Flat gedwongen verkopen? Beter van niet niet vergoed 21 Waarvan akte paar jaar buurvrouw en kan er ook verpleeghuis te betalen tie van goed begrepen De alleenstaande mevrouw De F. valt en breekt haar heup en moet naar een verpleeghuis. Daar takelt ze na enige tijd ook psychisch af. Ze kan niet te rug naar haar koopappartementje in een klein wooncomplex met oudere bewoners. Het appartement kan het best worden ver kocht. Maar toen mevrouw De F. geestelijk nog goed was, wilde ze daar niks van weten. Nu kan ze niet meer beslissen. Ze heeft geen levens testament waarin ze heeft vastgelegd wie haar vertegenwoordigt als ze dat zelf niet meer kan. Een nichtje, dat inmiddels door de rechtbank als bewindvoerder van haar tante is benoemd, wil de woning uit piëteit niet verkopen zo lang haar tante leeft. De maandelijkse bijdrage van 200 euro aan de VvE wordt automatisch van de bankrekening van mevrouw De F. afgeschreven. Geen punt, er staat genoeg op. Maar na twee jaar loopt de eigen bijdrage voor haar verblijf in het verpleeghuis om fiscale redenen flink op: van eerst 800 euro per maand naar 2300 euro. Na een jaar is haar spaargeld op. Er is geen t-^vJ geld meer om de VvE te betalen. Dat stelt het bestuur van de Vereniging van Eigenaren voor een dilemma: mevrouw De F. is wanbetaler en moet volgens de statuten worden aangepakt. Een traject van aanschrijvingen, deurwaar ders, gerechtelijke proce dures en tenslotte ge dwongen openbare ver koop. Het bestuur overlegt met de leden: gooien we de beuk erin? Dat gaat de Na ppn meesten te ver; mevrouw Na een De F. is tenslotte hun weinig aan doen. In de wetenschap dat het IS ergeeH een tijdelijk probleem gefd meer betreft - mevrouw De F. 0 fftcc# heeft een beperkte levens om de VvE verwachting - ziet de VvE af van stappen, een kwes- eigen belang. Want bij openbare verkoop kan de prijs van de woning tot 30 procent lager uitpakken. Ook de andere woningen in het complex zullen daardoor waar schijnlijk minder opleveren bij verkoop. Bovendien: als haar erfgenamen de erfenis aanvaarden, moeten zij de schuld aan de VvE betalen. Verwerpen ze de erfenis, dan draait na verkoop de nieuwe eigenaar van het apparte ment op voor de achterstallige betalingen. Beter dus te wachten tot mevrouw De F. is overleden. Als mevrouw na drie jaar overlijdt, is haar schuld aan de VvE opgelopen tot 7200 euro. Het nichtje, haar enige erfgename, vraagt mij de erfenis af te handelen, die ze op mijn advies beneficiair aanvaardt. Als blijkt dat de baten uit de nalatenschap de schulden overtreffen - mede omdat de woning hypotheekvrij is - en ze de woning verkoopt, levert dat ruim voldoende op om de openstaande schuld aan de VvE te beta len. Soms loont geduld. vliegtickets, bijvoorbeeld als je door een oorontsteking opeens drie dagen niet mag vliegen. Of de hotelkosten voor je partner of kinderen die naast het ziekenhuis willen slapen als je daar op de intensive care ligt. Een ander aandachtspunt bij onge vallen in het buitenland is het onder scheid tussen staatsziekenhuizen en privéklinieken. Vooral in Zuid-Euro- pese landen als Spanje of Grieken land worden toeristen vaak automa tisch naar een privékliniek gestuurd. Joyce Donat van de Consumenten bond: ,,Mensen denken: in Europa is 'Als je in een privékliniek wordt behandeld, zijn die kosten niet gedekt' het wel in orde. Maar als je in een pri- vékliniek wordt behandeld, zijn die kosten niet gedekt.'' De zorg in een staatsziekenhuis is meestal wel goed geregeld, zegt Eu rocross-arts Bootsma. ,,Maar vaak moet je lang wachten, zitten de zalen vol en spreken ze geen Engels. In Griekenland zijn de staatsziekenhui- zen trouwens niet oké. Dat ligt niet aan het personeel, maar ze hebben het geld niet voor goede apparatuur.'' Veel van dit financiële leed is op te lossen door simpelweg een reisverze kering af te sluiten, maar ook dan is zorgvuldigheid nog steeds vereist. Zo verzekert de ene verzekeraar slechts 200 procent van het Nederlands tarief, en heeft een andere een dek king tot maximaal 60.000 euro. Met een dure opname in de VS zou je in het laatste geval nog steeds moeten bijbetalen. Risicovolle sport Bedenk ook of je de juiste dekking hebt aangevinkt. Joyce Donat kent een geval van een dame die ging wandelen in Oostenrijk. ,,Ze kreeg een knieblessure en moest met de ligtaxi naar huis, dat kostte 2000 euro. Dat kwam voor eigen rekening, omdat bergwandelen bij die verzeke ring als 'risicovolle sport' was gecate goriseerd, waarvoor je een aparte dekking moest afsluiten.'' En nog zo'n instinker: check bij je verzekering of je het vakje Europa of wereldwijd hebt aangekruist. ,,Zo suf om door één zo'n vakje in de proble men te komen'', zegt Bootsma. Een aanvullende zorgverzekering kan soms ook medische kosten in het buitenland dekken, maar dan gaat het alleen om de zorgkosten - niet de bijkomende kosten. ,,Nederlanders zijn over het algemeen liever over- dan onderverzekerd'', zegt Joyce Donat. ,,Een doorlopende reisverze kering is vaak niet zo duur als het lijkt. Voor een gezin dat meer dan drie weken per jaar op vakantie gaat, inclusief de weekendjes weg, is een doorlopende reisverzekering al voor deliger dan per keer een losse verze kering afsluiten.'' kun je voor vervelende verrassingen komen te staan.'' Een Nederlandse basiszorgverze kering dekt weliswaar de medische kosten in het buitenland, maar alleen ter hoogte van de tarieven in Neder land. In het buitenland kunnen die dus aanzienlijk hoger liggen; tot het twintigvoudige in landen als de VS, Canada of Zwitserland. ,,In Amerika is alles vréselijk duur'', stelt Bootsma. ,,Een opname op de intensive care kost zomaar 10.000 euro per dag. Ze doen daar alles om maar claims te voorkomen. Dus ben je op je hoofd gevallen en kom je bij de EHBO? Dan krijg je meteen een hele reeks scans, om maar niks te missen.'' Stretcher Wat ook veel mensen niet weten: met een basiszorgverzekering wor den niet de bijkomende kosten ver goed. Bootsma: ,,Vooral de repatrië ring - de terugreis - kan heel duur uitpakken, zeker als je liggend terug moet naar Nederland. Dat betaalt je basisverzekering niet. Stel je hebt twee benen gebroken in Thailand. Bij KLM boeken we dan een stretcher in het vliegtuig naar Bangkok, dat kost zeven stoelen. Vaak bouwen ze de stretcher al in op Schiphol, dus betalen we voor de heen- en terugreis. Ook moet een begeleidend verpleegkundige mee vanaf Amsterdam en terug. Bij elkaar kost dat zomaar 25.000 euro.'' Voor andere bijkomende kosten moet je denken aan omgeboekte woensdag 1 mei 2019 Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@persgroep.nl GO -JOYCE DONAT, CONSUMENTENBOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21