NYNKE DE JONG PvdA: minimumloon per uur moet voor iedereen gelijk zijn balclerman.nl Last-minutes nu extra voordelig! iï»riNG* bolderman.nl 6 Bohemen en Praag Stedenreis Berlijn woensdag 1 mei 2019 Column $0 @Nynke Hoe herdenk je de Tweede Wereldoorlog? Een vraag die elk jaar rond doden herdenking wordt gesteld. Dit jaar is de vraag weer actueel door de rel rondom de Nacht van de Vluch teling en Kamp Westerbork. Wat mag je wel en niet doen met een herdenkingscentrum zo be laden als Westerbork? Hoe mag je herdenken? Wie mag je herden ken? Hoe houd je een oorlog die zeventig jaar geleden ein digde actueel voor de jeugd van tegenwoor dig? Ik ben van de gene ratie die nog makke lijk kon herdenken. De oorlog, dat was de wereld van onze groot ouders. Wij hoefden maar een rondje door Friesland te rijden om de onderduikadressen van mijn grootvaders te zien, de gevangenis waar een oudoom en oudtante hadden gezeten en een dag vóór hun fusillade uit werden bevrijd. Om te eindigen in de straat die is vernoemd naar de oudoom die in het verzet had gezeten. Zo maak je de geschiedenis tastbaar voor een 8-jarige. Maar wat als ik datzelfde rondje over vijf jaar met mijn dochter rijd? Hoe maak ik het dan begrijpelijk voor haar? De verhalen gaan over mensen die ze nooit heeft gekend; dode familiele den die alleen nog bestaan op sepia foto's. Documentairemaker Geertjan Lassche, sowieso J0' de beste documentairema ker van Nederland, hielp me deze week een beetje. Hij maakte een documen taire over verzetsheld Johannes Post, en interviewde daarvoor niet alleen diens nog levende kinderen, maar ook een aantal van zijn klein- en achterkleinkinderen. Hij vroeg ze hoe ze de executie van hun over grootvader voor zich zagen. Wat hij had gedaan. Of hij een held was. De jongeren vroegen de ouderen naar hun herinneringen aan die tijd. Dat resulteerde in een eerlijk portret van een familie die leerde leven met de heldenstatus van hun vader. Maar ondertussen wa ren er gewoon kinderen die hun vader moesten missen. Ieder fami lielid beleefde de oorlog anders en keek op een andere manier terug op het leven van Post. Zo haal je 1944 naar 2019. Niet door gekke visuele capriolen of door de gebeurtenissen kramp achtig te vertalen naar de wereld anno nu. Maar door de generaties met elkaar te laten praten. De oorlog, dat was de wereld van onze grootouders De PvdA wil dat het minimum loon per uur voor iedere werk nemer even hoog wordt. Het lijkt alsof dat al geregeld is, maar de praktijk is anders, stelt Kamerlid Gijs van Dijk. Laurens Kok Den Haag Van die 'onrechtvaardigheid' wil de PvdA af, stelt de partij vandaag op de Dag van de Arbeid. Het wettelijk minimumloon bedraagt momenteel 1615,80 euro per maand, wat neerkomt op 372,90 euro per werkweek. Min der dan dit bedrag mogen werk gevers volgens de wet niet beta len. Desondanks bestaan er grote verschillen in salaris, vooral als wordt gekeken naar wat per uur wordt betaald. Sommige werkne mers moeten 40 uur per week werken om aan het maandbedrag van 1615,80 euro te komen, en krijgen dus 9,33 per uur. Anderen hebben al na 36 uur per week recht op die 1615,80 en verdienen daardoor 10,36 euro per uur. Het verschil hangt dus af van de werkweek die in een bepaalde sector geldt. Volgens Van Dijk is een verschil van ruim een euro per uur onacceptabel en zijn er bovendien sectoren die bewust lange werkweken hanteren waar door ze personeel in deeltijd per uur minder hoeven te betalen. ,,Dat valt niet langer uit te leggen, temeer omdat het minimumni veau achterblijft bij de gestegen kosten van levensonderhoud." De PvdA'er wil daarom dat ie dereen die het minimumuurloon verdient voortaan 10,36 euro be taald krijgt, ongeacht de duur van de werkweek. Volgens Van Dijk 'verdienen deze mensen een i De een werkt 36 uur voor 372 euro, de ander wel 40 uur stap', omdat zij vaak niet