Dodenherdenking 4 mei Meelstraat ligt maand open 6 Studenten zamelen geld in voor documentaire Marcel Modde Zierikzee De straat ligt naar verwachting een maand open. Op 10 en 11 mei wordt het wegdek even 'netjes gemaakt' in verband met de viering van acht honderd jaar stadsrechten in het centrum van Zierikzee. De bedoe ling is dat de werkzaamheden voor Pinksteren (begin juni) achter de rug zijn, aldus een woordvoerder van de gemeente Schouwen-Dui- veland. De Meelstraat is één van de oud ste straten van Zierikzee. Deson danks gaat de gemeente er op basis van vooronderzoek niet van uit dat er nog historische elementen onder de grond schuil gaan. Al valt dat niet helemaal uit te sluiten, zegt de woordvoerder. ,,In dit deel van de Meelstraat ligt, voor zover wij weten, nog helemaal geen riolering. Het bestaande riool ligt nu achter en tussen de huizen." Omdat die situatie bij reparaties en verstoppingen onhandig is, besloot de gemeente tot aanleg van een nieuwe openbaar stelsel onder de straat, zoals over het algemeen ge bruikelijk is. Bij grondwerkzaamheden okto ber 2017 werd een eindje verderop in de Mol een negentien meter lang oud rioolstelsel blootgelegd, inclu sief een manshoog gemetseld ge welf, op het kruispunt met de Dam, Melkmarkt en Schuithaven. Weg halen bleek niet mogelijk in ver band met de draagkracht voor de winkels en woningen rondom. In 2017 legden ze bij werkzaamheden een oud rioolstelsel bloot, inclusief manshoog gemetseld gewelf Uiteindelijk werd een speciale constructie aangebracht om de nieuwe riolering en waterleiding alsnog op die plek te kunnen aan brengen en koppelen, zonder dat er instortingsgevaar dreigde voor de bebouwing. In deze film gaan zij op zoek naar de beweegredenen van het Joods-Nederlandse meisje Re becca om zich aan te sluiten bij het Israëlische leger (IDF). De beelden zijn geschoten. Het ma teriaal ligt klaar. Nu hebben Knol en Azoulay nog 5500 euro nodig om de film goed af te ma ken. Dat geld zal onder meer ge bruikt worden om technische professionals (voor bijvoorbeeld montage en kleurcorrectie) in te kunnen zetten. Zaterdag 15 juni zal Lone Soldier tijdens het Cam- pusdoc Filmfestival in Utrecht in première gaan. In gesprek De twee maken de film als mi nor (bijvak) voor hun studie. Tot twee keer toe reisden ze af naar Israël, waar ze in gesprek gingen met de 19-jarige Rebecca Baruch. Zij is een lone soldier, oftewel 'eenzame soldaat': de naam die gebruikt wordt voor mensen die zich bij het leger van Israël aan sluiten zonder dat ze daar fami lie hebben wonen. Zie voor meer informatie: cinecrowd.com/lone-soldier IN DE REGIO Wandeling door Kop van Schouwen Opening expositie Excursie naar Veermansplaat MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 30 april 2019 SD Werk aan riolering in Zierikzee De Meelstraat in Zierikzee krijgt gedeeltelijk nieuwe riolering. Het gaat om het blok tussen de Paternostertraat ter hoogte van het Stadhuismuseum en de Klokstraat. Student journalistiek Rutger Knol uit Burgh-Haamstede en zijn medestudent Shany Azoulay zijn een crowdfun- dingactie gestart om geld bij elkaar te krijgen voor de af werking van hun documen taire Lone Soldier. Esme Soesman Burgh-Haamstede Slachtoffers van de Tweede We reldoorlog en mensen die om kwamen in oorlogssituaties of bij vredesmissies worden zater dag 4 mei ook op Schouwen- Duiveland herdacht. De ge meentelijke ceremonie vindt, zoals elk jaar, plaats in Renesse. Dat Renesse het centrale punt vormt, heeft volgens de gemeente alles te maken met de Tien van Re- nesse, de groep verzetsstrijders die op 10 december 1944 werden opgehangen in Renesse. Daarom heeft die plaats een oorlogsmonu ment. Maar Zierikzee straks ook, vanaf zaterdag. Om 16.00 uur wordt bij de Nieuwe Kerk een monument met daarop de namen van 218 Schouwse oorlogsslachtoffers ont huld. Daar vindt die dag verder geen herdenking plaats, wel een korte plechtigheid waarbij burge meester Gerard Rabelink het woord zal voeren. In de toekomst is het volgens initia tiefnemer Wim de Vrieze wel denk baar dat er herdenkingen worden gehouden in Zierikzee, al zal de ge meentelijke herdenking in Renesse blijven. I In Renesse start de herdenking za terdag om 18.45 uur met koffie en thee in dorpshuis aan de Zeeane- moonweg. Kinderen uit groep 7 en 8 van basisschool Stapelhof staan stil bij de oorlog en kinderburge meester Stan van der Wekken draagt een gedicht voor. Daarna wandelt het gezelschap onder begeleiding van doedelzak speler Michael Heerkens naar het oorlogsmonument aan de Oude