Dier&Recht wil verbod roostervloer voor kalfjes NIEUWS 13 Relletjes bij kleuterschool Laten we eerst kennismaken om wie we zijn. Later kunnen we dan misschien delen waar we vandaan komen BRUSSEL De politie heeft gistermiddag bij een school in de Brusselse gemeente Schaarbeek traangas gebruikt tegen ouders die denken dat er een kind is misbruikt. Een moeder van een 4-jarig meisje dat naar de school gaat ontdekte vorige week bloed in het ondergoed van haar dochter, waarna ze een klacht indiende. Volgens het OM had het kind een infectie die bloe dingen kan veroorzaken en is geen sprake van een misdrijf. Veel ouders geloven het OM niet, en dat leidde gisteren tot relletjes bij de school. De stichting wil via de rechter afdwingen dat boeren worden verplicht in hun stallen een andere bodembedekking te gebruiken, zoals rubbermatten. ,,In 2008 is in Nederland een Europese richtlijn opgenomen in het Besluit houders van dieren. Hierin staan regels om het welzijn van kalveren te verbeteren'', aldus Frederieke Schouten van Dier& Recht. ,,Een vloer voor een dier moet op zodanige wijze zijn ont worpen, dat er geen pijn bij de die ren ontstaat.'' Volgens Schouten brengen de meeste kalveren hun leven door op harde, glibberige roostervloeren, zonder stro of andere bodembe dekking. ,,Ze hebben geen fatsoen lijke ligplaats en kunnen nauwe lijks bewegen zonder uit te glijden en zich te verwonden. Het liggen op harde roosters veroorzaakt bo vendien gewrichtsaandoeningen.'' Dier&Recht probeerde al vaker minister Carola Schouten van Landbouw ervan te overtuigen de roostervloeren te verbieden. ,,Dat heeft tot nu toe niets opgeleverd, vandaar dat we nu naar de rechter stappen. Het is de hoogste tijd dat anderhalf miljoen vleeskalveren in Nederland een beter leven krijgen'', stelt Frederieke Schouten. Al in 2009 besloot toenmalig mi nister Gerda Verburg dat het afge lopen moest zijn met de rooster- vloeren. Maar de Tweede Kamer wilde extra onderzoek. Uit het rap port van de Universiteit van Wa- geningen blijkt dat kalveren veel baat hebben bij meer comfortabele vloeren. ,,Toch weigert Schouten betere vloeren te verplichten.'' LNV en Stichting Brancheorga nisatie Kalversector konden giste ren inhoudelijk nog niet reageren op de aangekondigde rechtszaak. in elkaar werd geslagen door Moskouse neonazi's. Alleen omdat hij er anders uitzag. De man ver loor een oog. ,,Dat artikel maakte veel los. Elke keer als zoiets ge beurt, heb je veel discussie. We kregen politiebescherming voor die man, want na dat artikel werd hij serieus bedreigd. Maar er stonden ook Russen voor hem op. Hij heeft inmiddels drie operaties aan zijn oog ondergaan, dankzij mensen die solidair met hem waren. Zij hadden het gevoel dat ze wat voor hem konden doen en dat deden ze." Anders Discriminatie. Het is een trauma sinds zijn jeugd, zegt Feruz. Zijn moeder, een Russische, had kleine ogen. Zij en haar kind werden om die reden uitgescholden voor Chinees. De kleine Ali kreeg vaker klappen op school. Omdat hij anders was. Een paar keer werd hij afgetuigd in de metro van Moskou. ,,Het allerergste was dat er een keer vier mensen om me heen zaten die niets deden. Later moest ik daarom huilen. Echt huilen. Het leek normaal te zijn dat iemand die er anders uitziet in elkaar wordt geslagen." Inmiddels werkt hij alleen nog incidenteel voor Novaja Gazeta. Hij bericht dan over alledaagse voorvallen. Daarnaast gebruikt hij zijn status bij tal van projecten die bijna allemaal draaien om men senrechten. ,,Ik woon nu in Ber lijn. Mijn vrienden adviseerden me in het centrum te gaan wonen, want buiten de stad hebben ho mo's problemen. Ik hoor verhalen van appartementen van homo's die in brand worden gestoken, hun katten die worden doodge maakt. De sfeer is vijandig. Pas geleden werd ik uitgelachen, door zwarte mensen die in Duitsland zijn komen wonen. Het zijn heus niet alleen blanken die racistisch zijn. Ik zie te veel bubbels en te weinig mensen die nog normaal met elkaar communiceren. Zelfs de migranten praten niet met el kaar." Hoe dat afloopt? Feruz voor ziet meer en meer racistische en etnische conflicten op straat. Nederland kent hij nog niet zo goed, maar het valt hier nog mee, zegt hij. Al voelde hij op straat een zekere afstand van blanke Nederlanders naar niet-blanken. ,,De eerste vraag die je hier krijgt is vaak: waar kom je vandaan? Maar, is dat belangrijk? Ik heb je net ont moet. Ik ben Ali, maar als je meteen een stempel op mij drukt, dan voelt dat heel ongemakkelijk. Ik zeg al tijd: laten we eerst kennismaken om wie we zijn. Later kunnen we dan misschien delen waar we vandaan komen." Boze reacties Ja, het zijn alledaagse dingen waarover hij schrijft. Over een Turkse kruidenier die hem spon taan en voor niks extra druiven meegeeft als ze aan de praat zijn geraakt en Feruz heeft gezegd dat hij die druiven heerlijk vindt maar nu te weinig geld heeft. Soms krijgt hij boze reacties als hij iets aan de kaak stelt in de trant van: hoe durf je, je moet dankbaar zijn dat je hier mag blijven. ,,Ik schrijf dat niet om Duitsers of Nederlanders te be schuldigen, maar om ze een spiegel voor te houden. Ik hoop zo dat we weer met elkaar gaan praten." woensdag 1 mei 2019 GO Stichting Dier&Recht begint een rechtszaak tegen de staat om een einde te maken aan het gebruik van harde, gladde roos- tervloeren voor vleeskalveren. Sanne Schelfaut Den Haag elkaar gaan praten' M In 2017 dreigde Ali Feruz uitgezet te worden. Een rechtbank in Moskou hield het tegen. Links Ali's moeder. foto ap T De redactie van Novaja Gazeta. Aan een voor gevel in Moskou hangt een plakkaat tere ere van de krant die al veel journalisten verloor. FOTO'S JOOST BOSMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13