Hoofdrol voor kalasjnikov ABP dumpt aandelen Philip Morris en Boeing 4 Het is de bekende peptalk van de leider van een terreurorganisatie. Maar voor gezaghebbende IS-experts gaat het niet zozeer om wat Abu Bakr al- Baghdadi, de leider van Islamitische Staat (IS) zegt, maar hoe hij zijn boodschap de wereld in stuurt. IS-VIDEO TEKEN VAN LEVEN YETI AFDRUK Nederlands grootste pensioen fonds, dat ruim 400 miljard euro belegt voor onder anderen ambte naren en onderwijspersoneel, for muleerde vier jaar geleden ambi tieuze duurzaamheidsdoelen: ABP wil in 2020 voor 58 miljard euro beleggen in verantwoorde bedrij ven, waarvan 5 miljard in groene energie. Dat doet het via de eigen pensioenuitvoerder APG. Een jaar voor de deadline ligt ABP op koers. Het aantal duurzame be leggingen groeide het afgelopen jaar naar 55 miljard euro. De CO2- voetafdruk van de tienduizend bedrijven waarin ABP belegt, daalde met 28 procent. Daarmee is het voor 2020 gestelde doel van 25 procent al gehaald. Meer specifiek stapte het fonds vorig jaar uit tabak en kernwapens. ABP verkocht voor 4 miljard euro aan aandelen in producenten of daaraan gelieerde dochterbedrijven. 150 bedrijven belandden op de uit- sluitingslijst. Op tabaksgebied gaat het om producenten als British American Tobacco en Philip Morris. Ook het belang in de Amerikaanse e-sigarettenfabrikant Electronic Ci garettes International Group Ltd ging in de ban. Qua kernwapens werden beleggingen in Boeing en Airbus van de hand gedaan. Het ABP wil niet uit alle niet-duur- zame bedrijven stappen. In fossiele giganten als Shell en BP blijft het pensioenfonds beleggen, ondanks kritiek van onder meer Greenpeace. ,,We stappen alleen uit bedrijven die producten maken die onder internationale verdragen zijn verboden of producten die per definitie dodelijk zijn'', licht be stuursvoorzitter Corien Wortmann toe. Wel werden de aandelen van zeven bedrijven die veel in steen kool zaten verkocht. Deze waren ruim 70 miljoen euro waard. Druk Door hun aandelen te houden wil het pensioenfonds bovendien druk uitoefenen op niet-groene bedrij ven. Mede door de invloed van ABP stelde Shell eind vorig jaar voor het eerst concrete klimaatdoelen. Gesprekken voerde ABP vorig jaar ook met filmstudio 21st Cen tury Fox over het voorkomen van seksuele discriminatie en #MeToo. Verder zat het fonds samen met andere grote internationale beleg gers om tafel met Facebook, naar aanleiding van het privacyschan- daal rond Cambridge Analytica. De wens: beter omgaan met de privacy van gebruikers. Waar gesprekken niet leiden tot resultaat verkoopt ABP zijn beleg gingen. Dat gebeurde afgelopen jaar met de aandelen in het Koreaanse Posco Daewoo. Dat was via een dochter betrokken bij het kappen van oerwoud in Indonesië om er palmolieplantages aan te leggen. Inmiddels heeft ABP 7700 van de 10.000 bedrijven beoordeeld op duurzame bedrijfsvoering. Het streven is dit jaar de resterende on dernemingen door te lichten. woensdag 1 mei 2019 GO Bergbeklimmers van het Indiase leger zeggen in de Himalaya voetafdrukken te hebben gevonden van een yeti. Ze zagen de opvallende afdrukken bij een kamp in de buurt van Mount Makalu, op de grens van Tibet en Nepal. foto afp Speuren naar Bob van Huët Pensioenfonds ABP heeft vorig jaar 150 bedrijven die tabak en kernwapentechnologie maken op de zwarte lijst gezet en de aandelen daarin verkocht. Dat blijkt uit het jaarverslag Duur zaam en Verantwoord Beleggen 2018, dat vandaag verschijnt. David Bremmer Amsterdam Er staat niet toevallig een ka lasjnikov prominent in beeld (grote foto onder), het sym bool van de strijd van de Af ghaanse moedjahedien tegen de Sovjets. Het wapen werd vaak buitgemaakt op gesneuvelde vijanden. Het wapen moet benadrukken dat de prediker uit de vorige video nu militair commandant is. Vorig jaar was er nog een audiobood- schap, maar dit is de eerste video sinds zijn preek uit 2014 in de Al-Nuri of Grote Moskee in Mosoel, de toen net door IS veroverde Iraakse stad. Met de wind in de zeilen profileerde Al-Baghdadi zich als zwarte kalief, staatshoofd en religieus inspirator. Nu claimt hij zijn plek als strijder in de geschiedenis van de jihad, twittert Pieter Nanninga, verbonden aan Rijksuniversiteit Groningen. Kijk op de site bij /video De video die Al-Baghdadi de wereld in stuurde ,,Hij wordt in beeld gebracht als iemand die de touwtjes in han den heeft en orders geeft, dus niet als een kalief uit de verte die zich voor zijn vijanden ver stopt", ziet Charlie Winter van King's College Londen. De hele enscenering van een afspraak met de AKs-74U tegen de muur kennen we vooral van Osama bin Laden (foto boven). De leider van de rivaliserende terreurgroep al-Qaeda. Hij werd in 2011 door Ameri kaanse commando's dood geschoten in Pakistan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4