1 j Vlissingse oppositie blijft ageren tegen sluiting van trailerhelling Vliegende start herbouw strandpaviljoen Puur 7 25 JAAR RONDVAART MIDDELBURG 230 dagen per jaar vaart Roland van Banning met zijn rondvaartboot door Middelburg. Vertelt hij verhalen over de stad, de huizen, de mensen. ,,Ga zitten, kijk, luister en buk af en toe voor een brug." r' Rondvaart Middelburg bestaat 25 jaar. „Vandaag (woensdag) is het echt feest. De eerste afvaart was op 1 mei 1994. De pioniers die het be drijf toen begonnen, werden uit gelachen." Maar kijk, de rondvaart is nog altijd één van de populairste attracties in de stad. ,,We horen er echt bij. We beginnen altijd twee weken voor Pasen. En dan hoor ik altijd: 'Ha, je bent er weer, de zo mer gaat beginnen'." Van Banning en zijn vrouw Marleen namen het bedrijf in 2004 over. Zeven maanden aan een stuk zijn ze aan het werk, ze ven dagen per week. En in de zo mer zit hij de hele dag achter het roer. ,,Mensen vragen me wel eens of ik het niet beu raak, altijd rond varen en die verhalen vertellen", zegt hij. Nee dus. ,,Ik kom uit Breda, maar Middelburg is mijn stad. Marleen is een echte Middel burgse. Ik woon hier al ruim veer tig jaar en ga nooit meer weg. Bo vendien, ik ben een buitenmens en een geschiedenisfreak, dus ik heb een fantastische baan." Opgepast! ,,Even bukken voor de brug jongens en meisjes. Deze eer ste is van hout, dat is om te oefe nen. De rest is van beton en staal." Ondanks de grijze en kille dins dag, zit de rondvaartboot om half twaalf toch heel ver vol. Limbur gers, Duitsers, Zeeuws-Vlamin gen, een dame uit Hilversum. Van Banning vertelt: ,,De grachtengor del van Amsterdam bestaat 400 jaar, maar deze in Middelburg is al 800 jaar oud." Zo, de toon is gezet. ,,Middelburg was de belangrijke voorhaven van Antwerpen en Brugge, waar die grote schepen niet konden komen." Poerstamper Van Banning strooit met anekdo tes. Neem nou mevrouw Poer stamper. ,,Dat was de zwemjuf toen mensen hier in de haven leer den zwemmen. Een diploma kreeg je niet. Als je naar de over kant zwom en terug, had je het ge haald. Anders niet." Of Franklin Ik ben een buitenmens en een geschiedenisfreak, dus ik heb een fantastische baan Delano Roosevelt. ,,Naar hem is het University College Roosevelt hier in de stad vernoemd. De Roosevelts kwamen uit Zeeland." En die beroemde Middelburgse zanger. ,,Mevrouw, u verblijft toch in Zoutelande? Nou kijk, daar is het restaurantje van Paskal. Kijk maar naar het raam: blij dat je hier bent." Smalste huis Verhalen in overvloed. In de drie kwartier durende tocht volgt hij de grote lijnen van de geschiede nis. ,,Middelburg is nu een heel ge zellig klein stadje, maar was in 1600 na Amsterdam de belangrijk ste stad van Nederland." Hij wijst op veel van de 1200 monumenten, op de betekenis van de naam Rouaansekaai, op het smalste huis van de stad (twee meter breed, ze ven meter diep) en kijk, daar, het huis zonder voordeur. De Eigenhaardstraat geeft hij mee als tip voor de gasten die de stad nog te voet gaan ontdekken. ,,Ik wil mensen nieuwsgierig ma ken naar wat er verder is te ont dekken buiten de Langeviele en de Lange Delft", legt hij uit. Dat er zo veel winkels en restau rants zijn en dat het daar zo druk is, daar profiteert Rondvaart Mid delburg volop van en de toekomst ziet er dus zonnig uit. ,,Het gaat gewoon goed met Middelburg. Er zijn hotels bij gekomen, en heel veel B&B's. De Belgische markt is gegroeid, de Duitse ook. Boven dien vergrijst Nederland, en die mensen komen buiten het hoog seizoen vakantie vieren. Ja, we hebben het tij mee." GROEDE De bouwvergun ning is koud binnen of de con touren van het nieuwe strand paviljoen Puur in Groede zijn al zichtbaar. Vanaf deze week is alles en iedereen in stelling gebracht om het in oktober afgebrande strandpaviljoen voor het zo merseizoen, begin juli, te her bouwen. Hoewel 'Puur 2' prak tisch op dezelfde plek terug keert en bijna dezelfde om vang krijgt, doorliep de aan vraag voor de vergunning bij de gemeente Sluis de gebrui kelijke route. ,,De gunfactor was er natuurlijk, maar dan nog heb je te maken met een zekere doorlooptijd", vertellen een opgeluchte exploitant Frank de Reu en eigenaar Eric van Damme. Het nieuwe gebouw wordt uitgevoerd in de kenmerkende zwart-wit kleuren en de ver trouwde naam in grote blok- letters. Belangrijkste verschil met het oude Puur is het 200 vierkante meter grotere terras, met een beneden- en boven deel. Binnen is plek voor onge veer 110 gasten, buiten kunnen nog eens 180 mensen zitten. De trailerhelling aan de Tweede Binnenhaven in Vlissingen is vanaf vandaag gebarricadeerd. Maar vijf oppositiepartijen leggen zich nog niet bij de sluiting neer. Fractievoorzitter Pim Kraan van de POV geeft het nog niet op. Hij heeft VVD, SGP, PvdA en CDA be reid gevonden om bij de volgende raadsvergadering samen nog eens een motie in te dienen voor het be houd van de trailerhelling. De argu menten die B en W gebruiken om de helling te sluiten, zijn (te) ver ge zocht. Het Vlissingse college inter- preteert de wet Markt Overheid anders dan andere Zeeuwse ge meenten en is ook onterecht bang voor gemeentelijke aansprakelijk heid als hellinggebruikers schade aan hun vaartuig zouden oplopen, betoogt Kraan. Gratis toegankelijk Toeristen en Zeeuwen kunnen op minstens acht plaatsen in Middel burg, Terneuzen, Veere, Breskens, Kortgene, het Veerse Meer en bij de Piet gebruik maken van openbare (gratis) hellingen, die door overhe den zijn aangelegd, zocht het POV- raadslid uit. De betreffende ge meenten en het waterschap zijn klaarblijkelijk niet bang voor scha declaims, maar komen de dankbare watersporter tegemoet, stelt Kraan. Kraan en de raadsleden die met de POV een motie in willen dienen, stellen dat sluiting van de helling in de Tweede Binnenhaven niet voortvloeit uit gemeentelijk beleid, maar een doel op zich is. Een doel dat voorbijgeschoten wordt als wa tersporters claims indienen, omdat de sluiting niet op valide gronden geschiedt, waarschuwen de opposi tiepartijen. Sluiting van de helling kan er ook toe leiden dat watertoeristen Vlis- singen in de toekomst mijden, voe gen ze er aan toe. woensdag 1 mei 2019 WA 'Even bukken voor de brug!' Maurits Sep Middelburg pr rsj Roland van Banning zit achter het roer van zijn rondvaartboot in Middelburg. foto dirkjan gjeltema - Roland van Banning Kijk op de site bij /video 25 jaar rondvaart Middelburg René Hoonhorst Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39