Waarom bestaat Novaja Gazeta nog? 12 NIEUWS Journalisten in Rusland liggen zwaar onder vuur. De dood ligt op de loer, dat weten medewerkers van de krant Novaja Gazeta maar al te goed. Ali Feruz dacht voor zijn moedige werk hulp te krijgen van Nederland, maar kreeg het van Duitsland. NOVAJA GAZETA JOURNALISTIEK IN RUSLAND HQB# Toen ik in Rusland in de problemen kwam, gaf de Nederlandse ambassade om bureaucratische redenen niet thuis Vergeef ons over het vooruitzicht van detentie en marteling en geen verwachtin gen meer had van mijn toekomst, hield maar één ding me op de been: ik ben journalist van Novaja Gazeta, ze zullen over me schrij ven en ik kom op die erelijst. Ik wist ook dat de collega's alles voor mijn vrijlating zouden doen. Daarom ben ik zo blij deel uit te maken van die krant." Ali kan het allemaal navertellen en doet dat tijdens een recent bezoek aan Den Haag. De Russi sche rechter liet hem in 2018 - na internationale druk van onder andere Amnesty International - alsnog vertrekken naar Duitsland. Feruz komt inmiddels regelmatig naar Nederland. Voor zijn werk als journalist en mensenrechten activist en voorvechter van homo rechten, maar ook om te stappen. Hij heeft een zwak voor ons land, al werd dat op de proef gesteld toen de Nederlandse ambassade in Moskou hem liet barsten toen hij smeekte om hulp. ,,Ik had toen een relatie met een Nederlander. Mijn lievelingsfilm ging over Anne Frank, ik was als kind al gek op haar dagboek, dus dat trok me ook naar Nederland. Ik zag het als een ideaal land, met een goed politiek systeem. Maar toen ik in Rusland in de proble men kwam, gaf de Nederlandse ambassade om bureaucratische redenen niet thuis. Via Duitse vrienden heb ik hulp gevraagd aan de Duitse ambassade, en die hielp me wel." Rode lijn Het lijkt een soort rode lijn in zijn leven en het werk dat hij doet voor Novaja Gazeta. Opkomen voor marginalen, voor minderheden, voor vergeten mensen. Dan zelf in problemen komen, en dan is er plotseling hulp. Of had hij mazzel, zoals toen hij 'gewoon binnenliep' bij Novaja Gazeta en zei dat hij graag journalist wilde worden. ,,Ik had er niet voor doorgeleerd, maar ik spreek verschillende talen en ik weet wel iets over de proble men van en met arbeidsmigranten in Rusland. Dus leer me het vak, zei ik. Zo ging het. Ze zeiden: be gin maar en we zien wel. Na een half jaar werd ik bij de hoofdredac teur geroepen en kreeg ik te horen dat ik mocht blijven. Je kunt je niet voorstellen wat een kick dat gaf. Werken bij Novaja Gazeta Hij glundert nog steeds en is trots op zijn artikelen. Bijvoor beeld het stuk over een migrant uit Tadzjikistan die in de metro oen alles zo hope loos en zwart leek dat hij over woog zichzelf van het leven te beroven, troostte Ali Feruz (32) zich met de gedachte dat hij niet zou worden vergeten. Zijn naam, die officieel Choedoberdi Noermatov luidt, zou worden bijgeschreven op het illustere heldentableau dat hangt op de redactie van de Moskouse onafhankelijke en liberale krant Novaja Gazeta. Vele illustere namen prijken daarop. Onderzoeksjournalist Igor Domnikov werd doodgeslagen in 2000 door mannen met hamers. Joeri Sjisjekotsjichin werd vergif tigd in 2003. Stanislav Markelov, die onder meer politiegeweld onderzocht, werd in 2009 dood geschoten in Moskou. Anastasia Baboerova, die onderzoek deed naar Russische neonazi's, werd vermoord in hetzelfde jaar. Net als Natalja Estemirova, die werd ontvoerd en geëxecuteerd in een bos. En natuurlijk de bekendste, onderzoeksjournalist en uithang bord van de krant, Anna Polit- kovskaja. Zij werd doodgeschoten in 2006. Glas wodka Allemaal betaalden ze de hoogste prijs voor hun onderzoek en scherpe artikelen. Allemaal ook jeugdhelden van Ali Feruz. Bij Novaja kun je nooit doodgaan, wist hij. Op verjaardagen van de slachtoffers heft de redactie nog steeds het glas wodka en worden herinneringen gedeeld met nieuwe collega's, zoals is te zien in de documentaire Novaya. Hangende zijn asielaanvraag in Rusland ging Oezbeek Ali Feruz 'illegaal' werken voor de krant van zijn dromen. Maar na een kritisch verhaal over het Oezbeekse regime werd Feruz opgepakt. Rusland wilde hem uitleveren aan het land dat hij juist in 2008 was ontvlucht nadat hij was gear resteerd en werd gemarteld door veiligheidstroepen. ,,Toen ik heel depressief was KRITISCHE KRANT woensdag 1 mei 2019 GO 'Ik hoop dat we weer met sa n - Bob van Huët Den Haag Het is opmerkelijk dat een kriti sche krant als Novaja Gazeta kan bestaan, ondanks alle slacht offers onder de journalisten en de permanente druk vanuit het regime. Hoe kan dat? De vorige hoofdredacteur zei dat Novaja Gazeta mag blijven bestaan omdat de journalisten aan president Vladimir Poetin, volgens ingewijden een trouw lezer, laten weten wat zijn tegen standers over hem denken. Het is fijn wanneer je als president wordt omringd door meelopers, maar het is wel zo handig te weten hoe anderen tegen je aan kijken. En aan critici van het be leid ontbreekt het niet in de krant. Ali Feruz denkt dat de krant on grijpbaar is, omdat er geen ideo logie is. Novaja Gazeta is ook niet Als enige Russische krant schrijft Novaja. Gazeta in juli 2014 dat een Russische raket vlucht MH17 neerhaalde. foto ap verbonden aan een invloedrijk persoon. „Veel journalisten die er werken, zijn echt idealisten. Ze hebben een tweede baan als chauffeur, als ober of in een keu ken van een restaurant om rond te komen. Daarom kan het onaf hankelijk zijn, er werken veel ver schillende mensen met verschil lende politieke ideeën. De autori teiten weten bovendien dat als ze Novaja Gazeta sluiten, er ergens anders een nieuwe krant komt.'' Een glimlach verschijnt op het gezicht van Ali Feruz. Novaja Gazeta is al een paar keer geno mineerd voor een Nobelprijs. ,,Er zijn daar altijd problemen, iedereen weet dat. Er zijn geld problemen, er is intimidatie en erger. En toch werkt het. De beste journalistiek in Rusland.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12