1 7 INTERVIEW FARIS K. De rechter doet vandaag uitspraak in de zaak tegen Faris K., een beveiliger van Geert Wilders, die gevoelige informatie zou hebben doorverkocht aan criminelen. K. vertelt zijn kant van de zaak. maandag 29 april 2019 Op 15 april stond Faris K. (37) voor de rechter omdat hij in 2017 de woon plaats, de beveiliging en details over het vervoer van PVV-leider Geert Wilders doorspeelde aan bekenden van hem. Het OM eiste dat de voor malige politieagent de komende vijf jaar geen publiek ambt mag bekleden en eiste bovendien vijf maanden cel. K. maakte onderdeel uit van de Dienst Bewaken en Beveiligen (DBB), het team dat Wilders moet beschermen. K. deed verkenningen voor de PVV-leider. Het team moet het werk geheimhouden, maar toch sprak K. erover met drie mensen, onder wie zijn vriendin. Ook zou K. informatie hebben ge deeld over het bezoek aan Nederland van een van de dochters van Barack Obama, die toen nog president van de VS was. Hij wordt bovendien ver dacht van schending van het ambts geheim, omdat hij in politiesystemen keek voor privédoeleinden. De agent met bijna twintig jaar er varing doet nu zijn verhaal. Hij praat rustig, maar zijn verbazing en ver ontwaardiging zijn bijna tastbaar. ,,Ik stond op een locatie waar Wilders ook was. Ik belde met mijn vriendin. Ik zei dat ik op een specifieke plek moest letten voor de veiligheid. Dat is het enige wat deze zaak te maken heeft met Wilders. Als je achteraf al les bekijkt en toetst, dan was het niet goed. Maar als je kijkt wat er precies is gezegd en tegen wie. ,,Informatie doorgeven aan crimine len, daar is na onderzoek helemaal niets van overgebleven.'' ,,Ik zei tegen een collega dat ik erg druk was geweest met het bezoek van de dochter van Obama. Dat bezoek stond ook in de krant en was niet meer geheim. Zij zei dat het allemaal wel wat zou kosten en ik maakte een schatting. Ik noemde aantallen personeel, maar wist het exacte aantal niet eens.'' ,,Er waren zeven meldingen over mij, waarschijnlijk door dezelfde infor mant. Ik werd gelinkt aan een garage houder, waar blijkbaar ook crimine len kwamen. Het onderzoek liep van oktober 2015 tot en met februari 2017, maar er bleek niets van waar. Ik be grijp dat je zwaar inzet als je denkt aan een mol in de organisatie, maar het hele onderzoek was gestuurd en suggestief. Er móest iets boven ko men. De politie geloofde in het sprookje van de informant. De crimi nelen naar wie ik zou hebben gelekt, zijn niet ondervraagd. Waarom heb ben ze aan die informant geen data en locaties gevraagd? Dan hadden ze mijn telefoongegevens en rooster kunnen opvragen. Tijdens het afluis teren hoorden ze dat gesprek met mijn vriendin. Het was bijvangst.'' ,,Het ging om drie personen: die collega over de dochter van Obama, mijn vriendin met wie ik samen woon en een andere vriendin. Zij vertelde waar ze woonde, ik zei alleen dat ik daar weleens kwam omdat het de woonplaats van Wilders was. Dat kun je ook vinden op internet. Ze halen Wilders met zwaailichten op. De buurt klaagt er over, dat was ook in de media. Er hangen camera's en politiemotoren Ik had er helemaal niet over moeten praten, maar Wilders is nooit in gevaar geweest rijden af en aan. Dat is niet echt aan te merken als geheime informatie.'' ,,Ik had er helemaal niet over moeten praten, maar Wilders is nooit in gevaar geweest door mijn uitlatin gen. Ik was ook niet zijn beveiliger. Ons team deed risicoanalyse, soms in de buurt van Wilders. Ik wil zijn be veiliging niet bagatelliseren, maar er is geen acute dreiging ontstaan.'' ,,Ik heb geen contact met criminelen. Ik werd bij mijn arrestatie als een crimineel behandeld. Ze kwamen met kogelvrije vesten binnen en vroegen meteen: waar is het geld? Ik wees op het potje voor de bood schappen, daar zat 60 euro in. Dat hadden ze niet verwacht. De rechter commissaris zei na het lezen van het dossier meteen dat ik in vrijheid moest worden gesteld. Hij wees de officier erop dat je voor witwassen crimineel geld moet hebben.'' ,,Ik zat nog maar net bij de politie en had toen net een vriendin die altijd veel contant geld op zak had. Dat vond ik verdacht, dus keek ik in het systeem en zag dat er iets mis was. Ik heb die relatie direct beëindigd, maar heb haar er wel mee geconfronteerd. Dat had ik niet moeten doen, maar ik was in paniek omdat ik als agent niet wil omgaan met criminelen.'' ,,Het beeld was dat ik fout was. Ik voelde me in de steek gelaten, onrechtvaardig behandeld. Waarom greep mijn werkgever niet in? Die wist dat ik niet met criminelen omging, maar bracht dat niet naar buiten. Ze communiceerden ook niet met mijn collega's, waardoor ook bij hen dat beeld bleef hangen. Mensen hadden het ook ineens over mijn Marokkaanse achtergrond en waar mijn loyaliteit zou liggen.'' ,,Na de zaak belden veel collega's me met dezelfde reactie: 'Dan kunnen ze mij ook een paar maanden opsluiten'. Je zit als agent de hele dag in die systemen, politieagent ben je 24/7.'' ,,Dat is hard en pijnlijk. Je begint als 18-jarige aan de opleiding. Je sluit vriendschappen binnen de politie, omdat je niet meer op één lijn zit met anderen. Met je collega's maak je heftige dingen mee, je hebt dezelfde zwarte humor. Het is 100 procent familie en dat ben ik nu kwijt.'' k I Brisk- F /J&pnr-ii tyicj GO Beveiliger Wilders: Ik ben als een crimineel behandeld Chris Klomp Den Haag U zegt dat u onterecht bent weg gezet als crimineel, maar u hebt toch fouten gemaakt? Geheime informatie doorgeven, dat is toch ernstig? Maar u sprak met meerdere men sen over uw werk. Ook over een bezoek van de dochter van Obama. De politie begon wel een groot onderzoek. U hebt toch meer mensen verteld over uw werk? Peter Plasman, de advocaat van Faris K. (rechts), komt aan bij de rechtbank. FOTO'S ANP, PRIVÉBEELD U bracht de beveiliging van Wilders niet in gevaar? Het verhaal ging dat u informatie doorverkocht aan criminelen. U werd verdacht van witwassen van crimineel geld. U bent eerder veroordeeld voor het doorgeven van informatie. En dan bent u ineens groot nieuws. Het beeld is dat u te pas en te on pas in de systemen zat. Maar u bent wel ontslagen. rÓfficiervat^stfti'f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7