£3 e? Bouw niet in de Grevelingen Lange wachtrijen bij opening Burger King Vlissinger kan fluiten naar tandzorg en huis Bellen 2 De politeke partijen in Provinciale Staten hebben in totaal 3,5 ton te verdelen ter ondersteuning van hun werkzaamheden. Het wordt vooral besteed aan fractiemedewerkers. FRACTIEONDERSTEUNING PARTIJEN Commentaar De Raad van State maakt korte metten met de besluit vorming voor Brouwerseiland, het plan voor driehonderd huizen op een reeks nieuwe eilandjes in het westelijke deel van het Grevelingenmeer. Dit is een streep door de reke ning van de projectontwikkelaar en van de gemeente Schou wen-Duiveland. Na jaren voorbereiding en onder stevig protest van honder den burgers ging de Schouwse politiek in juni 2017 eindelijk ak koord met Brouwerseiland. Deze instemming is heel slecht on derbouwd. De Raad van State vindt genoeg mankementen om zowel het bestemmingsplan, de omgevingsvergunning als de natuurvergunning af te keuren. Anders gezegd: de gemeente Schouwen-Duiveland en de andere betrokken overheden heb ben deze kwestie veel te lichtzinnig behandeld. Verdient Brouwerseiland een tweede kans? Nederland denkt tegenwoordig anders over de bescherming van de kust. Op bouwen aan zee staat terecht de rem. We kunnen niet einde loos met een oud plan bezig blijven en het nieuwe beleid nege ren. Brouwerseiland heeft zijn kans gehad. Die is verkeken, onder meer door een zeer onzorgvuldige onderbouwing van het politieke besluit. En de projectontwikkelaar speelde mooi weer over de economische effecten. Die bleken veel minder in drukwekkend dan werd geschetst. Na deze onverstandige en geforceerde aanloop en in het groeiende besef dat we niet al leen de strook strand en duinen maar alle Delta-oevers moeten koesteren, is het beter om van dit plan af te zien. We kunnen niet eindeloos met een oud plan bezig blijven en het nieuwe beleid negeren ,,We liepen tegen de maximale keukencapaciteit op'', vertelt mar keting manager Esther van de Graaf van Burger King. ,,Maar de sfeer was goed en de meeste klanten zijn geduldig op hun bestelling blijven wachten." Het fastfoodrestaurant opende om 11.00 uur. ,,De hele dag door hebben we klanten in de zaak ge had. We konden goed merken dat de mensen heel enthousiast zijn over onze komst. Dat wisten we ALMANAK van te voren al wel. We kunnen daarom niet zeggen dat de drukte ons verrast of overvallen heeft. We hadden van alles genoeg in voor- Ze is nogal een lastige eter, die 12-jarige Middelburgse. Groente is geen probleem, maar vlees of vis vindt ze doorgaans niet te pruimen. Het kost haar ouders dan ook behoorlijk wat moeite het gemor 's avonds aan tafel binnen de perken te houden. Maar nu is er dan toch iets wat ze We konden de hamburgers niet sneller bakken raad. Het enige waar te tegenaan liepen, was dat we de hamburgers niet sneller konden bakken. Waar we konden en waar nodig hebben we frisdrank en koffie uitgedeeld aan mensen die écht lang moesten wachten. Maar we zijn heel blij dat de klanten superpositief bleven. Bijna niemand is omgekeerd omdat het te lang zou duren." zelfs graag eet: bologneseballen, met kaas en tomatensaus ge vulde gehaktballen van de am bachtelijke slager. En ook alleen die. Maar die heeft hij niet altijd. Zo stond haar moeder al drie keer bij de slager: ,,Heeft u bolog- neseballen?" Twee keer kreeg ze alleen een dikke knipoog. Kindje gewond bij botsing tussen fietssters Zorgen over 'gevaarlijk groen' HOEK Onder invloed van drugs achter het stuur: Oostburger aangehouden Vorig jaar, medio maart, wilde M. een plaatsgenoot een lesje leren. Hij dacht dat die in de auto zat die hij op de Jan Vermeerlaan in Vlissin- gen zag staan. Hij sloeg vervolgens een ruit van het voertuig in en toen de bestuurder van de auto naar hem begon te trappen, pakte hij een mesje waarmee hij het slachtoffer verwondingen toebracht. Verkeerd Maar M. bleek de verkeerde voor zich te hebben. Door de capuchon die het slachtoffer over zijn hoofd had getrokken en het petje dat hij op had, was dat voor de Vlissinger moeilijk te zien geweest. Mede door een match in DNA- onderzoek kwam M. in beeld en kon hij de volgende ochtend in Roosendaal worden aangehouden. De besteding