Koe Jacoba al dagen spoorloos Groene spechten gedijen prima in Zeeland 8 ZEELAND Provincie haalt landelijk project en285.000euro subsidie binnen Grond zeedijk Perkpolder is niet schadelijk Er komt een kennisplatform waar scholen het aanbod kunnen vinden aan methoden en activiteiten. Ook wordt hier bijgehouden welke pri vate partijen (zoals musici) aanbod hebben om scholen te ondersteu nen. „Bijzonder is dat de proeftuin een publiek-private samenwerking De definitieve onderzoeksresulta ten verschillen weinig van de voor lopige conclusies die vorig jaar be kend werden gemaakt. De zeedijk is gebouwd in het kader van Plan Perkpolder en kwam eind 2017 in het nieuws toen bleek dat Rijkswa terstaat de thermisch gereinigde grond die in de dijk was aange bracht, niet helemaal vertrouwde. In de dijk werden verhoogde zuur- tegraden aangetroffen, die in theo rie schadelijk zouden kunnen zijn voor de gezondheid, het milieu en de sterkte van de dijk. Rijkswater staat kondigde daarom een onder zoek aan. Ruim anderhalf jaar later is dat klaar. In de grond zijn stoffen als benzeen aangetroffen. De dijk staat echter boven NAP waardoor ver spreiding via het grondwater vrij wel uitgesloten is. De grond is bo vendien afgedekt met een kleilaag van zestig tot honderd centimeter dik. ,,Het is daarom niet aanneme lijk dat risico's voor mens en dier kunnen ontstaan", zegt manager Eric Mostert van Rijkswaterstaat. De sterkte wordt ook niet in twijfel getrokken. Kwelsloot Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) con cludeerde eerder dat de gevolgen voor de gezondheid nihil zijn. Rijkswaterstaat blijft wel de kwali teit van de kwelsloot - waar de stof bromide is aangetroffen - en het grondwater de komende vijfjaar in de gaten houden, maar verdere maatregelen zijn nu niet nodig. is, net als Muziek in de klas", ver klaart gedeputeerde Ben de Reu. Als muziekambassadeur is hij de spin in het web en grote promotor. Bij tien tot vijftien scholen worden deelprojecten uitgezet waarvan an dere scholen kunnen leren. De Reu: ,,Zo komt de gitarist van Cham pagne Charly langs bij de Archipel scholen om les te geven. Andere scholen kunnen meekijken: hoe gaat het inzetten van een vakleer kracht, wat kost dat nu?" Pabo Een tweede speerpunt is betere scholing van pabo-studenten in muziekonderwijs en tegelijk het aanbieden van scholing aan groeps leerkrachten die niet muzikaal on- Vrijdagmiddag mochten de 111 koeien voor het eerst naar buiten, maar tijdens het melken ontdekte de familie Janse dat er één ontbrak: koe Jacoba, met oormerk 1321. ,,Ze waren in twee groepen naar buiten gegaan, dus we dachten eerst nog dat ze van de ene naar de andere groep was overgelopen. Maar dat was niet het geval. We kennen alle koeien en snapten er niets van", zegt Nelianne die samen met haar man Joard en haar ouders de boer derij runt. ,,We zijn wel tien keer door de Soms zou je moedeloos wor den van al de vogels die jaar in jaar uit steeds schaarser worden. Waar zit de grote lijster toch en komt de zomertortel wel weer terug? Wetenschappers heb ben berekend dat alleen al op het Nederlandse boerenland gedu rende de laatste vijftig jaar het aantal vogels met twee derde tot driekwart is afgenomen. Het gaat dan om 3,3 tot 5,5 miljoen vogels die we zijn kwijt geraakt. Natuur lijk is dat met andere dieren niet anders en ook beschouwing van de wilde plantengroei levert geen florissant beeld op. Gelukkig zijn er ook uitzonde ringen. Over het geheel genomen gaat het met bosvogels bijvoor- derlegd zijn, zodat ze toch muziek onderwijs kunnen geven. De Reu hoopt dat het aantal deel nemende scholen verdubbelt tot Er melden zich spontaan musici die wel iets met scholen willen doen zo'n honderdzestig. ,,Ik merk dat mensen mij steeds makkelijker we ten te vinden als muziekambassa- deur", zegt De Reu. ,,Er melden zich stallen gelopen om te zoeken, heb ben in alle sloten in de omgeving gekeken en ook in de wijde omtrek naar Jacoba gezocht, maar ze is ner gens te bekennen. We snappen er helemaal niks van. Ja, je gaat op een gegeven moment toch denken dat ze gestolen is, maar dan moet ie mand toch wat gezien hebben? Of ze moet in een diepe sloot terecht NATUURJOURNAAL beeld stukken beter. Dat heeft te maken met het ouder worden van de Nederlandse bossen, maar in Zeeland geldt waarschijnlijk ook dat we hier veel meer bomen