JP- JAS lï 27 Formule 1 denkt veel aan 25 jaar geleden omgekomen icoon WOENSDAGAVOND JAMIE AVOND Si Roglic tweede in Romandië Valverde: twijfel over rijden Giro Vandaag 25 jaar geleden overleed Ayrton Senna da Silva. Na zijn dood kreeg de Braziliaan een mythische status. Ik was behalve zijn concurrent ook zijn fan. JAMIE JIMMY'S FOOD FIGHT CLUB SAVE WITH JAMIE UITSLAGEN De fanzone in Bakoe vormde af gelopen weekeinde de uitzonde ring. Op andere Formule 1-cir- cuits valt de stand met Ayrton Senna-handelswaar direct op, in Azerbeidzjan hadden alleen de drie grote teams een kraampje. Bij andere races is de karakteristieke beeltenis van Senna nooit ver weg. Sleutelhangers in de vorm van zijn iconische gele helm, zijn wit-rode McLaren op schaalmo del en T-shirts met de Brazili aanse krantenvoorpagina's van maandag 2 mei 1994, de dag na zijn dood, vinden gretig aftrek. Zijn graf in Sao Paulo zal van daag opnieuw dienstdoen als be- devaarts-oord. Maar 25 jaar na zijn tragische ongeluk op het circuit van Imola leeft Ayrton Senna (1960-1994) voort. Elk raceweek- einde valt zijn naam. Veel vaker dan die van Michael Schumacher. ,,Dat komt door zijn genialiteit", zegt de Franse oud-coureur Jean Alesi (54). ,,Hij was de beste in in halen, in het rijden bij regen, tij dens de kwalificatie en qua magi sche acties op de baan." Alesi stond in de Formule 1 zo'n 75 keer op de startgrid met Senna. ,,Ik weet nog goed dat ik de eerste keer achter hem reed in de pitlane van Circuit Paul Ricard, bij mijn debuut. Toen al had hij zo'n ex- centrieke helm. Ik was meteen geïmponeerd." En toch kan Alesi niet zeggen dat hij zijn collega goed kende. Want zo charmant, warm en genereus als Senna kon zijn, zo weinig oog en oor had hij voor zijn concurrenten. Alesi: ,,Hij was geen vriendelijk persoon. Ook niet hatelijk ofzo, maar als je zijn teamgenoot niet was, sprak hij gewoon niet met je.'' Imola Dat beeld herkent Jos Verstappen (47). Hij was erbij, die zondag in Imola. Als derde rijder van Benet ton had hij de eerste twee races van 1994 gereden. Maar vlak voor num mer drie, de Grote Prijs van San Marino, bleek tweede man JJ Letho weer fit. Verstappen nam daarom plaats naast Olav Mol in het com- mentaarhok. In ronde 5 schoot Senna met ruim 300 kilometer per uur uit de Tamburello-bocht. ,,Ik had er gelijk een heel slecht gevoel over", herinnert Verstappen zich. ,,Ik heb hem één keer gesproken, bij de toiletten." Senna focuste zich enkel en alleen op het racen. Juist door die geheimzinnige kant hangt er nog altijd een mythische, mystieke sfeer om hem heen. Mensen die hem écht goed ken nen, zijn er niet zo veel. En ze zwij gen, meestal. Maar voor veel auto- sportfans was hij een soort god, en bron van inspiratie. Vele jongens en meisjes zijn naar hem ver noemd. ,,Senna had een enorme fanbase", zegt Verstappen. ,,Zijn rijstijl sprak mensen aan. Hij was een vechter. Een unieke