II II 9 maandag 29 april 2019 Ik weet niet of mijn vader diep heeft nagedacht over de gevolgen van zijn keuze. Die waren ook niet te overzien Beiramvand heeft geen spijt. ,,Nooit gehad.'' Op het zwaarste moment, in een cel zo donker dat ze dacht dat de we reld haar voorgoed vergeten was, waar bewakers haar net zo lang sloe gen tot ze zou bekennen, haar ver- zetsvrienden zou verraden, kwam er een kracht in haar los die haar nooit meer verliet. ,,Ik dacht: blijf je verzet ten, ga niet samenwerken, ga gewoon door.'' Het zorgde ervoor dat de folterin gen gingen wennen. Dat ze, hoe gek dat ook klinkt, minder pijn gingen doen. En dat de mannen die haar sloegen voor haar gevoel niet meer de baas waren, maar zielige kleine heer schappen, die zichzelf met elke klap meer vernederden. Eenmaal terug in het daglicht kon ze zichzelf recht in de spiegel aankij ken. Ze had niemand verraden, was niet gebogen voor een gedachtegoed dat niet het hare was. ,,Daarom heb ik er ook geen trauma aan overgehou den. Ik heb me nooit slachtoffer ge voeld.'' Verdoofd Blijkbaar is er dus een belangrijk ver schil tussen kiezen voor verzet en het ongevraagd moeten ondergaan van de consequenties ervan. Ook Blom weigert zich een slachtoffer te voe len. Maar zij liep wel tientallen jaren als verdoofd door naoorlogs Neder land, waar de Johannes Poststraten, -pleinen en -plantsoenen als pad denstoelen uit de grond schoten. De onverschrokken daden van haar va der, die postuum wordt gerekend tot de allergrootste verzetshelden van de Tweede Wereldoorlog, ze werd er constant aan herinnerd. Blom liet de lof op zich neerdalen, maar binnen komen deed het nooit. Met behulp van een therapeut ontdekte ze begin jaren 90 de oorzaak. ,,Hij consta teerde al heel snel: je hebt een oor logstrauma. Pas toen drong het tot me door hoe volledig ik altijd had ontkend wat er allemaal was ge beurd. Hoe hoog de prijs is geweest van de keuzes van mijn vader.'' Blom omschrijft haar pa als een rechtlijnige calvinist, die voor zich zelf domweg geen andere optie zag dan in verzet komen tegen het nazi regime. Of hij de gevolgen overzag, voor zichzelf, voor zijn vrouw en zijn acht kinderen? ,,Ik weet niet of daar zo diep over is nagedacht. Het was meer van: dit accepteer ik niet. En de consequenties waren ook helemaal niet te overzien.'' Beiramvand knikt, ze herkent het verzetsgen van Post maar al te goed. ,,Ik ging als tiener de straat op om posters op te hangen tegen het regime. En ik wist: als ze me nu pak ken, kan dat in het ergste geval mijn dood betekenen. Toch heb ik nooit getwijfeld.'' Maar toch, het wringt ook ergens. Een man als Johannes Post, vader van jonge kinderen, die dag in, dag uit speelde met zijn leven. Uiteindelijk liep hij tegen de lamp, toen een plan om collega-verzetsstrijders te bevrij den uit het huis van bewaring aan de Amsterdamse Weteringschans werd verraden. Bijna 75 jaar na dato durft zijn dochter vragen te stellen, kriti sche vragen. ,,Mijn vader heeft die overval doorgezet. Maar was hij nog in staat om de juiste beslissing te ne men, gezien alle spanningen waaraan hij blootstond? Ze gingen van de ene overval naar de andere, een vast woonadres hadden ze niet meer. En ze gebruikten middelen, die hen 's nachts overeind hielden. Ze namen pervetine (nu bekend als crystal meth, red.).'' Ik heb respect voor de keuze en moed van mijn vader. Maar trots? Nee, nee Begrijp haar goed, Blom zal verzet al tijd steunen. ,,100 procent.'' Maar de stelling onderschrijven dat het de prijs waard is geweest, is wat anders. ,,Dat vind ik een moeilijke.'' Trots kan ze daarom niet voelen, nog altijd niet. ,,Ik heb respect voor de keuze die hij heeft gemaakt en voor de moed die hij had. Maar trots? Nee, nee.'' Liefdevol Misschien gek, maar die trots voelt ze wel als ze naar de verhalen van Beiramvand luistert. ,,Ik vind het heel bijzonder wat ze heeft gedaan'', zegt Blom, terwijl ze haar Iraanse buurvrouw liefdevol bij de bovenarm pakt. ,,Dat ze ervoor heeft gekozen om geen slachtoffer te zijn, vind ik groots.'' Tranen wellen op, in vier ooghoe ken tegelijk. Als meisje kon Trijneke Post het op een gegeven moment dus niet meer, huilen. Tot daar dat ene familielid was. ,,Och kind toch'', zei de vrouw, toen Trijneke haar vertelde wat er met haar vader was gebeurd. ,,Ik schiet nog altijd vol als ik eraan te rugdenk'', zegt ze snikkend, terwijl ze probeert de woorden te vinden voor het waarom. ,,Zij keek naar mj Ik voelde erkenning, als kind.'' (58). Samen hebben de twee vrou wen even eerder namens Vluchtelin genwerk een gastles gegeven aan een 2vwo-klas rond het thema verzet, en de prijs die je daarvoor betaalt. Ook Beiramvand is ervaringsdes kundige. Acht jaar zat ze in de be ruchte Evin-gevangenis in Teheran, vanwege haar verzet tegen de Iraanse machthebbers, eerst de sjah en daarna de streng islamitische ayatollah Khomeini. Hoger doel Hoewel ze begrijpend en meelevend knikt als Blom haar verhaal vertelt, is haar perspectief anders. Blom wor stelt al heel haar leven met de gevol gen van de keus van een ander, Beiramvand nam zélf de beslissing om haar leven in de waagschaal te stellen voor een hoger doel. De Iraanse overleefde het, maar be- taalde een hoge prijs voor haar verzet: vernedering en marteling in de cel, de vlucht naar Nederland in 1994, weg van haar familie. Die familie zag ze daarna nog maar een enkele keer. Dierbare vrienden en twee familiele den werden geëxecuteerd, zij betaal den de prijs voor hun principes. Maar GO De prijs van verzet -Trijneke Blom-Post, dochter van verzetsheld Johannes Post -Trijneke Blom-Post Trijneke Post is vanavond te zien in de VPRO-documentaire De erfenis van een verzetsheld. NPO2, 20.25 uur. Trijneke Blom-Post: ,,Met mijn gevoelens werd geen rekening gehouden. Mijn ou ders waren met an dere dingen bezig.'' FOTO MARLIES WESSELS Verzetsstrijder Johannes Post en zijn vrouw in de oorlogsjaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9