Rilland heeft na jaren weer dorpsbrede dodenherdenking Omwonenden spoor Goes ontevreden Open Podium rond Pete Seeger 6 Ze staan er nu bijna een jaar, maar de geluidsschermen langs het spoor in Goes helpen niet veel. Dat zeggen omwonenden. ,,Ik merk er niets van." Goes De plaatsing van geluidsschermen was onderdeel van het maatrege lenpakket om geluid- en trillings- hinder van (goederen)treinen voor omwonenden van de spoorlijn te verminderen. In dat verband zijn de afgelopen jaren ook sporen en wis sels gesaneerd en is groot onder houd gepleegd aan het spoor. Daarnaast zijn over een lengte van ruim vier kilometer raildem pers en betonnen dwarsliggers aan gebracht. Om trillingen terug te dringen, zijn overbodige elektri sche scheidingslassen verwijderd en vervangen. In Goes staat sinds afgelopen zo mer in totaal een kleine twee kilo meter aan geluidswering, in hoogte variërend van een halve tot twee meter. Die zou, zo spiegelde spoor- beheerder ProRail omwonenden jaren geleden voor, een geluidsaf- name van vijf tot tien decibel moe ten opleveren. Maar zij trekken dat in twijfel nu de schermen er een poosje staan. ,,Het is waardeloos", zegt Rianne van der Slikke, die aan de Oostmolenweg woont en waar de schermen het hoogst zijn. ,,Qua geluid maakt het niet uit, want de goederentreinen zijn harder gaan rijden. Bovendien zijn we ons uit zicht kwijt." Volgens Van der Slikke 'denken alle buren er net zo over'. ,,Wat mij betreft, halen ze de bovenste laag eraf, zodat we weer over het wei land kunnen kijken." Ook in de Pa rallelweg merken bewoners weinig van de schermen. „Helemaal niks'', zegt Frieda van Kalteren zelfs. ,,Ze zijn hier een metertje hoog. Maar van het geluid heb ik niet zo'n last, meer van de trillingen. Daar helpt zo'n scherm niet tegen." Kruiswissel In de Willem Zelleweg klinkt een zelfde geluid. ,,Ik moet de eerste in de straat nog tegenkomen die zegt: ik merk verschil'', aldus Rinus Buijs, bewoner van die Willem Zel- leweg. ,,Het lawaai wordt erger door de toename van goederentrei nen, die ook harder rijden. Maar dat komt vooral door de kruiswissel die hier voor de deur ligt. De raildem pers en betonnen dwarsliggers hebben wel effect." Overigens wordt de kruiswissel dit najaar, in het weekend van 19 en 20 oktober, vervangen door een zo geheten overloopwissel, die minder luidruchtig is. Dat staat in een brief die ProRail eind vorig jaar aan di rect omwonenden heeft gestuurd. Woordvoerder Aldert Baas van ProRail kon gisteren vanwege af wezigheid van een collega niet spe cifiek op de Goese situatie ingaan, maar volgens hem worden geluids schermen geplaatst aan de hand van computerberekeningen. ,,We werken daarbij volgens wet- en re gelgeving." Vorig jaar was er weliswaar een do denherdenking in Rilland, maar die was georganiseerd vanuit kerk De Levensbron. ,,Dat was eigenlijk meer een kerkdienst", zegt Johan Berting, die met enkele anderen het initiatief nam om ook de rest het dorp weer te betrekken bij de her denking. ,,Toen zeiden veel men sen: daar komen we niet voor. De komende herdenking is voor ieder een toegankelijk", aldus de dorps bewoner. De herdenking wordt nu gehou den onder de vlag van de Oranje vereniging, waardoor het karakter wat laagdrempeliger is. Ook alle drie de basisscholen op het dorp doen mee. ,,Boven verwachting eigenlijk", zegt Berting. Hij merkt dat de saamhorigheid in Rilland groter wordt. ,,Er worden allerlei sociale initiatieven ontplooid op het dorp, mooi en belangrijk." Rillander en CDA-gemeente- raadslid Jan Nagelkerke denkt dat het misschien wel dertig of veertig jaar geleden is dat er een dodenher denking door en voor het hele dorp heeft plaatsgevonden. ,,Ik woon hier al sinds mensenheugenis, maar kan het me niet herinneren. Gelukkig wordt het opgepakt." Nagelkerke voert namens de gemeenteraad het woord en legt een krans, aangezien de Reimerswaalse collegeleden bij andere herdenkingen zijn. Opgeknapt Tijdens de herdenking dragen leer lingen gedichten voor en vertelt een inwoner een verhaal over Ril land tijdens de oorlog. Daarna wordt er een krans gelegd bij het oorlogsmonument op de algemene begraafplaats, dat voor de gelegen heid is opgeknapt door vrijwilli gers. IN DE REGIO Zeeuws wadlopen COV Te Deum Laudamus rHfi MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 1 mei 2019 