coureur en grote persoonlijkheid. Hij zei wat hij dacht, was niet bang om ergens tegenaan te schoppen en lag vaak in de clinch met de FIA." Senna was geen voorbeeld voor hemzelf, of later voor Max. ,,Voor- beelden vind ik altijd iets raars", zegt Verstappen. ,,Maar het is wel zo dat j e in Lewis Hamilton en Max dingen van Senna terugziet. Het zijn pure racers. Alles of niets op de baan." Senna deed op de baan dingen die nooit zullen worden vergeten, zegt Alesi. ,,Ik was behalve zijn concurrent ook zijn fan. Hij was iconisch." mmjr Vanavond 21:00 bij 24Kitchen Vanavond 22:00 bij 24Kitchen woensdag 1 mei 2019 GO WIELRENNEN Jan Tratnik heeft de proloog van de Ronde van Romandië gewon nen. De Sloveen reed de rit tegen de klok van 3,9 kilome ter in het Zwitserse Neuchatel in 5 minuten en 6.79 secon den. Hij was daarmee 0.39 se conden sneller dan zijn land genoot Primoz Roglic van Team Jumbo-Visma. Beste Nederlander was Steven Kruijswijk met een 21ste plek op 8 seconden. WIELRENNEN Het is zeer twij felachtig of wereldkampioen Alejandro Valverde op 11 mei aan de start verschijnt van de Ronde van Italië. De renner van Movistar heeft een bles sure aan zijn heiligbeen en moet tijdelijk rust nemen. Valverde gaf zondag al snel op in Luik-Bastenaken-Luik, de voorjaarsklassieker die hij vier keer won. Valverde werd in 2016 derde in de Giro. Tennis Munchen, mannen: Eerste ronde.: Schwartzman (Arg) - Paire (Fra) 6-4 1-6 6-1, Pella (Arg) - Zverev (Dui) 6-2 6-1, Fucsovics (Hon) - Sonego (ita) 7-5 4-6 7-6, Londero (Arg) - Marte- rer (Dui) 6-2 4-6 6-2, Garin (Chl)- Maden (Dui) 6-4 6-2, Klizan (Slw) - Gul bis (Let) 6-3 7-5, Monteiro (Bra) - Struff (Dui) 6-1 6-1, Daniel (Jap) - Humbert (Fra) 6-4 6-4. Estoril, eerste ronde: Domingues (Por) - De Minaur (Aus) 6-2 2-6 6-2, Chardy (Fra) - Carreno (Spa) 5-7 6-1 6-2, Guido Andreozzi (Arg) - Dellien (Bol) 6-3 6-3, Millman (Aus) - Tomic (Aus) 6-3 6-0, Jaziri (Tun) - Jarry (Chl) 6-3 3-6 6-4, Davidovich (Spa) - Fritz (VS) 7-6 6-4, Opelka (VS) - Sousa (Por) 7-6 6-4, Nis- hioka (Jap) - McDonald (VS) 6-2 6-4. Wielrennen Ronde van Romandië. Mannen, eerste etappe: 1. Tratnik (Slo) 5.06, 2. Roglic (Slo) 0.01, 3. Bohli (Zwi) z.t, 4. Martin (Dui,) 0.04, 5. Thomas (GB) z.t, 6. Dowsett (GB) z.t, 7. Küng (Zwi) 0.05, 8. Betancur (Col) z.t, 21. Kruijswijk (Ned) 0.08, 38. Van Emden (Ned) 0.11. Klassement: 1. Tratnik (Slo) 5.06, 2. Roglic (Slo) 0.01, 3. Bohli (Zwi) z.t, 4. Martin (Dui) 0.04, 5. Thomas (GB) z.t, 21. Kruijswijk (Ned) 0.08. Geest Ayrton Senna waart nog altijd rond Rik Spekenbrink Bakoe 'V- Ayrton Senna zoals iedereen hem herinnert, gefocust in zijn bolide. foto epa - Jean Alesi (54) Samen met een beroemde gast koken Jamie Jimmy hun favoriete gerechten. Zo kun je met een klein budget toch lekkere gerechten maken. UW U IJ e.tl\l LU I I I I kanaal 24 24kitchen.nl ©fa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27