Veilig maar geschokt terug uit Sri Lanka 5 I i i m mm mm ontdekken rond de OSB, dat in een rustige woonwijk ligt tussen nette eengezinswoningen met keurig aan geharkte perkjes. Het is goed voor te stellen dat Ajax zijn leerlingen advi seerde juist daar naar school te gaan. Slechts tien minuten rijden naar het jeugdcomplex De Toekomst van de club. Daar waar de talentjes worden klaargestoomd voor een leven als voetbalprof. En soms komen die talentjes uit het buitenland, zoals Jan Vertonghen en Toby Alderweireld. ,,Dat was in het begin wel wennen voor ze'', zegt Butteling. „Schuchter. Niet gek ook natuurlijk. Ze werden in een gastge zin geplaatst, alles was nieuw. Het Belgische schoolsysteem is ook heel anders dan het onze. Wij zijn gewend om veel samen te doen. In België wordt meer opgelegd wat leerlingen moeten doen.'' Toby Alderweireld was de meest stille. De nu bruusk geta- toeëerde verdediger met spierbal len stond tijdens zijn OSB-periode op het punt om terug te keren naar België, gek van heimwee. Heel anders dan Daley Blind, die als zoon van zijn bekende vader Danny een zekere sta tus op de school genoot. Bijlmerbrutaliteit Annemieke Duyvendak zag Jan Ver tonghen opgroeien van een schuch ter Belgisch jongetje uit het Oost- Vlaamse Tielrode tot een niet meer zo verlegen jong volwassene met de nodige Bijlmerbrutaliteit. ,,Dat wij op school de docenten bij hun voor naam noemen, ging er aanvankelijk helemaal niet in bij hem. Pas veel la ter is hij dat gaan doen.'' Misschien kwam de vlotte aanpas sing ook wel door zijn verkering met het populairste meisje van de klas: Sophie. ,,Na de werkweek ging het al rond bij de docenten: volgens mij hebben we een nieuw setje op school'', herinnert Duyvendak zich nog. ,,Heel mooi dat Jan en Sophie nog steeds samen zijn en inmiddels kinderen hebben. Sophie werd een voetbalvrouw. Maar niet zo'n typi sche. Ze heeft nog steeds haar eigen werk. Daarom ook is Jan op haar ge vallen. Hij had en heeft een bredere interesse dan voetbal alleen.'' De Belgen voelden zich er ook thuis doordat de school een fijne mengelmoes was van nationaliteiten van over de hele wereld. Duyvendak: ,,Misschien wel twintig in de hele bovenbouw. Dan val je er niet zo bui ten als Belg. Hoogstens door de grote Ajax-tas die ze door de gangen sleep ten.'' Vooral Vertonghen spreekt nader hand nog met liefde over de school die hem vormde. En dat terwijl ploeggenoten hem vooraf nog had den geplaagd. ,,Ze zeiden dat het er crimineel was en dat je dikwijls je snoep moest afgeven bij de snoepau tomaat. Daar bleek niks van waar'', zei Jan Vertonghen tegen Het Parool bij zijn afscheid van Ajax in 2012. Morgenavond gaat Duyendak de wedstrijd, vakantie vierend in Enge land, kijken in een Engelse pub. En dan zachtjes juichen voor Ajax. Want ze gunt vooral Vertonghen heel veel 'maar Ajax die finaleplaats toch nog net ietsje meer'. Ellen van Gaalen Breda Kees Kampschuur (62) en Irene Bonte (59) uit Breda zetten op 1 januari voet op Sri Lankaanse bo dem. Ze zouden voor Stichting Kalyani drie maanden Engelse conversatie- en it-lessen geven op een school in Monregala, een afge legen stadje in het zuidoosten. Toevallig was hun terugvlucht al geboekt. Dus landden Kamp- schuur en Bonte gisterochtend op Schiphol. Met een dubbel gevoel: ,,We hebben veel mensen moeten achterlaten die we als vrienden zijn gaan beschouwen'', zegt Bonte. Bonte: ,,Nee, eigenlijk niet. Alleen toen we in een meer toeristische plaats in een redelijk groot hotel moesten verblijven, hebben we ons afgevraagd of we dat wilden.'' Bonte: ,,Totaal niet. We snappen helemaal niet dat dit in Sri Lanka is gebeurd. We hebben in Monre- gala bij de lokale bevolking ge woond. Daar had iedereen veel respect voor elkaar.'' Kampschuur: ,,In ons stadje had je een tempelcomplex waar mos lims, hindoes en boeddhisten ko men. We zijn zo verbaasd dat dit is gebeurd. Dat geldt ook voor de mensen die er wonen. De versla genheid is heel groot.'' Bonte: ,,Ons geluk was dat we de meeste tijd in natuurparken zaten. Daar was het rustig en voelden we ons heel veilig. We hebben drukke plekken gemeden, niet meer ge reisd met het openbaar vervoer en een aantal toeristische trekpleis- ters niet bezocht. De laatste dagen zijn we nog maar één keer de straat op gegaan, om een super markt te bezoeken. Verder kwa men we het terrein niet af.'' Bonte: ,,Ik was een beetje bang om naar het vliegveld te gaan. Maar onze contactpersoon zei dat we daar echt veilig zouden zijn.'' ,,Zeker. We hebben er een prach tige tijd gehad en laten ons niet beïnvloeden door de aanslagen. Het is zo'n mooi land met zulke lieve mensen. We vinden het heel erg voor de mensen daar.'' maandag 29 april 2019 GO strijden om de heilige graal Jan Vertonghen, Daley Blind en Toby Alderweireld FOTO'S SOCCRATES Jan Vertonghen en Daley Blind op de trap van de OSB in 2011. Onder: Blind in een klas van OSB. In het midden leraar Rob Barkey, ernaast enkele scholieren die graag een handtekening willen. FOTO JEAN-PIERRE JANS Irene Bonte en Kees Kamp- schuur in hun school. prvéfoto Drie maanden lang gaven Kees Kampschuur en Irene Bonte als vrijwilligers les in Sri Lanka. Ze zijn veilig terug, maar de aansla gen raken hen diep. ,,We snap pen niet hoe dit kon gebeuren.'' Voelde u zich onveilig? Heeft u iets van spanningen ge merkt toen u vrijwilligerswerk deed? Welke consequenties hadden de aanslagen voor u? Waren jullie blij dat jullie weg konden? Gaat u nog terug?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5