BE 'Geluidswering is waardeloos' Luc Oggel s Geluidsschermen langs het spoor aan de Parallel weg in Goes. Kijk op de site bij /video Nieuwe geluidswal Goes 'helpt slechts een beetje' HOOFDPLAAT De hon derdste geboortedag van Pete Seeger gaat in Hoofd plaat niet onopgemerkt voorbij. De Deuzon- schole houdt vrij dag een 'samen- zingavond' met open podium, als eer betoon aan het overleden folkicoon. Seeger beïn vloedde veel muzikanten. En niet de minste, zoals Bob Dylan. Muzikanten en bezoekers kunnen zich gratis aanmelden via deu- zonschole@gmail.com. Mu zikanten kunnen laten weten welke nummers ze willen spelen. Bezoekers wordt gevraagd om iets te eten mee te nemen. Aan vang 20.30 uur. Het is decennia geleden dat het voor het laatst gebeurde, maar in Rilland wordt zaterdag weer een dorpsbrede dodenherden king gehouden. Luc Oggel Rilland MIDDELBURG Boekpresentatie Johan Francke Johan Francke presenteert morgen om 19.00 uur zijn boek De Neder landse commissie vaart tijdens de Vierde Engelse Oor log, 1780-1784. De Republiek was tij dens de Vierde En gelse Oorlog niet opgewassen tegen de maritieme macht van Groot-Brittan- nië en heeft de oor log uiteindelijk ver loren. De boekpre sentatie vindt plaats in boekhan del de Drvkkery. Aanmelden kan in de winkel of online. YERSEKE De Slipperplaat is de enige zandplaat in de Ooster- schelde waar op gelopen mag wor den. Zondag kan dat tijdens een ex cursie onder leiding van een gids van natuurmonumenten. Het voormalig kok kelschip YE100 Adriaan Marinus vertrekt om 10.00 uur vanaf Maer- strand Rondvaarten en brengt de deel nemers naar de zandplaten. Daar gaan zij op zoek naar kustvogels en zeehonden en maken kennis met het bodemleven van de Ooster- schelde. Zie natuur- monumenten.nl KAPELLE COV Te Deum Lau- damus voert zater dag, aansluitend op de dodenherden king, 'Ein Deuts- ches Requiem' uit van Johannes Brahms. Voor deze uitvoering laat het koor zich begelei den door twee pia nisten en pauken. Aanvang om 20.30 uur in de Her vormde Kerk. Toe gang is gratis. SINT JOZEF IN OVEZANDE OVEZANDE Hij was timmerman, is patroonheilige van deze beroepsgroep, maar ook van het gezin en stervenden. Sint Jozef, de man van Maria. In de religieuze kunst vaak be scheiden afgebeeld, opzij naast Maria en haar Kind. Beschei den, maar wel belangrijk. Daarom is in de katholieke kerk in Ovezande een expositie aan hem gewijd met beelden van hem, de heilige familie en een knipoog naar zijn beroep. De expositie wordt op zondag 5 mei geopend met een lezing van vicaris Paul Verbeek. Deze bijeenkomst begint om 15.00 uur. De expositie is in mei alle zondagen te zien van 13.00 tot 15.00 uur. FOTO MARCELLE DAVIDSE COLIJNSPLAAT Voorstraat 45, 12.00-17.00 uur: Maritieme leestafel GOES Bibliotheek, 10.00-11.30 uur: Digitaal Café; Centrum 't Westlicht, 14.00-16.00 uur: In loop voor hulpvragen, luiste rend oor en koffie en thee; Magdalenazaal, 14.00-16.00 uur: Inloopsoos Vrouwengilde Goes; Ingang Historisch Mu seum/VVV Kantoor, 14.00 uur: Gratis rondleiding door Goes; Theater De Mythe, 20.00 uur: Cabaretshow Pieter Derks HANSWEERT Maria-Oord, 10.30 uur: Digi Inloop; Speel tuin bij de Pannakooi, 13.30 14.30 uur: Gladiator Work-out voor kinderen van 10-14 jaar HEINKENSZAND BinnenUit, 09.30-17.30 uur: Expositie schilderijen van Melanie Steenblok-Poorts; Galerie 't Kunstuus, 13.00-18.00 uur: Ex positie Truus Werners-Blue- mink en Olcese de Kat-Nieddu KAPELLE De Vroone, 09.00 11.30 uur: Houtsnijden; 13.00- 17.00 uur: Biljarten voor senio ren; 19.15 uur: Bridgeavond KLOETINGE Wesselopark, 19.30-21.00 uur: Indonesische krachtsport Satria Nusantara KORTGENE Dorpshuis De Stadsweide, 14.00-16.00 uur: Seniorenmiddag 'Even d'r uut' KRABBENDIJKE Strandje, 09.30-10.30 uur: Gladiator Work-out voor kinderen van 10-14 jaar KRUININGEN Den Inkel, 11.30 12.30 uur: Gladiator Work-out voor kinderen van 10-14 jaar POORTVLIET De Poorthove, 10.00 uur: 'Elke Stap Telt' RILLAND De Nieuwe Vlied berg, 10.00-11.15 uur: Wande ling in groepsverband YERSEKE Moerzicht, 10.00 11.15 uur: Wandeling in groeps verband; Kerkplein 1, 13.00 16.00 uur: Rondleidingen door Oosterscheldemuseum; Strandje, 15.30-16.30 uur: Gla diator Work-out voor kinderen van 10-14 jaar; Moerzicht, 19.00-20.00 uur: Bijbellezing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 75