Moolweg. Anders dan andere jaren houdt burgemeester Gerard Rabelink daar, buiten bij het monument, zijn toespraak. Hij zal daarin stilstaan bij het algemeen kiesrecht, dat dit jaar honderd jaar bestaat. Na de toespraak klinkt zangmuziek van Ensemble Waisisi. Er worden kransen gelegd, scho lieren leggen bloemen en daarna wordt de taptoe geblazen, waarna twee minuten stilte volgen. Aanslui tend worden het eerste en het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen, onder begeleiding van Renesser muziekvereniging Luctor et Emergo. Wie wil kan, na een rondgang langs de graven en het uitstrooien van bloemen, samen af sluiten in het dorpshuis. Naast deze herdenking legt de ge meente, zoals elk jaar, een krans bij het Joodse gedenkteken aan de Grachtweg in Zierikzee. Daarnaast worden er in totaal tien bloemstuk ken gelegd bij oorlogsgraven op de algemene begraafplaats en de ka tholieke begraafplaats in Zierikzee en de algemene begraafplaats in Kerkwerve. Ten slotte is er in Bruinisse nog een echte dodenherdenking, geor ganiseerd door de dorpsraad. Die wil om 19.15 uur samenkomen in buurthuis De Vanger, om vervol gens met zijn allen naar de oude begraafplaats te gaan, om stil te staan bij alle slachtoffers. Kijk voor het uitgebreide programma op pzc.nl BURGH-HAAMSTEDE In het kader van het tachtigjarige jubi leum van Vereniging Stad Lande van Schouwen-Duive- land nodigt de vereniging vrijdag alle belangstellen den uit voor een gratis wandeling vol wetenswaardighe den door de Kop van Schouwen. Vanuit Slot Haam stede wordt vanaf 14.30 uur het ge bied verkend tijdens een inspirerende wandeling door het Slotbos en de Zee- peduinen. Meerdere gidsen nemen het woord en vertellen over de geschiedenis, anek dotes en wetens waardigheden. Na afloop is het moge lijk om gezamenlijk een maaltijd te nut tigen. Aanmelden kan via stad-en-lande.nl. ZIERIKZEE Burgemeester Ra- belink opent mor gen in het Sint Jacobshofje een nieuwe expositie. Theo Voorzaat exposeert een col lectie nieuwe schil derijen, met als thema: 'Mythe als Toekomst'. De ope ning is van 19.00 tot 21.00 uur. De expositie is tot en met zondag 5 mei te zien. ZONNEMAIRE Staatsbosbeheer houdt zaterdag een wandelexcursie naar de Veermans plaat. Vertrek is om 13.00 uur vanaf de Haven van Bomme- nede 1 in Zonne- maire. Deelname kost vijftien euro per persoon en aanmelden kan via staatsbosbeheer.nl /grevelingen. GOES De afgelopen weken kwam al regelmatig iemand vragen om een whopper bij de Burger King aan de 'fastfood- boulevard' in Goes. Dat terwijl de keten pas gisteren opende, als eerste van Zeeland. Robin Mol uit Middelburg heeft zijn doel bereikt. Met zijn Facebookpagina 'Wij willen een Burger King in Zeeland' lobbyde hij jarenlang voor de komst van een vestiging in de provincie. Gisterochtend werden de laatste puntjes nog op de i gezet. Vanaf 11.00 uur stond het perso neel klaar om koffie te schenken of hamburgers te grillen. ,,Dat werk is niet eenvoudig", verzekert directeur Miete. ,,Het personeel is dagenlang getraind. De ene hamburger moet net goed zo smaken als de andere." foto johan van der heijden BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Oefenavond Brassband Apollo, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BRUINISSE Dorpshuis de Vanger, 20.00 uur: Yoga door de Toermalijn; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 09.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Excursieschuur Boswachterij, 19.00 uur: Schemerwandeling; Pelgrimskerk, 20.15 uur: Yoga; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 17.00 uur: Natuurrondvaart; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00-16.30 uur: Koersbal en soos; NOORDGOUWE Dorpshuis, 09.30-11.30 uur: Badminton Senior en BC Noordgouwe; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartvereniging Smijt Maar Raak; RENESSE Blikmuseum, 10.00-12.00 uur: Expositie de Zoete Zonde; Dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga Steffine; SCHARENDIJKE Dorpshuis de Putmeet, 13.00-16.00 uur: Tekenen en Schilderen; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.00 uur: Bewegen op muziek, 15.15 uur: Koersballen; SIRJANSLAND Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Schilderclub, 19.15 uur: Bewust en ontspannen bewegen; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: The Aftermath, 20.00 uur: Can You Ever Forgive Me?; Parochiecentrum, 20.00 uur: Seniorencafé met lezing: Zonder bijen geen mensen. BURGER KING GEOPEK,r>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49