Raad van State zet streep door bestemmingsplan en vergunningen Het Zeeuwse Honk viert 50-jarig bestaan VLISSINGEN Vijf blinkende superjachten liggen deze week aan de kade van Amels in Vlissingen. Een uitzonderlijk aantal, zegt Victor Caminada, marketing manager van Amels. ,,In het voorjaar komen de jachten traditioneel naar buiten om opgeleverd te worden aan klanten. Deze jachten varen komende zomer allemaal rond op de Middellandse Zee." Amels doet de laatste inspecties, maakt proefvaarten en geeft instructies aan de toekomstige bemanning van de jachten. De jachten zijn tussen de 55 en 85 meter lang, en hebben een nieuwwaarde van tientallen miljoenen euro's. ,,Het zijn superjachten met het allerhoogste afwerkings niveau." De komende maanden blijft het volle bak aan de Vlissingse kade. ,,Het is op dit moment heel erg druk, omdat het economisch goed gaat, maar ook omdat Amels een goede reputatie heeft. Dat werkt versterkend." Wie een jacht van dichtbij wil bekijken, kan op 19 oktober de open dag van Amels bezoeken. Ésm Het hele traject moet worden over gedaan. ,,Maar vóór Brouwerseiland was er nog geen Kustvisie. Die is er nu wel", zegt Robbert Trompetter van ZMf. Brouwerseiland was één van de zogenaamde pijplijnprojec ten: een project dat nog liep terwijl de Kustvisie tot stand kwam. En daarom ook mocht worden doorge zet. ,,Maar dat is per i januari 2019 gestopt. Als je nu als gemeenteraad een nieuw bestemmingsplan be gint, moet je naar ons idee gewoon helemaal van voor tot achteren vol doen aan de Kustvisie. En één van de regels van de Kustvisie is dat er geen nieuwe verblijfsrecreatieve bebouwing op de Brouwersdam komt." Vakantieparken Ook de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland staat er anders in dan eerst, meldt Robbert Lievense van Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD). Onder leiding van zijn partij is een nieuw politiek kader afge- sproken. ,,En dat is dat we na de ver kiezingen geen nieuwe vakantie parken meer zouden toestaan. Als je nu dus een nieuwe aanvraag in dient, moet je door die politieke trechter heen. En dan is het een duidelijke 'nee'." Gisteravond kwa men de coalitiefractievoorzitters Wij zijn maar een paar gewone mensen. En je vecht toch tegen het grote geld. Dat maakt dit wel heel bijzonder bijeen om te kijken hoe nu verder. ,,lk ben niet alleen en er is meer dan een politieke trechter. Hoe ver houdt zich dit allemaal tot elkaar en wat zijn de eventuele consequen ties?" Lievense hoopt eind van de week meer duidelijkheid te heb ben. De Raad van State kraakt de plan nen onder meer omdat er geen on derzoek is gedaan naar de gevolgen van veranderingen in de plannen op de windcondities voor het surf- gebied. Ook is niet uitgesloten dat Brouwerseiland, dat deels in Natura 2000-gebied komt te liggen, de om geving aantast. Meer onderzoek is nodig. Superblij Woordvoerder Jitske van Popering van de surfers is 'superblij' met de uitspraak. ,,We zeiden al: je kunt een plan niet steeds maar groter maken en allerlei dingen net niet goed regelen. De Raad van State geeft ons nu gelijk. We hoopten hier op, maar het was ook heel spannend. Wij zijn maar een paar gewone mensen, amateurs ook ju ridisch gezien. En je vecht toch te gen het grote geld. Dat maakt dit wel heel bijzonder. De Raad van State kijkt dus echt niet naar wie je bent en wat je bent. Maar kijkt ge woon: klopt het wel?" De bal ligt nu bij projectontwikkelaar en ge meente. ,,Maar de uitspraak is wel fundamenteel. Het gaat niet zomaar om wat details. We zijn benieuwd, maar hopen wel dat er snel duide lijkheid komt." De projectontwikkelaar was niet bereikbaar voor commentaar. It I woensdag 1 mei 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND10 Hier ligt voor een paar centen imiHiii lil, iiir itTiniiHiwiwiniffritii Brouwerseiland van de baan Brouwerseiland is voorlopig van de baan. De Raad van State heeft gisteren een dikke streep gezet door bestemmingsplan, omgevingsvergunning en na tuurvergunning van het plan voor een luxe vakantiepark op dertien kunstmatige eilanden in de Grevelingen. Tot grote vreugde van onder meer water sporters en natuurorganisaties. De verwachting is dat Brouwers eiland er niet meer komt. Esme Soesman Brouwersdam -Jitske van Popering, surfer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33