delen in loonsverhogingen die bij cao-on derhandelingen worden afgeslo ten. Ongeveer een half miljoen mensen krijgen momenteel het minimumloon betaald. Zij zijn bijvoorbeeld actief in de schoon maak, horeca, tuinbouw of in callcenters. Het voorstel van de PvdA kost de overheid 2 miljard euro, omdat stijging van het mi nimumloon leidt tot hogere uit gaven aan bijstand en AOW, die daaraan gekoppeld zijn. 5 dagen 5 dagen 5-daagse stedenreis B°ekmPt*K,NG arfk Intact, tecotfe 5-daagse stedenreis Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl GO erdenken Praha. zoals de Tsjechen hun schilderachtige hoofdstad aan de Moldau noemen, is één van de mooiste steden van Midden-Europa en staat ook bekend als Zlata Praha, de 'Gouden Stad Praag'. Het is zonder twijfel de parel onder de Europese steden. Praag kan zich beroepen op Vertrekdata en prijs per Prijzen 2019 persoon Maandag 13 mei €239,- Maandag 20 mei 269,- Maandag 3 juni var €^6§7-voor 249,- Maandag 17 juni 269,- Maandag 1,15,29 juli 269,- Maandag 12,26 augustus 269,- Maandag 9 september 269,- Maandag 23 september €239,- Maandag 7 oktober 199,- een rijk cultureel en historisch erfgoed. Tijdens deze 5-daagse busreis laten wij u tevens kennismaken met plaatsen als Dëtenice, Jicfn en het Boheems Para dijs, een bijzonder natuurgebied met grillig gevormde rotsformaties. Boek deze prachtige 5-daagse busreis Bche-men en Praag bij Bolderman Excursiereizen! Bij de prijs inbegrepen: Koffie of thee bij vertrek 4 overnachtingen in het 3* HoteL Bezdëz in Staré Splavy Dagelijks een goed verzorgd ontbijtbuffet en 3-gangen diner Wifi in het hotel gratis (in de bar) Excursies, exclusief entreegelden Nederlandssprekende gids in Praag (dinsdag) Luxe Comfort Class touringcar met chauffeur/ reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting, tol- en parkeergelden Van alle Europese hoofdsteden heeft Berlijn de afgelopen eeuw de meest ingrijpende gebeurtenissen uit de recente geschiedenis doorgemaakt. Alle reden dus om Berlijn te bezoeken. Berlijn is weer één. Een onzichtbare grens scheidt de stad Berlijn nog steeds in twee delen, maar het is fascinerend om te zien welke metamorfose het voormalige Oost-Berlijn on dergaat. Hoewel Oost en West-Berlijn in 1990 werden herenigd en de vroeger zo omstreden Berlijnse Muur is Vertrekdata en prijs per Prijzen 2019 persoon Maandag 13 mei van €^607- voor €239,- Maandag 27 mei 269,- Maandag 10,24 juni €269,- Maandag 8,22 juli €269,- Maandag 5,19 augustus €269,- Maandag 2,16 september €269,- Maandag 30 september €199,- afgebroken, heeft Berlijn nog steeds twee gezichten. Het westerse deel van Berlijn ademt met zijn mon daine Kurfürstendamm, Potsdamer Platz en Schloss Charlottenburg de sfeer van een drukke metropool uit. Het oostelijke deel daarentegen draagt nog sterk het karakter van een stad uit het verleden, met statige gebouwen en brede promenades. Berlijn verandert, Berlijn past zich aan de nieuwe situatie aan, maar bovenal... Berlijn leeft! Boek deze 5-daagse stedenreis Berlijn bij Bolderman Excursiereizen! Bij de prijs inbegrepen: Koffie of thee bij vertrek 4 overnachtingen in Hotel Havel Lodge of gelijk waardig Dagelijks een goed verzorgd ontbijt Gratis wifi in Hotel Havel Lodge Excursies, exclusief entreegelden Luxe Comfort Class touringcar met chauffeur/ reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Toeristenbelasting, tol- en parkeergelden Vertrek: 13 mei t/m 30 sept. 2019 4 overnachtingen in Hotel Havel Lodge a of gelijkwaardig Goed verzorgd afscheidsbuffet in Nederland Vertrek: 13 mei t/m 7 okt. 2019 J*/ 4 overnachtingen in het 3* Hotel Bezdëz in Staré Splavy Nederlandssprekende gids in Praag (dinsdag) "Niet geldig op reeds geboekte reizen. Kortingscode is geldig t/m 5 mei 2019 (niet geldig in combinatie met andere kortingen). Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6