heb ben dan vroeger. Eén van de vo gels die daarvan profiteert is de groene specht. Dat was nog maar een halve eeuw geleden een zeld zaamheid in Zeeland, die alleen in de duinstreek en in de grens streek van Zeeuws-Vlaanderen als broedvogel voorkwam. Nu is de groene specht verspreid door heel Zeeland en broedgevallen spontaan musici die wel iets met scholen willen doen. Bax Music wil instrumenten en apparatuur uitle nen, en gespecialiseerde medewer kers die clinics en gastlessen kun nen geven. Martin Priem van City of Dance gaat scholen langs om te laten zien hoe je als dj ook muziek kunt maken, op een andere manier dan met een instrument op schoot." Bevrijdingsfestival De onofficiële kick-off van de Zeeuwse proeftuin Muziekeducatie is het optreden van De Vuilnis mannen tijdens het Bevrijdingsfes tival in Vlissingen. Kinderen mo gen op 5 mei enthousiast meetrom- melen op geïmproviseerde slagin- gekomen zijn." Een koe is zo'n 1200 a 2000 euro waard. Inmiddels kijkt zo'n beetje heel Arnemuiden uit naar de koe en ook in delen van Middelburg is het nieuws van de zoekgeraakte koe doorgedrongen. Naast een oormerk is Jacoba ook gemerkt op haar kont. ,,Daar staat nummer 321 op, maar dat is nu nog zijn er tot in de bebouwde kom van dorpen en steden toe. Mierenbroed De groene specht is een geregelde gast in de tuin. De vogel heeft een grote voorliefde voor wat schrale strumenten. Het staat symbool voor het derde speerpunt: de in schakeling van bestaande Zeeuwse festivals en poppodia bij muziekon derwijs aan basisschoolleerlingen. De proeftuinen van minister Van Engelshoven waren eigenlijk alleen bedoeld voor culturele vernieu wing in sterk verstedelijkte regio's als Leiden, Utrecht en de Metro poolregio Amsterdam. Zeeland vol deed niet aan de criteria, maar wist toch in aanmerking te komen. De Reu: ,,Sinds het rapport van Balke nende hebben we ons veel vaker met die vier grote Zeeuwse ge meenten geprofileerd in Den Haag en ministers uitgenodigd. We heb ben laten zien: er gebeurt hier echt heel veel. Die lobby is geslaagd." niet goed zichtbaar. Ze is nog jong en dat nummer is met stikstof aan gebracht, maar dat zie je nu nog niet zo goed." Haar naam roepen heeft volgens Nelianne geen zin. ,,Want daar luistert ze niet naar." Mensen die de koe gezien of gehoord hebben kunnen zich melden op de Face- bookpagina van de familie Janse. gazons. Hoe schraler hoe beter, want waar jarenlang geen kunst mest gestrooid wordt, zijn de meeste mierennesten te vinden en voor de groene specht is dat de belangrijkste voedselbron. Met zijn onwaarschijnlijk lange tong dringt de specht tot diep in de bo dem door om het mierenbroed te bemachtigen. Die tong zie je soms uit de bek hangen bij verkeers slachtoffers. Want de groene specht valt vaak ten prooi aan het verkeer en ook raamslachtoffers van vogels die zich tegen de rui ten te pletter vliegen komen nogal eens voor. Desondanks is de groene specht één van de soorten die het al jaren in het Zeeuwse re delijk voor de wind gaat en die door de hele provincie te bewon deren is. woensdag 1 mei 2019 Zeeland proeftuin muziekles Muziek in de klas, waaraan nu zo'n tachtig basisscholen mee doen, is onderdeel geworden van een landelijk proeftuinen project. Zeeland heeft de proef tuin 'Muziekeducatie' binnenge haald en krijgt daarvoor 285.000 euro subsidie. Ondine van der Vleuten Middelburg De gereinigde industriegrond in de in 2014 aangelegde zeedijk bij Perkpolder is niet schadelijk voor de volksgezondheid en het milieu. Ook heeft de grond geen invloed op de sterkte van het dijklichaam. Dat concludeert kennisinstituut Deltares in op dracht van Rijkswaterstaat. Bob Maes Perkpolder De familie Janse in Arnemuiden staat voor een groot raadsel. Koe Jacoba is al dagen spoor loos. ,,We hebben overal ge zocht, maar ze is nergens te vinden", vertelt Nelianne Janse van boerderij Dendoel. ,,Hoe kan een koe nou zomaar hele maal verdwijnen? Het is niet echt een klein beest." Maurice Steketee Arnemuiden Chiel Jacobusse - Ben de Reu, gedeputeerde en muziekambassadeur Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland De groene specht zit in heel Zeeland. foto chiel jacobusse M De kudde koeien van de familie Janse is niet com pleet. Van Koe Jacoba ont breekt sinds vrijdag elk spoor. FOTO FAMILIE JANSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40