te zien dat demon stranten stenen en benzinebom men naar pantserwagens gooien. Een van de wagens rijdt daarbij in op een groep actievoerders. Of daar gewonden bij zijn gevallen, is niet duidelijk. Huisarrest Opvallend genoeg deed Guaidó zijn oproep om Maduro af te zetten gisteren in gezelschap van militai- ren en oppositieleider Leopoldo López. Die actie wordt internatio naal gezien als een forse provocatie aan het adres van de huidige machthebbers. López heeft name lijk al jaren huisarrest, volgens Ma- duro omdat de oppositieleider tot rellen zou hebben aangezet. Ook López riep de Venezolanen giste ren op vreedzaam de straat op te gaan. Het is nog onduidelijk of de op roep van Guaidó succes heeft. Voor vandaag staat in elk geval een grote betoging gepland tegen de rege ring. Volgens de Venezolaanse minister van Defensie is er slechts sprake van een 'daad van agressie' van een kleine groep militairen. De legerlei ding staat volgens de minister on verkort achter president Maduro. Oproep Secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Antonio Guterres riep intussen op tot terughoudend heid. Hij stelt dat 'alle partijen alle vormen van geweld moeten voor komen en onmiddellijk stappen moeten nemen om de kalmte terug te laten keren'. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het reis advies voor Venezuela aange scherpt. De ambassade in Caracas volgt de ontwikkelingen op de voet. Nederlanders die al in het land zijn, wordt geadviseerd niet onnodig de straat op te gaan. Ook adviseert Buitenlandse Zaken om niet te rei zen naar het grensgebied met Co lombia en Brazilië en om de deel staten Zulia, Tachira, Barinas, Apure en Amazonas te mijden. ,,Reis en verblijf alleen in de rest van Venezuela als dit noodzakelijk is'', meldt de website. Het onderzoek komt er op last van voorzitter van de Tweede Kamer Khadija Arib en minis ter van Binnenlandse Zaken Kajsa Ollongren. Een leidinggevende bij Pro- Demos heeft begeleiders en rondleiders tot seks gedwon gen. Volgens de directie is de 37-jarige man na een melding in februari onmiddellijk ge schorst en daarna ontslagen. De slachtoffers, allemaal man nelijke medewerkers, zijn ech ter ontevreden over de manier waarop het instituut de zaak heeft afgehandeld. i Slachtoffers van gedwongen seks ontevreden over aanpak door instituut zelf Een onafhankelijke commis sie, onder leiding van voorma lig antiterreurbaas Tjibbe Joustra, gaat nu onderzoek doen naar de gevolgde proce dures rond deze meldingen. Ook wordt breder gekeken naar de cultuur en algemene werkwijze binnen ProDemos, waarbinnen de misstanden zijn ontstaan. De commissie is gevraagd haar resultaten vóór het zo merreces te presenteren. De leiding van ProDemos heeft volledige medewerking toege zegd. Ook zal de werkgever aangifte doen tegen de ex-me dewerker. Het stel haastte zich in de nacht van zondag op maandag naar het Franciscus Gasthuis in Rotterdam nadat bij Nathalie (36) de vliezen braken en ze weeën kreeg. In het ziekenhuis werden ze weer naar huis gestuurd. ,,Ze hadden niet het idee dat Nathalie binnen een uur zou bevallen. Kom later maar terug, zeiden ze, dan zullen we de bevalling inleiden. De weeën waren toen ook echt nog een beetje op en af.'' Amper thuis werden de weeën heftiger. ,,Toen heb ik het zieken huis gebeld en zijn we weer in de auto gestapt.'' Maar onderweg gaf Nathalie aan dat ze 'het niet meer hield'. ,,Toen zag ik opeens een hoofdje tevoorschijn komen'', vertelt Robin. Hij belde al rijdend in paniek 112, zodat een ambulance hen naar het ziekenhuis zou kun nen vervoeren. Maar hij kreeg te horen: u kunt de auto beter nu ergens parkeren. Dat deed Robin. ,,Ik gaf de plek door aan 112 voor de ambulance. Zodra ik het autoportier opentrok, kig reageerde mijn vrouw heel goed en haalde ze de navelstreng meteen van zijn halsje. Hij kreeg weer kleur.'' Toen de verpleegkundige ter plaatse was, bleek zij ook Nathalie te heten. ,,Ze reageerde heel goed op de kleine man en vroeg naar zijn naam. Mace, zeiden we. Toen vertelde ze dat haar zoon óók Mees heet, maar dan anders geschreven. Bizar hè? Alsof het zo moest zijn.'' Inmiddels is het gezin thuis aan het bijkomen van het avontuur. Behalve Mace. Die ligt vredig te slapen bij zijn moeder. Robin en Nathalie zijn overigens niet voor het eerst ouders geworden. Ze hebben al een dochtertje, Jazz (2). ,,Onvoorstelbaar dat zo'n klein kind al zo lief kan zijn voor haar babybroertje", zegt Robin. ,,Ik heb net een nieuwe auto. Je wil niet weten hoe die er nu uitziet!'' schatert hij. ,,Maar mijn knul en vrouw zijn gezond. Dat is het enige wat telt. Die auto kan me gestolen worden.'' woensdag 1 mei 2019 Onrust Venezuela na couppoging volksheld Chris Klomp Rotterdam/Caracas Militairen die Guaidó steunen, nemen posities in bij hoofdstad Caracas. foto afp Er komt een onafhankelijk, extern onderzoek naar meldingen van misstanden bij ProDemos, het Haagse instituut dat onder meer rondleidingen geeft op het Binnenhof. Edwin van der Aa Den Haag Baby Mace werd afgelopen maandag geboren in de auto. ,,Je ziet dat niet aankomen'', zegt vader Robin van Malssen (38). Het gezinnetje uit Berkel en Rodenrijs moet nog bijkomen van het bizarre avontuur. Jorien de Wit Rotterdam zag ik mijn zoon al naar buiten komen.'' Tot grote schrik van de ouders zat de navelstreng twee keer om de hals van het jongetje. ,,Hij was hartstikke blauw. Geluk Robin kreeg van 112 te horen: u kunt beter nu de auto ergens parkeren Nathalie en Robin met Mace. PRIVÉFOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7