Proletariërs aller eilanden, verenigt u!* 5GB LEBARA SIM ONLY Het nieuwe mensenwerk L\V M vjfe. ONBEPERKT BELLEN "Werk blijft, maar de manier verandert" "Er blijft genoeg ruimte over voor ons om het high touch werk te doen" 1 MEI 2019 - DAG VAN DE ARBEID Ons werk verandert ingrijpend. Machines gaan de mens in steeds meer beroepen aanvullen of vervan gen, de druk op het milieu dwingt ons om anders te gaan produceren en het aantal onzekere arbeidscontracten groeit. Ook in Zeeland is de verande rende rol van werk goed zichtbaar: de beeldbepalende iconen van boer en visser worden vervangen door zon, zee en strand. Hoewel de werkloos heid historisch laag is, is het aanbod van banen dalende en weinig divers waardoor veel jongeren verhuizen en elders hun geluk beproeven. De snelle verandering van de arbeidsmarkt dwingt ons om opnieuw na te denken over het gemeenschap pelijke doel, de waarde en de sociale betekenis van werk. Het Zeeuws Museum roept het bedrijfsleven, het onderwijs, de overheid en het publiek op om mee te praten over de veran derende rol van werk in ons leven. Hebben we werk nodig om in onze basisbehoeften te voorzien? Hoe kunnen we nog beter vormgeven aan sociale interactie en zelfontplooiing? In de tentoonstelling Nooit meer werken wordt de betekenis van werk onderzocht aan de hand van 8 kunst werken. Ze laten verschillende stra tegieën zien om met de verandering van werk om te gaan: het ene roept op tot verzet, het andere probeert het systeem te hacken of bereidt ons voor op een leven na het werk. Weer een ander laat zien hoe we de herinnering aan werk levend houden in rituelen. In de zomermaanden opent het Zeeuws Museum een bijzonder buitenprogramma en een fietsroute langs verdwenen werkplekken. Provincie Zeeland zet vanuit haar Leefbaarheidsagenda in op aandacht voor leegstaand erfgoed en tijdelijke bestemmingen. Het museum tovert leegstaande gebouwen in Vlissingen en Breskens om tot levendige plekken waar je vrijwilligers, arbeidsmigranten en geëmigreerde jongeren tegenkomt, groeperingen die een beslissende rol spelen in de veranderende economie. Stap op de fiets en volg een alter natieve fietsroute langs bijzondere locaties waar 'gewerkt' wordt. ■2IC*K3n*M»K9E HtSDHVCKK /MND PHONEHOME SCHELDESTRAAT 14 - VLISSINGEN SINGAPOREDoctor Dirk de Korne focust zich sinds 2003 op kwaliteitsverbetering en organisatiestrategie in ziekenhuizen. Hij werkt sinds 2013 als adjunct-directeur en universi tair docent in een academisch ziekenhuis in Singapore. In juli keert hij terug naar Zeeland om zijn nieuwe functie als stafdirecteur Zorg en Welzijn van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) te bekleden. „Ik geloof niet dat werk verdwijnt", begint Dirk de Korne te vertellen. „Werk blijft, maar de manier van werken verandert. Dat gebeurt ech ter al de hele geschiedenis door. We hebben al vaker gedacht dat de wereld zou veranderen door allerlei uitvindingen, maar uiteindelijk valt het meestal allemaal wel mee. In de zorg komt nieuwe technologie ook op, maar zie je de toe passing nog steeds maar beperkt in vergelijking met andere sectoren." De gezondheidsweten schapper maakt daarbij de vergelijking tussen banken en ziekenhuizen. „Banken worden niet meer zo vaak bezocht, we doen onze bankzaken tegenwoordig via de app of het internet. Als je echter naar de zorg kijkt, zijn er maar weinig mensen die onlangs hun dokter virtueel of via de app hebben bezocht. Waarom vertrouwen we een app wel voor geldzaken en niet voor gezond heid? Het is mijn taak hier in Singapore om te kijken waar digitalisering de zorg beter kan maken." Die noodzaak is er volgens hem van wege de krapte op de arbeidsmarkt. „Het groot ste probleem in de zorg de komende jaren, ook in Zeeland. We kunnen niet op dezelfde manier zorg leveren als we de afgelopen decennia heb ben gedaan, met de vergrijzing en toename van chronisch zieken." Technologie kan helpen om bepaalde taken van verpleegkundigen en dokters over te nemen. „Niemand wordt verpleegkundige om dingen te registreren, de registratielast is dan ook een veelgehoorde klacht. Iets doen is een ding, maar het ook moeten vastleggen is iets anders. En daar kan de computer een goed hulpmiddel bij zijn. Als een optische sensor bij voorbeeld goed en betrouwbaar kan registreren of iemand gegeten heeft, naar de wc is geweest of zijn bed heeft opgemaakt, zeggen verpleeg kundigen: 'Liever vandaag nog dan morgen'." Maar gezondheidszorg draait toch om