Fiscus VS wil in ons land geld ophalen 14 BELASTINGWET VS kreeg de bankgegevens van 48.000 Nederlanders Als baby woonde Christiaan Quik (39) zes maanden in de VS. Dat half jaar kost hem nu duizenden euro's. Met dank aan de rigide Amerikaanse belastingwetten, die hem dwingen een bureaucratisch gevecht aan te gaan. Ik heb niets met dat land. Mijn hele leven woon ik in Gouda VERENIGDE STATEN Eind mei vraagt staatssecretaris Menno Snel (Financiën) aan dacht voor het probleem bij de Amerikaanse regering. Buiten de VS wonende Ame rikanen hebben een Ameri kaanse belastingplicht. Een aan zienlijke groep was zich hier volgens het ministerie van Fi nanciën niet van bewust of deed geen aangifte, omdat ze in Nederland al belasting betalen. Nu komen deze Nederlanders toch op de radar. Dat is het ge volg van belastingwet Fatca, die sinds 2014 van kracht is. Neder landse banken sturen een brief aan hun rekeninghouders. Vol gens Snel gebeurt dat op 'steeds indringender' toon. De banken moeten rekeningnummer en saldo van Nederlandse Ameri kanen doorspelen aan de fiscus in de VS. Anders riskeren de Ne derlandse banken sancties van uit Amerika. De strengere belastingwet kan aanleiding zijn voor Neder landse banken om rekeningen van Nederlandse Amerikanen te blokkeren of te weigeren. Sommige banken, zoals SNS, ASN, ABN Amro en Rabobank, hebben aangegeven dit per 1 ok tober te doen als klanten voor die tijd geen Amerikaans belas tingnummer (social security numberaanvragen en aanleve ren. Dat is per 1 januari 2020 ver plicht. Nederlandse banken hebben de gegevens van 48.000 particulieren doorgespeeld aan de VS. Van hen heeft 40 procent nog geen Amerikaans belas tingnummer. Volgens Daan Durlacher van Americans Overseas is het bijna ondoenlijk om tijdig aan het be lastingnummer te komen. ,,De staatssecretaris gaat nogmaals proberen om uitstel te krijgen.'' Gouda Christiaan Quik werd op 20 juni 1979 gebo ren in Stanford, bij San Francisco. Daar door kreeg hij auto matisch de Ameri kaanse nationaliteit. Na een half jaar verliet hij met zijn ouders de Ver enigde Staten. Bijna veertig jaar later hoort de Gouwenaar ineens dat hij moet betalen, omdat hij zowel de Ne derlandse als de Amerikaanse natio naliteit heeft. De Amerikaanse belastingregels zijn voor Quik ondoorgrondelijk. Niet meewerken aan wetgeving van de VS betekent dat hij het risico loopt geen toegang meer te hebben tot zijn spaargeld en betaalrekening. Moge lijk al in oktober. ,,Alsof ik een crimi neel ben, terwijl ik van niets wist. Gelukkig kan ik de betaalrekening van mijn vrouw gebruiken.'' Belastingplichtig Quik is niet de enige. Iedereen van wie de wieg in Amerika stond of die een Amerikaanse ouder heeft, is Amerikaan. En een Amerikaan moet belastingaangifte doen in de VS, on geacht waar hij of zij woont en werkt. Sinds 2014 zijn Nederlandse banken verplicht om van hun klanten bij te houden of ze belastingplichtig zijn in de VS. De Belastingdienst speelt re keningnummer en banksaldo door aan de Amerikaanse fiscus. Dat is ge regeld in belastingwet Fatca. Daar mee wil Amerika belastingontdui king en zwart sparen tegengaan. Kwaad De VS 'belazeren' hem, vindt Quik. Pas sinds vorige maand weet hij dat hij in Amerika belastingaangifte moet doen. Uit het niets stuurde zijn bank, SNS, hem een brief. De eerste week was hij kwaad. Die woede heeft nu plaatsgemaakt voor de wil om de situatie achter de rug te hebben. ,,Ik heb niets met dat land. Mijn hele le ven woon ik in Gouda. Nooit hebben ze naar mij omgekeken.'' Door de Amerikaanse belastingwet mogen banken in Nederland vanaf 1 januari alleen nog Nederlandse Amerikanen als klant hebben die beschikken over een Amerikaans be lastingnummer (social security num ber, SSN). Anders kan de bank een boete krijgen. Klanten die hieraan niet voldoen, dreigen de toegang tot hun rekening te verliezen. De stren gere regels kunnen volgens staatsse cretaris van Financiën Menno Snel 48.000 Nederlanders raken. Van hen heeft 40 procent net als Quik geen Amerikaans belastingnummer. „Mensen raken terecht in paniek'', zegt Daan Durlacher van Americans Overseas, een Nederlandse organisa tie die belastinghulp verleent aan Amerikanen in Nederland. ,,Zij lig gen met hun rug op de vloer, been tjes omhoog. Niemand kan zonder bankrekening. De getroffen mensen voelen zich behandeld als bandiet.'' Quik wil uit alle macht voorkomen dat hij niet meer bij zijn geld kan. ,,Als ik kan bewijzen dat ik van niets wist, hoef ik over 'maar' drie jaar be lastingaangifte te doen. Daarvoor moet ik een uittreksel van mijn ge boorteregister hebben en drie docu menten die bewijzen dat ik in mijn jeugd in Nederland heb gewoond. Dus de correspondentie van mijn va der met de ambassade, mijn doopbe wijs in het trouwboekje van mijn ou ders en schooldiploma's.'' Vervolgens moet hij op het consu laat zijn aanvraag voor een SSN vol tooien, maar dat houdt maar eens per maand een inloopspreekuur. Stress Belastingaangifte doen in de VS is volgens Durlacher 'ongelofelijk moeilijk'. ,,En een fout is desastreus. Daar staan forse boetes op. Het levert de mensen een hoop stress op en is een kostenpost. Want aangifte doen kunnen ze niet zelf.'' Quik laat Ame ricans Overseas het papierwerk rege len. Dat kost hem honderden euro's. ,,Ik spreek niet vloeiend belasting Engels.'' Gelukkig voor Quik hoeft hij waar schijnlijk niet in twee landen belas ting te betalen. Dat geldt volgens de Belastingdienst voor 95 procent van de Nederlanders die ook Amerikaan zijn. ,,Dat is het gevolg van vrijstel lingen of het verrekenen van Neder landse belastingen in de VS'', aldus een woordvoerder. De Gouwenaar wil afstand doen van zijn Amerikaanse nationaliteit. Opzeggen kost 2350 dollar. Eventuele moeilijkheden bij de douane in de Verenigde Staten neemt hij voor lief. ,,Door dit gedoe hoef ik dat land niet meer in.'' woensdag 1 mei 2019 GO Bijna 20.000 Nederlanders die ook de Amerikaanse na tionaliteit hebben, dreigen voor het einde van het jaar de toegang tot hun bankreke ning te verliezen. Zij moeten ook voor duizenden euro's aan kosten maken om aan hun belastingverplichtingen in de VS te voldoen. Stijn Tielemans Den Haag Stijn Tielemans -Christiaan Quik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14