van het geld uit het potje fractie-ondersteuning was de lont in het kruitvat bij de Zeeuwse PVV. De heimelijk gemaakte op name waarop te horen is hoe frac tievoorzitter Peter van Dijk aan de andere PW-Statenleden verklapt hoe hij via een truc geld uit die pot naar de campagnekas van de partij heeft gesluisd. Hij betaalde een medewerker voor aan de fractie verleende diensten om het geld vervolgens in een envelop retour te krijgen. Dat mag dus niet. Het geld voor fractie-ondersteuning mag, de naam zegt het al, alleen gebruikt worden voor de versterking van het politieke werk van de fractie. Hoe ze geld voor fractie-onder steuning uitgeven, is een zaak van Statenleden zelf. In de praktijk ge ven de fracties het geld uit aan de kosten van fractiemedewerkers. Verder zijn er vergaderkosten, kan toorkosten en kosten voor activi teiten. Op de plank Op jaarbasis hebben de fracties in Provinciale Staten in totaal 353.800 euro te verdelen voor 'fractie-on dersteuning'. De helft van dat be drag wordt eerlijk over de dertien fracties verdeeld. De andere helft euro onbenut, de VVD hield zelfs ruim 25.000 euro over. CDA en PVV kwamen in 2017 een paar dui zend euro te kort. Geld voor fractie-ondersteuning mag niet gebruikt worden om de partijkas te spekken. Giften zijn uit den boze. Er mogen geen kosten aan Staten- en Commissieleden worden vergoed, dat doet de pro vincie rechtstreeks op basis van de- wordt gedeeld door het aan tal Statenleden: 39. Per Sta tenlid krijgt elke fractie dat be drag erbij. Een fractie van vier leden bijvoorbeeld krijgt 13.607,80 euro plus vier keer 4535,90 euro. Overigens maken de meeste fracties dit geld niet op. In 2017 bleef meer dan een kwart, 90.000 van de (destijds) 347.000 euro, op de plank liggen. Na elke periode van vier jaar vloeit het niet bestede geld terug in de kas van de provincie. SP, Partij voor Zeeland en 50-plus lieten meer dan 10.000 Er mogen dus geen verkiezingsposters, reclamespotjes en flyers van betaald worden woensdag 1 mei 2019 De gisteren geopende Burger King aan de 'fastfoodboulevard' in Goes heeft een vliegende start gemaakt. Iets té vliegend misschien. Sommige klanten moesten meer dan anderhalf uur op hun bestelling wachten. Miriam van den Broek Goes -Esther van de Graaf Tip? redactie@pzc.nl YERSEKE Een klein kind is gisteren gewond geraakt bij een ongeval op de Molendijk in Yerseke. Twee fietsers raakten elkaar en kwa men daardoor ten val. De twee vrouwen reden naast elkaar over de Mo lendijk, maar raakten de macht over het stuur kwijt en vielen op de grond. Bij de valpartij is een kindje dat in een fietsstoeltje zat, gewond geraakt. Er werden twee ambu lances opgeroepen. Het kind is overgebracht naar het ziekenhuis. ■<4 KLOOSTERZANDE Groot Hontenisse wil dat burgemeester en wethou ders van Hulst wat doen aan de 'gevaarlijke bomen' in de straat Hoek en Bosch in Kloosterzande. Langs Hoek en Bosch staan veel grote, mooie en oude bomen. „Prachtig voor de omgeving'', schrij ven de fractieleden ,,Maar omwonenden zeggen dat deze hoge bomen voor gevaarlijke situaties kun nen zorgen." Het gaat om takken die knappen en bomen die mogelijk een storm niet kunnen door staan. De partij wil weten of het college bereid is in gesprek te gaan met an dere eigenaren van bomen om zo te bezien wat met 'gevaarlijke bomen' kan worden gedaan. Een 46-jarige automobi list uit Oostburg is gis ternacht betrapt op rij den onder invloed van drugs. De man zit vast. De aanhouding vond om 0.10 uur plaats op de Hoekseweg in Hoek. Agenten hielden een auto aan waarin een voor de politie bekende drugsgebruiker zat. Een speekseltest wees uit dat hij onder invloed was van THC en amfeta mine. In de auto vonden agen ten een hoeveelheid speed, cocaïne en heroïne. Bittere pech voor de 35-jarige Vlissinger H. M. die gisteren hoopte op een vonnis van 'een woning in Bergen op Zoom en een bezoek aan de tandarts'. De rechtbank in Middelburg heeft anders beslist. Het wordt een een verblijf van twee jaar in een instelling voor veelplegers, een zogenoemde ISD-maatregel. Precies wat de officier van justi tie had geëist. Ad Roos Middelburg Theo Giele en Koen Florusse Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34