mense lijk contact? „Absoluut, dat is ook de kern. Het contact met patiënten zal niet verdwijnen door de technologie. We komen juist op dit moment steeds minder toe aan menselijk contact. Als het systeem meekijkt en registreert voor jou, kun jij je daadwerkelijk bezighouden met de patiënt." Technologie helpt dus om het werk leuker en beter te maken. „Als we de techniek slim in kun nen zetten voor het saaie en standaard werk, het high tech werk, blijft er genoeg ruimte over voor ons om het high touch werk te doen." Negativiteit ten opzichte van technologie ont staat volgens De Korne, omdat de voorbeelden van robotisering die getoond worden vaak niet concreet genoeg zijn. „Er wordt een simpel robotje op tafel gezet en gezegd: 'Robotisering kan helpen'. Maar dat is het niet. Dat robotje helpt verpleegkundigen niet om hun werk leu ker te maken. Je moet concreet aansluiten bij de vandaag ervaren lasten." Een robot met handen bijvoorbeeld. „Een verpleegkundige in ons kin derziekenhuis doet iedere dag rondes langs de bedden, om te kijken of de relingen wel omhoog staan bijvoorbeeld. Als je dat werk wil overdra gen aan een robot, moet die ook daadwerkelijk handen hebben. Je moet verpleegkundigen dan ook samen met technici aan de slag laten gaan dan ontstaan er mooie dingen. We plaatsen robots en robotisering nog te veel op afstand.' De zorgdirecteur is positief over de potentie van technologie. „ICT'ers kunnen met een algoritme komen, maar het is aan de mensen in de zorg om deze daadwerkelijk toe te passen. Dat is mijn dagelijkse taak, het bij elkaar brengen van zorgbehoeften en technologische mogelijkhe den. Technisch gezien kan er al heel veel, maar nog niet alles wordt in de praktijk toegepast." In Singapore wordt er echter al veel geëxperimen teerd. „Met medicatieverstrekking bijvoorbeeld Je wil niet weten hoe veel medicijnen mensen op een dag moeten nemen en wat daar allemaal bij mis kan gaan. Als je daar een systeem voor hebt dat alleen het laatje met het juiste medicijn op het juiste moment open gaat bijvoorbeeld, kan dat de veiligheid verbeteren. We hebben hier in het academisch ziekenhuis een medicatiero botsysteem ontwikkeld. Patiënten komen aan de voorkant met hun recept naar de apotheker en aan de achterkant staat een robot die de voor raad beheert, de juiste medicijnen in de juiste bakjes plaatst, combinaties maakt aan de hand van recepten en zorgt dat de medicatie direct naar de patiënt gaat. Desnoods thuisbezorgd Dat scheelt veel werk voor de apotheekassisten ten en zij kunnen dan meer tijd besteden aan het advies geven aan de patiënt." Natuurlijk zit er ook een gevaarlijke kant aan robotisering, maar De Korne is positief inge steld. „De hele geschiedenis van de zorg draait al om hoe we technologie kunnen inzetten om mensen beter te maken. Ik geloof niet dat tech nologie zich autonoom ontwikkelt, het zal altijd met en door mensen gedaan worden. Het is niet dat het zomaar over ons heen komt en dat we als mens niet betrokken zijn. Een defensieve houding levert niets op. Je kan beter meedoen in de discussie en er actief deel vanuit maken.' Moeten we dan niet bang zijn dat we allemaal onze baan verliezen? „Ik denk dat een deel van de mensen die dat denken, inderdaad zullen zien dat sommige van hun taken overgenomen worden. Maar als je het anders bekijkt, als je kijkt naar hoe je technologie kan inzetten om jouw werk nu beter te doen, zal het juist posi tief uitdraaien en kan het je helpen werk beter te gaan uitvoeren. Wie wil er naar een huisarts zonder stethoscoop? Dat is ook technologie sterker nog het is een symbool geworden. Als een dokter jou beter en goedkoper kan helpen is de keuze snel gemaakt voor een patiënt. Je ogen sluiten en alleen maar angstig zijn, is niet de oplossing." We zullen in de toekomst andere disciplines nodig hebben. „ICT zal geen aanvul lende afdeling meer zijn, maar echt onderdeel uitmaken van zorgorganisaties. Je moet men sen hebben in de zorg die goede ideeën hebben over hoe het beter kan en mensen die technolo gieën op een goede manier kunnen voeden. Als zij die ideeën samen werkelijkheid kunnen laten worden, zit daar veel potentie in." vrij naar Karl Marx laHiuij je FE OOK VERKRIJGBAAR BIJ: Dirk de Korne met op zijn borst een 'mobiele intensieve care' sticker: je kan hiermee over het strand lopen terwijl je vitale functies (hartslag, ademhaling, temperatuur) continue gemeten worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66